Napoleon a Polska t.3

powieść historyczna
Kurpisz
2006-01-01
2006-01-01

Zdecydowanie najlepsza część trylogii. Jest również najdłuższa, bowiem liczy tyle stron co dwie poprzednie razem. Obejmuje także większy czasookres niż część druga, traktuje o latach 1798 - początek 1806. Jak w przypadku dwóch pierwszych tomów tytuł jest nieadekwatny do treści. Trzeci tom powinien się nazywać "Legiony Polskie na tle dziejów powszechnych w latach...". Stosunek Napoleona do Polski jest tu oczywiście nakreślony i skomentowany, aczkolwiek tonie on w morzu innych informacji. To co można jeszcze zarzucić tej pracy, a o czym napisałem już pokrótce w opiniach do poprzednich tomów, to zupełnie idealistyczne podejście autora do wielkiej polityki. Podkreślanie z jednej strony "dwulicowości" Prus, czy też "wiarołomności" Austrii, a z drugiej strony nieustająca apologetyka Napoleona "Wielkiego", są uderzające i co najmniej mogące wzbudzić uśmieszek politowania. Zero jedynkowość podejścia Askenazego do materii historycznej irytuje także w ujęciu "polskiego piekiełka". Dąbrowski i politycy ugodowi z Agencji to dla niego ci "dobrzy", natomiast politycy Deputacji ("czerwieńcy", "jakóbini") to czarne owce na czarno-białym tle politycznym. Mając w pamięci, iż cele jakie przyświecały autorowi podczas pisania dzieła niekoniecznie odpowiadały naukowemu podejściu w historii, to i tak należy odnieść się krytycznie do tak schematycznego przedstawiania faktów.
Książka mimo swych wad należy do tej klasyki historiografii polskiej, po którą warto sięgać. Na dziełach sprzed 100 lat okoliczności ich powstania wywarły niezatarte piętno, które sprawuje, iż obcowanie z nimi jest nie tylko podróżą w przeszłość przez nie opisywaną, ale umożliwia także kontakt z pomnikiem piśmiennictwa historycznego, co samo w sobie stanowi ogromną wartość.

• NaSprzedaż?
  • Posiadam/Moja biblioteczka