Historia Polski 1795-1918

Seria: Historia Polski WL
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
historyczna

Podręcznik akademicki do historii Polski skierowany jest do licznej rzeszy studentów kierunków humanistycznych, prawnych i politologicznych uniwersytetów oraz wyższych szkół pedagogicznych, a także dla kandydatów na powyższe studia. Sięgnąć po niego powinni także wszyscy zainteresowani najnowszym wariantem dziejów Polski. Celem autora jest zgodność wykładu z programem historii czołowych ośrodków uniwersyteckich kraju, czyli komplementarność z periodyzacją dydaktyczną nowoczesność, wiarygodność, bogate wyposażenie, przyjazne i pomocne dla czytelników. Książka prof. Andrzeja Chwalby to napisany żywym, klarownym językiem intrygujący esej o Polsce i Polakach w XIX wieku. Autor porusza się po obszarach słabo dotąd przez historyków spenetrowanych, jak historia mentalności i obyczaju, zaskakując interdyscyplinarną wiedzą, zawierającą elementy psychologii, demografii, geografii, socjologii, nauk społecznych i zagadnień z zakresu kultury. Szczególnie pieczołowicie potraktował autor dzieje polityczne, społeczne i gospodarcze Polski XIX stulecia, opierając swoje rozważania na najnowszym stanie badań i poszukiwań naukowych. Andrzej Chwalba objął swym zainteresowaniem również dzieje ziem zamieszkałych przez polskojęzyczną ludność, a często z przyczyn politycznych pomijanych, jak Śląsk Cieszyński, obszary zaburzańskie, Górny i część Dolnego Śląska, Mazury, Spisz, a także dzieje narodów, które w tym czasie zamieszkiwały ziemie polskie Żydów, Ukraińców, Litwinów, Białorusinów, Łotyszy.

Nola | 2014-03-26
Przeczytana: 26 marca 2014

"Człowiek rzadko wyciąga lekcje z historii, a narody nigdy" (E. von K.-L.) - niniejsza książka jest tylko potwierdzeniem słów cytowanych.

Elevander | 2013-04-23
Przeczytana: czerwiec 2013

Moje odczucia po przeczytaniu tego podręcznika były ambiwalentne. Z jednej strony Autor przedstawił wszystkie najważniejsze problemy epoki, uwzględnił ważne procesy i zjawiska, z drugiej zaś po ukończeniu lektury pozostaje (przynajmniej w moim przypadku) dziwna świadomość, że niewiele w głowie pozostało. Nie jest to tylko moja ocena. Nie mogę też powiedzieć, żeby język tekstu zachęcał i ułatwiał czytanie, co udało się Autorowi w jego PWN-owskim tomie dotyczącym historii powszechnej. Błędów nie ma wiele, choć pomieszanie postaci prymasa Mieczysława Ledóchowskiego z generałem jezuitów Włodzimierzem Ledóchowskim jest odrobinę kompromitujące. Całościowo jednak podręcznik jest dobrze napisany, nie ma w nim charakteryzującego dawniejsze opracowania nadmiernego eksponowania kwestii robotniczej, która zajmuje swoje ważne, acz nie pierwszoplanowe miejsce. Nie pomija też przez historiografię minionej epoki deprecjonowanych zjawisk. Pomysł podziału na rozdziały chronologiczno-geograficzne...

Jakub | 2014-09-11
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 11 września 2014

Podręcznik Chwalby do Historii Polski (XIX wiek) jest bardzo dobry, zdecydowanie lepszy niż podręcznik do Historii Powszechnej (XIX wiek) tegoż autora. Książka jest podzielona na dwie części. Do pierwszej z nich należą rozdziały poświęcone społeczeństwu, mentalności, myśli politycznej et cetera. Druga część z kolei poświęcona jest dziejom ziem polskich (z 1772 r.) w wieku XIX. Uważam, że bardzo dobrze został podzielony materiał na odpowiednie rozdziały i podrozdziały (o wiele ułatwia to naukę do egzaminu). Jest to dość obszerna i szczegółowa synteza. Dodatkowo autor nie pomija wielowątkowości różnych problemów, a stara się odnieść do różnych wątków i kwestii w danym temacie. Chwalba również piszę w jasny sposób, tłumacząc pojęcia, które mogą być nie jasne. Bardzo dobry podręcznik dla studentów i nie tylko.

Nifelinord | 2014-07-18
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2014 rok

Bardzo dobry, przemyślany układ całej książki. Czuję się mile połechtana tak niezmierną (jak na całościowe ujęcie historii Polski) ilością wzmianek o Żywcu.

Bauero | 2015-07-20
Przeczytana: kwiecień 2014

Pełen profesjonalizm w tej książce. Czyta się bardzo dobrze. Solidne opracowanie ziem polskich w XIX wieku. Jedynym mankamentem, to to, ze w książce tej jest mało historii politycznej ale za to dużo historii społecznej, kulturalnej. Polecam uzupełnić ten okres książką prof. Jerzego Zdrady, Historia Polski 1795 - 1914, wydanej w PWNie.

Calmin | 2013-06-21
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: luty 2012

Bardzo dobry podręcznik akademicki. Polecam go wszystkim nie tylko studentom. Zawiera on nowoczesną syntezę historii ujętą z antropologicznego punktu widzenia.

Malkiem | 2015-01-23
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Zdecydowanie za dużo szczegółów. Ciężko stwierdzić, co jest ważne.

rafkuc | 2015-01-20
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Świetna pozycja nie tylko dla studentów. Przekrojowy obraz Polski z czasów gdy nie istniała na mapie.

Achim_ch | 2016-07-02
Przeczytana: czerwiec 2015