Historia Polski 1918-1945

Seria: Historia Polski WL
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
historia

Książka dla studentów historii oraz innych kierunków humanistycznych. Przygotowuje do matury i egzaminów wstępnych na studia uniwersyteckie, ekonomiczne i pedagogiczne. Chronologiczno-problemowy układ materiału daje czytelnikowi bardzo dobre rozeznanie w gąszczu wydarzeń. Wskazuje także na istotne cezury wewnętrzne omawianego okresu, w którym wyraźnie wydzielić można węższe czasowo obszary.

Elevander | 2013-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Podręcznik Cz. Brzozy i A. Sowy jest obszernym opracowaniem dziejów Polski w okresie II Rzeczypospolitej oraz II wojny światowej. Pierwsza jego część (do 1939 r.) jest na dobrą sprawę rozszerzeniem wykładu Cz. Brzozy z jego wcześniejszej książki "Polska w czasach niepodległości i drugiej wojny światowej (1918-1945)", choć zdecydowanie inne są proporcje tekstu do ilustracji, map i wykresów. Podręcznik oparty jest o bardzo bogatą bibliografię. Treść podzielona jest na rozdziały w oparciu o klucz chronologiczno-problemowy. Zagadnienia polityczne nie dominują nad gospodarką, kulturą i tematyką ustrojową. Rozkład materiału jest dość wyrównany, a poziom merytoryczny wykładu - wysoki. Jak we wszystkich tomach tej serii niewiele jest ilustracji. Brakuje mi także ładnie przedstawionych w formie diagramu kołowego składów poszczególnych Sejmów II Rzeczypospolitej. Ogólnie rzecz biorąc jest to jednak bardzo wartościowa pozycja, w której czytelnik zainteresowany (albo do tego zainteresowania...

Krzysztof1993 | 2016-05-15
Przeczytana: 15 maja 2016

Tak właśnie powinna wyglądać książka historyczna opisująca i systematyzująca pewien okres z życia narodu. Autorzy kolejno opisali aspekty życia politycznego, wojskowego, kulturalnego, ekonomicznego, nawet sportowego, a tego jeszcze nie spotkałem. Oczywiście, można się doszukać pewnych niedociągnięć czy przeinaczeń, lecz jestem przekonany, że wynikają one z braku dogłębnej wiedzy z innych dziedzin. Przykładowo, szkoda iż nie umieszczono tabeli ukazującej, jak prezentowało się dokładnie zestawienie sił w każdym parlamencie II RP, na szczęście jednak znalazłem to w innym źródle. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko polecić tę pozycję, ponieważ tak szczegółowej monografii chyba nie miałem okazji czytać.

Bohu | 2016-09-26
missWatson92 | 2016-07-14