Słońce w słonecznikach

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-385-1
powieść polska
Sabinka

Codzienne życie w miłym prowincjonalnym miasteczku kontra tryumfalna budowa komunizmu - sensacyjno-miłosna akcja powieści Dominiki Stec toczy się współcześnie i w końcu lat pięćdziesiątych. Zawiłe losy głównych bohaterów wiążą się nieoczekiwanie i ze sobą, i z równie zawiłą historią naszego kraju. Dojrzały, wkraczający w "smugę cienia" dziennikarz, który uznał, że z komunizmem nie da się wygrać. Można tylko wydeptać sobie własną ścieżkę na jego uboczu. Czy to w ogóle jest możliwe? Czy tak się godzi? Czy ocali go późna miłość? Nastolatka z przedmaturalnej klasy, która na oślep rzuca się w swoje pierwsze wielkie uczucie. Czy to miłość na całe życie? Czytylko miłosne opętanie, "kolorowy zawrót głowy"? A może coś, czego sobie nawet nie wyobraża? Starsza kobieta, którą okoliczności zmuszają do przeprowadzenia swoistego śledztwa w sprawie własnej młodości. Czyżby jej przeszłość była zupełnie inna niż dotychczas sądziła? I co to za nagłe przebudzenie serca, która przytrafia jej się w tak późnym wieku?
A wszystko ma swój początek w tajemniczym pamiętniku, który nieznajomy człowiek przywozi Teresie z dalekiej Szwecji... "Słońce w słonecznikach zgasło...", a w mroku świecą ludzkie serca. Jedne jak latarnia morska, inne jak błędny ognik na bagnie.

Dotka76 | 2012-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2012

Ile czasu trzeba się przekopywać przez polski literacki ugór, aby natrafić na taką perełkę? Długo...
Szkoda, że o niej w kraju ani widu ani słychu.
Książka jest mądra i urocza. Polecam!!!

pierożek | 2013-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2013

W trakcie czytania książki zajrzałam na lubimyczytać.pl, żeby spojrzeć na opinie tych, którzy tę przyjemność mają już za sobą. Od razu zaznaczę, że książka bardzo mi się spodobała, ale nie sposób nie zgodzić się z kilkoma podniesionymi już tutaj kwestiami - opowieść zawiera wiele zbędnych słów (co sprawiło, że początek dłużył mi się dość mocno) i zbędny całkowicie wątek ezoteryczny. Natomiast sama historia - niezwykła. Może się wydawać, że znasz swoje życie, w końcu sam w nim uczestniczysz, a raptem po latach dowiadujesz się, że to nie do końca tak wyglądało, jak ci się zdawało. I że niezwykle ważne są w życiu przypadki. I jeszcze dobrzy ludzie, których spotykamy na swej drodze, nawet jeśli sami o tym nie wiemy.

amrita | 2012-05-18
Przeczytana: 17 maja 2012

Jesteś ekspertem w zakresie swojego życia, menedżerem własnych spraw, wiesz, co u ciebie słychać? A może tylko tak ci się wydaje??? Może ktoś zupełnie obcy posiada wiedzę szerszą i bardziej obiektywną, nie przesłoniętą zasłoną złudzeń i pobożnych życzeń? Takie refleksje mam po lekturze książki, która wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z ezoteryką (no może poza jednym szczegółem - i konia z rzędem temu, kto mi wyjaśni, po co ten szczegół tam się pojawił), za to dużo z polską powojenną historią. Intrygująca, choć nieco naciągana opowieść. Dla mieszkańców Konina wręcz obowiązkowa!

Stokrotka | 2016-06-27
Przeczytana: 2011 rok

W przeciwieństwie do opinii innych, mnie ta książka spodobała się. Autorka przenosi nas w lata pięćdziesiąte XX-go wieku. Dziennikarz Jerzy, Teresa, Anastazja-młoda wdowa i prowincjonalne miasteczko...
Smutna, poruszająca i wciągająca powieść. Dawne czasy komunizmu, różne "ciemne" sprawy...
Sądzę, że warto zapoznać się z tą lekturą.

Olala | 2011-03-30
Przeczytana: 25 marca 2011

Szkoda czasu!!Autorka, mimo że starała się uatrakcyjnić tło (akcja osadzona w głębokim komunizmie)serwuje nam banalną opowiastkę.Wątek miłosny,przeplatany z ówczesnymi realiami z mniej lub bardziej prawdopodobnymi historiami..eee to nie dla mnie.

| 2011-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2011

Nie mogłabym dać niższej oceny, ponieważ akcja tej książki dzieje sie w moim mieście:) Poza tym jest to naprawdę miła powieść obyczajowa osadzona w ciekawych czasach - socjalistycznej budowy typowo robotniczego miasta.

IwonaGa | 2012-12-02
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 02 grudnia 2012

Ot, taka sobie.Miejscami nużąca,można by odrzucić trochę zbędnych opisów i pozostawić samą historię sprzed lat,która momentami wciąga.

Eleńka | 2015-03-07
Przeczytana: 02 marca 2015

Dziennikarz z wielkiego miasta przyjeżdża do małego miasteczka,żeby napisać reportaż z budowy kombinatu przemysłowego. Jest koniec lat 50-tych XX wieku. I sekretarz komitetu "wiodącej" partii, bezpieka. Trzeba uważać na każde słowo. Klimat tamtych lat jest oddany świetnie. Powaliło mnie zdanie miejskiego architekta: zobaczcie z jakim rozmachem budujemy, zaprojektowaliśmy przy głównej ulicy parkingi na 100 aut. Starczy na 20 lat!
Natomiast sama historia nie porwała mnie. Dlatego ocena tylko 5.

haLina | 2014-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2014

Lekka i zdecydowanie wakacyjna lektura. Trochę mało prawdopodobna, ale uroczo sentymentalna. Moim zdaniem bardziej dla miłośników gatunku niż dla wszystkich.

Nula | 2011-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2011

Książka bezsprzecznie ma COŚ w sobie. Tylko przez ile, moim zdaniem, zbędnych słów trzeba się przekopać żeby dotrzeć do jej esencji.
Jej czytanie porównałabym do stania w gigantycznym, miejskim korku. Są momenty, że ruszasz energicznie po to żeby dosłownie za chwilę gwałtownie hamować.
Książka jest nierówna i chyba cudem udało mi się dotrwać do jej końca.