Łupy. Zdobycie Kopenhagi 1807

Tłumaczenie: Joanna Jankowska
Cykl: Kampanie Richarda Sharpe'a (tom 5)
Wydawnictwo: Erica
Sharpe's prey : Richard Sharpe and the Expedition to Copenhagen 1807

Po serii niepowodzeń życiowych, porucznik Richard Sharpe postanawia porzucić armię. Jego plany ulegają zmianie po spotkaniu ze starym znajomym, który zleca mu wypełnienie tajnej misji w Kopenhadze. W ślad za porucznikiem wyrusza cała brytyjska marynarka wojenna. Stawką w tej rozgrywce są losy drugiej co do wielkości na świecie floty duńskiej. Jednak wywiad francuski czuwa i na pewno nie ułatwi zadania naszemu bohaterowi. „Łupy” to druga książka w serii „Kampanie Richarda Sharpe'a”.

amazur83 | 2014-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2014

Książki Bernarda Cornwella o losach Richarda Sharpa mają w sobie to coś. Czyta się je jednym tchem. Nie innaczej "Łupy". Książka opowiada o mało znanym epizodzie z czasów wojen napoleońskich- zniszczeniu Kopenhagi przez wojska brytyjskie w 1807 roku. Było to chyba pierwsze w historii zbombardowanie miasta pełnego cywilów. I choć Cornwell jest Brytyjczykiem, to opisuje haniebny czyn swoich rodaków. Najbardziej utkiwł mi w pamięci opis początku bombardowania:
"Pierwsza mieszkanka miasta, która poniosła śmierć w wyniku ostrzału, była siedmioletnią dziewczynką wysłaną do łóżka bez kolacji za to, że broiła w trakcie rodzinnej modlitwy. Jedenastocalowy pocisk przebił sufit w jej sypialni."

Aleksander | 2015-05-05
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

Książka dobra, ale wydanie fatalne- liczne błędy w tłumaczeniu i redakcji niestety odbierają część przyjemności. Sam Cornwell też jest winny paru drobnym niedociągnięciom w kwestii historycznej poprawności, jednak wychwycą je tylko znawcy epoki lub miłośnicy Patricka O'Briana ;)

Łukasz Śmigiel | 2012-01-03

Akcja, realia historyczne, pojedynki, szpiedzy, przygoda no i główny bohater, który nie boi się lać po mordzie.

Asiik89 | 2016-10-28
JediNadiruRadena | 2016-07-20