Gettysburg

Tłumaczenie: Łukasz Witczak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
wojna secesyjna
Pistacia

"Gettysburg" to przejmująca, pełna napięcia opowieść o bodaj najtragiczniejszym epizodzie wojny secesyjnej (1863). Autor ukazuje przebieg trzydniowej bitwy z perspektywy jej uczestników, oficerów Unii i Konfederacji. Z polotem kreśli sceny batalistyczne, przede wszystkim jednak odsłania kulisy bitwy i zagląda w umysły bohaterów obarczonych ciężarem historii - i własnych decyzji. Książka...

Książka została wyróżniona nagrodą Pulitzera i doczekała się pełnej rozmachu hollywoodzkiej ekranizacji.

[opis wydawcy]

Powieść opisuje trzy dni bitwy pod Gettysburgiem – ale dramat zawarty na kartach tej książki odbija w rzeczywistości wydarzenia, które trwały przez cztery lata wojny.

Na pierwszy plan bitwy wysuwają się dwaj dowódcy – tj. generał Longstreet z Armii Konfederacji i pułkownik Chamberlaine z Armii Unii. Obaj byli wspaniali – obu lubiłam tak samo. Ci, co dobrze znają historię, będą już na początku powieści znać finał tej bitwy. Ja przyznaję, w czasie czytania – nie znałam historii wojny secesyjnej w Ameryce (Nadrobiłam to dopiero później:) Ale nie przeszkadzało mi to kibicować raz jednemu, raz drugiemu i modlić się, żeby żadnemu nic się nie stało:)

Chamberlaine zaznaczył się zwłaszcza w drugim dniu bitwy, kiedy bronił wzgórza i flanki Unii. Był pułkownikiem, czyli walczył w linii tak jak jego żołnierze. Cenię go dosłownie za wszystko, za odwagę, za skuteczność, za logiczne i spokojne zachowanie pod ogniem kul, ale przede wszystkim za to jak postąpił z żołnierzami z pułku Maine, którzy...

Andrzej | 2013-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Gettysburg Michaela Shaary,to druga częśc trylogii Shaarów o wojnie secesyjnej,która opisuje trzydniową bitwę pod Gettysburgiem,oraz przygotowania do niej.Jest ona zdecydowanie lepsza od pierwszej części Bogów i Generałów.Gettysburg mimo,że liczy tylko 400 stron obfituje w wielkie emocje,dramatyzm,walkę po obydwu stronach ,a kończy się przegraną Konfederacji ,która chce szarżą zdobyć pozycje Armii Potomacu,która kończy się klęską,a samym obozie Konfederacji występują powątpiewania w sukces akcji zwłaszcza postać generała Longstreeta ,dobrze o tym świadczy że jest trudny plan do wykonania.
Przegrana w bitwie pod Gettysburgiem mocno zaważy na losach wojny,jednak wielu żołnierzy z uznaniem oddaje walecznośc i bohaterstwo swoich przeciwników.Szczególnym dramatyzmem obfitują natarcia Konfederackie na Mały Okrągły Szczyt,w którym obroną po stronie Północy wsławi się oddział Chamberlaina,a decydująego dnia bardzo rzepięknie Shaara opisuje natarcie Konfedeatów,najpierw poprzez ostrzał z...

Krzysztof_g | 2015-06-04
Na półkach: Przeczytane, Historia

Pierwszy i trzeci tom trylogii dostały ode mnie 10, ale to nie znaczy, że książka Gettysburg jest tak samo dobra. Ta część jest najlepsza. Nie dlatego, że traktuje o najbardziej znanym fakcie z Wojny Secesyjnej, ale Michael Shaara w porównaniu z Jeffem Shaarą wprowadza do tekstu więcej poczucia humoru, co sprawia, że przedstawione postacie są jeszcze bardziej żywe. Książka genialna, zwłaszcza dla miłośników batalistyki.

Marek Lehmann | 2015-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2015

Bardzo dobra i dojrzała powieść.
Okazuje się, że można napisać pasjonującą książkę historyczną bez komiksowych chwytów chlapiących litrami krwi czy tępych scen łóżkowych.
Gorąco polecam.

Przewodnik_Literacki | 2016-09-29

Generał Thomas Jonathan Jackson ginie od kuli własnych żołnierzy i Lee zaczyna nie dawać sobie rady z przytłaczającą falą niebieskich żołnierzy z Północy. Rozpamiętując swojego najlepszego dowódcę, stara się wypowiedzieć Unii bitwę na własnych zasadach. Przechodzi do ofensywy i niebawem areną walk staje się niewielkie miasteczko Gettysburg w Pensylwanii. To są krwawe trzy dni dla Stanów Zjednoczonych.

Tak jak w poprzednim tomie, autor głównymi bohaterami uczynił najważniejsze persony ze zwaśnionych armii. Wyraźnie odczułam brak charyzmatycznego generała Jacksona, którego śmierć tak bardzo przeżyłam na kartach powieści. Boli również dość niewielki procent fabuły opisywanej z perspektywy mojego ulubionego unionisty Joshua Chamberlaina. Tak jak poprzednio walkę widzimy najczęściej z perspektywy oczu dowódcy, a nie przerażonego szeregowca. Doskonale oddaje to klimat sztabowych rozgrywek, pełnych napięcia trudnych decyzji, ale nie horror zmasakrowanych ciał czy porozrywanych kulami...

kamsi | 2017-04-13
Aleksandra Niemier | 2017-03-25