Boski porządek

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
historyczna

Żniwa, praca w polu, zaprawy na zimę, odpusty i dożynki. Tradycja. Przyjaźń, zawiść uczucia zawsze i wszędzie takie same. Poddane prawom natury życie na wsi ma swój stały i niezmienny rytm. Boski

paprotkowa | 2015-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2015

"Boski porządek" jest fragmentem z życia malutkiej, wiejskiej społeczności. Książka nie ma konkretnego rozpoczęcia i zakończenia historii, nie mają tam miejsca jakieś specjalnie ważne wydarzenia. Ot, życie codzienne ludzi pracujących na roli, podane w formie niespiesznej narracji. Jeśli ktoś jest miłośnikiem "Chłopów" Reymonta - jak ja - to na pewno mu się spodoba, choć akcja toczy się w czasach bardziej współczesnych.

BeataBe | 2011-04-08
Przeczytana: 06 kwietnia 2011

Piękna powieść o życiu na wsi na początku lat 70-tych (tak wywnioskowałam z treści). Jest tu zwykłe życie na wsi, praca w gospodarstwie, na roli. Są też realia ówczesnego socjalizmu. Przedstawione zostały bardzo dobrze portrety różnych wiejskich postaci, i dobrych, i złych. Są porządni i uczciwi ludzie, ale jest także wiejski pijaczek, wredny komuch czy złodziej i kombinator.
Akcja toczy się przez jeden rok, obserwujemy po kolei życie na wsi podczas wszystkich pór roku. Powieść przypomina "Chłopów", ale takich współczesnych.
W dzieciństwie wszystkie wakacje spędzałam u dziadków na wsi. Mieli gospodarstwo. Dlatego temat nie był mi obcy.
Dzięki tej powieści wróciły wspomnienia. Przeżyłam powrót do dzieciństwa.
Powieść jest na pewno bardzo ciekawa dla osób zainteresowanych realiami życia w Polsce 30-40 lat temu. Ten świat już odchodzi, a właściwie prawie odszedł w zapomnienie, a nadal pozostaje w pamięci tylko starszych osób.
Uważam, że jest to bardzo udana powieść pana Kańkowskiego.

Eniutek | 2011-03-08
Przeczytana: 08 marca 2011

Książka opisuje życie na wsi ,które toczy się w określonym porządku.
Podobają mi się opisy codziennego, wiejskiego życia.Szkoda ,że świat opisany w książce powoli odchodzi w zapomnienie :(

Patrycja | 2011-02-05

Dobra, obyczajowa powieść dziejąca sie na wsi - rzadkość w obecnych czasach. Bardzo żałuje, ze autor poprzestał na jednym dziele. Po lekturze czułam niedosyt. Apeluję o jeszcze :)

Sayuri | 2012-05-12
Przeczytana: 06 maja 2012

"Żniwa, praca w polu, zaprawy na zimę, odpusty i dożynki. Tradycja. Przyjaźń,zawiść - uczucia zawsze i wszędzie takie same.
Poddane prawom natury życie na wsi ma swój stały i niezmienny rytm.
"Boski porządek" to wpisana w wiejski, sielankowy obraz krytyka naszych ludzkich przywar, to zaduma nad przemijaniem i ponad czasowymi wartościami."*

Chociaż czasami ciężko mi się tę książkę czytało, to dzięki niej powróciłam do początku lat 90 XX wieku kiedy to jako kilkuletnie dziecko jeździłam na wakacje do dziadków na wieś. Wieś wtedy jeszcze przypominała tę wieś, która była opisana w powieści Sławomira Kańkowskiego "Boski porządek", chociaż wieś z moich wakacji to już wieś nie z czasów PRL, ale jeszcze mająca cechy wsi z tamtego okresu. Wieś gdzie pełno było dzieciarni, nie było komputerów, komórek, itp. gadżetów, tylko my i nasza wyobraźnia. I właśnie czytając tę powieść przypominałam sobie to wszystko z mojego dzieciństwa. Aż żal się robi gdy te czasy już nie powrócą.
...

Przemek Kosobucki | 2013-04-18
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Słabe, bo nudne.
Historie naciągane, anegdoty średnio zabawne.
Najbardziej rozbroiła mnie historia nieszczęśliwej miłości księdza Jamrożego. Pewnie autor mocno musiał się napocić wymyślając tak niedorzeczny wątek.
Główny bohater Jan "Jachu" Jaremba, to taki wiejski Chuck Norris. Wie wszystko, wszystko robi znakomicie, kobieta u niego chodzi niczym najnowocześniejszy robot kuchenny, dzieciaki (same chłopaki - więc nawet przy płodzeniu nic nie zepsuł)wychowywane są w taki sposób, iż współczesna "superniania" się chowa. Ponadto wypije, zapali, obrobi tyłek jak to na wsi i filozofuje. Tak, tak - filozofuje.
Nie warto tracić czasu.
Ocena 3, bo jednak coby nie mówić, lepsze to to od np. "Nad Niemnem".

Ina1973 | 2011-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2011

Takie połączenie "Chłopów" i "U pana Boga za płotem".Ja raczej obstawiałabym na początek lat 80-tych(kawały o milicjantach,przekręty w PGR,namawianie do zapisów w PZPR,wzmianka o Pewexie).Jednakże ewidentnie widać,że niektóre teksty/żarciki są zbyt współczesne!!! Przykładem może być tekst Bradeckiej "nic nie słyszę bo mi błotnik klekocze".Nie wierzę także w te filozoficzne wywody prostego rolnika!Tylko postać Zamroczychy jest realistyczna.Żal mi Zochy,bo nawet dziś wiele kobiet tak żyje-dom,mąż,dzieci i kościółek.Bez zastanawiania się nad sensem życia,bez planów na przyszłość.Ot boski porządek świata...

Justi86 | 2013-06-22

Podczas czytania książki powracały do mnie wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to każde wakacje spędzałam na wsi u dziadków. Jednak, pomimo tych miłych akcentów czytanie mi się dłużyło.

Bascha | 2016-08-01
Jarek Wirski | 2014-09-04