Historia polityczna Polski 1944-1991

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia. Literatura faktu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04769-9
Historia, Literatura faktu
historia
kasia

JAK DZIAŁAŁ SYSTEM, W KTÓRYM ŻYLIŚMY Historia polityczna Polski 1944-1991, napisana przez wybitnego historyka Andrzeja Leona Sowę, jest pierwszą tak dokładną pracą na temat powojennej historii politycznej Polski. Na pełny obraz trudnego okresu w dziejach kraju i narodu składają się tutaj istotne fakty, a wśród nich również te dotychczas nieznane poza wąskim gronem specjalistów. Autor w sposób...

JAK DZIAŁAŁ SYSTEM, W KTÓRYM ŻYLIŚMY

Historia polityczna Polski 1944-1991, napisana przez wybitnego historyka Andrzeja Leona Sowę, jest pierwszą tak dokładną pracą na temat powojennej historii politycznej Polski. Na pełny obraz trudnego okresu w dziejach kraju i narodu składają się tutaj istotne fakty, a wśród nich również te dotychczas nieznane poza wąskim gronem specjalistów. Autor w sposób fascynujący obnaża mechanikę systemu, w którym żyliśmy.

"Niniejsza praca nie jest klasycznym podręcznikiem akademickim — pisze we wstępie autor —Traktuję ją jako autorską syntezę, a równocześnie w miarę wyczerpujące kompendium wiedzy na temat różnych instytucji politycznych."

Zgodne z tym założeniem Andrzej Leon Sowa, starając się zachować obiektywizm w opisie sytuacji, wplata w opowieść o naszej najnowszej historii własne oceny i opinie, które nierzadko prowokują do dyskusji, a zawsze – do refleksji.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID=2291

Michał Fabich | 2019-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2019

Szczegółowe i dość obiektywne opracowanie dziejów PRL.

abel | 2018-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2018

Ta książka to nie przelewki. Czytelnik od pierwszej strony zmaga się ze skrótami, nazwiskami, faktami - żadnego baju, baju, żadnej eseistyki! To dzieło budzi szacunek dla swojej rzetelności, dogłębności, bezstronności i śmiałości myśli. I choć nie jestem pasjonatem historii PRL, uważam, że tę książkę powinno się przeczytać, bo wyjaśnia wiele z tego, co dzieje się obecenie

rafkuc | 2016-09-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 04 września 2016

Znakomita książka z jednym zastrzeżeniem: autor nazywa Gomułkę "wybitnym mężem stanu". Ponad 700 stron naprawdę wyważonych opinii i jedna, niepotrzebna wpadka.

EddieGrey | 2016-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Momentami autor wraca do jakiegoś wydarzenia i jakby zabrakło w niektórych miejscach tego powrotu, do omawianego tematu. Poza tym czyta się przyjemnie i łatwo.

almos | 2014-05-17
Przeczytana: 16 maja 2014

To opasłe dzieło jest dość szczegółową i kompletną historią PRLu od powstania aż do upadku. Bardzo lubię tę książkę, wracam do niej od czasu do czasu otwierając na przypadkowo wybranym fragmencie (teraz ebooka) i zawsze jest ciekawie. Bo rzecz jest świetnie napisana, styl autora lekki, niemniej rzeczowy i naukowy. Bodaj największą zaletą tej historii jest jej `wypośrodkowanie'. We wstępie autor pisze, że w pisaniu o historii PRLu dominuje myślenie czarno-białe, i toczy się walka między opcją `antykomunistyczną' i `postkomunistyczną'. I słusznie zauważa, że bardzo wielu młodych historyków piszących o tamtych czasach nie umie uchwycić ówczesnego stanu świadomości zbiorowej. Autor zaś stara się iść środkiem, jego narracja nie jest ani czarna ani biała, ale oddaje moim zdaniem nieźle ducha owych czasów.

Parę przykładów podejścia autora. Zawsze się mówiło, że nasi pierwsi sekretarze byli kompletnie zależni od Moskwy. A tutaj nowością była dla mnie informacja, że gdy nasi przywódcy...