Polska 2.0

Wydawnictwo: W.A.B.
political fiction, inglot, wizja, polska
Jaguś

Wyrazista, ironiczna i – bardzo aktualna… "Political fiction" najwyższej jakości! W jakim kraju obudzimy się za 20 lat? Polska w latach 30. XXI wieku. Gospodarcza i militarna potęga, lider Europy Środkowej? Czy może raczej kraj dogorywający po dekadach rządów narodowokatolickiej partii, w którym brakuje dosłownie wszystkiego, a ludzie umierają z głodu? Jacek Inglot sugestywnie rozwija obie te...

Polska w latach 30. XXI wieku. Gospodarcza i militarna potęga, lider Europy Środkowej? Czy może raczej kraj dogorywający po dekadach rządów narodowokatolickiej partii, w którym brakuje dosłownie wszystkiego, a ludzie umierają z głodu? Jacek Inglot sugestywnie rozwija obie te wizje.

źródło opisu: Uroboros, 2016

źródło okładki: Uroboros, 2016

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-04-19
Na półkach: Przeczytane, Różności
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Bardzo lubię political fiction i zawsze mnie cieszy pojawienie się na półkach księgarskich kolejnych pozycji tego gatunku, a „Polska 2.0” Jacka Inglota jest moim zdaniem fenomenalna. Autor zastosował niezmiernie rzadki zabieg, czyli przedstawienie w jednej książce... dwóch alternatywnych historii jednego dnia, dokładnie 14 kwietnia 2037 roku.
Dodatkowym smaczkiem jest to, że opowieści dotyczą przyszłości Polski, czego oczywiście sami się domyśliliście z tytułu :-)

W opowiadaniu „Wojna dronów” poznacie świat, w którym Polska stała się oświeconą dyktaturą. Po rządach, jakie w latach 20 obecnego stulecia sprawowała Partia Przyjaciół Ludu, rządzą pogrobowcy PiS-u i kukizowców. Program, jak najbardziej narodowo-katolicki, bogoojczyźniany, a w sferze gospodarczej – bolszewicko-narodowy. I jak to w przypadku tego typu partii bywa, mnóstwo demagogii, odwoływań do tradycji typu „tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska będzie Polską, a Polak Polakiem” i bardzo mikra wiedza na temat...

ardnaskela | 2016-06-14

Do przeczytania tej pozycji zapaliłam się i to bardzo. Niestety, moje rozczarowanie tą pozycji jest dość duże.

Najbardziej podobał mi się pomysł podwodnego miasta- państwa, drugiej, nowej Polski.

Ogólnie nie jest to powieść, tylko pewnego rodzaju felieton, streszczenie dłuższej w zamiarze historii, trudno określić.

Wizja Polski jest tu smutna, okrutna, antypolska i antyludzka. Może to celowy zabieg autora aby zmusić nas do myślenia? Możliwe ale wykonanie raczej chybione.

Autor nie stanie się moim ulubionym i nie wrócę do niego. Mam mieszane uczucia. Nie polecam.

Kryanka | 2016-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zacznę od końca, czyli posłowia autora, w którym to ocenia, że większość Polaków nie ma wyobraźni i trzeba im ją zrekompensować powyższym dziełem, oraz że każdy myślący krajan myśli tak jak autor. Tłumaczy także, jaka filozofia zainspirowała go do nietypowej konstrukcji książki.

Otóż są to dwie mini-powieści, które łączy ten sam czas wydarzeń w alternatywnych przyszłościach Polski. W jednej władzę przejmuje samozwańczy Kierownik, który likwiduje politykę, ustala odgórnie, że teraz będziemy innowacyjni i potężni, Europa Środkowa nam się podda, a Amerykanie zafundują nam armię i pomogą z księżyca pokonać nowe imperium osmańskie. I tak się dzieje o.O
W drugiej Naczelnik nie przejmuje władzy, więc populistyczni politycy doprowadzają kraj z powrotem do epoki brązu a uciekinierzy budują miasto na dnie oceanu, planując odbudowę polskich miast na 12 tysięcy lat naprzód, już po zniszczeniu świata O.o

Mimo wysokiego mniemania o sobie autor ma wizje naiwne. Wypełnia kartki swoją...

Gracjan Triglav | 2016-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2016

„Polska 2.0” to dwie mikropowieści, przedstawiające dwa alternatywne wobec siebie scenariusze najbliższej przyszłości kraju nad Wisłą. Punktem wyjścia jest pucz, który w pierwszej wersji historii dochodzi do skutku: podupadająca Rzeczpospolita powstaje z kolan, odzyskuje stabilność i sukcesywnie wyrasta na lokalne mocarstwo, przodujące militarnie, gospodarczo, technologicznie i kulturowo; w drugiej zamach stanu zostaje udaremniony i rządząca populistyczna partia, (ideologicznie i programowo przypominająca narodowo-socjalno-katolicki PiS), doprowadza kraj do ruiny. Polska leży, i już się nie podnosi.

Wątki główne obu mikropowieści skupiają się na opisie kilku godzin z życia dwóch zupełnie różnych bohaterów, żołnierza i dziennikarza, którzy 14 kwietnia 2037 doświadczają wyjątkowo silnych emocji, choć każdy w innym miejscu i z innego powodu. (Nie ma między nimi analogii). Wątki te gęsto przeplatają się z obszernymi retrospekcjami, tłumaczącymi obecny kształt realiów. Jest to całkiem...

Agnieszka | 2016-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Cudze chwalicie, siebie się wstydzicie!
Tak, oczywiście, możemy się zachwycać "Uległością" Michela Houellebecqa, ale obstawiam, że celna, ostra i przenikliwa analiza naszej narodowej mentalności nie przypadnie nam do smaku.
Zupełnie niesłusznie.
Nie mamy tu napuszenia i samozachwytu naszym narodowym geniuszem, jest za to naszpikowana wulgaryzmami (może niepotrzebnie) jasno wyłożona wizja naszej niedalekiej przyszłości.
Jeżeli nie boimy się spojrzeć w lustro, a demony i trupy w naszej biało-czerwonej szafie nas nie odstraszają, to książka nas zafrapuje.
O zachwycie nie ma mowy, bo i diagnoza jest przykra. Obie wizje mocno mnie jednak zasmuciły i przeraziły. Wieszczę polsko-polską wojenkę w skali mikro.
Tym, którzy są w stanie zdobyć się na szczerość w samoocenie, gorąco polecam. Reszcie zdecydowanie odradzam.

Sławomir | 2016-07-23
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 23 lipca 2016

Naprawdę świetna. I nie tylko dla tego, że jak w jednej z sztuczek socjotechnicznych, przytakiwanie rozmówcy przychyla go do nas pozytywnie. Dzielę obawy i poglądy zawarte przez autora jednak muszę też dodać, że jest fajnie napisana. Czyta się wyśmienicie.
No cóż, a co do głównego problemu. Niewątpliwie jest, niewątpliwie w niedalekiej przyszłości część wydarzeń potoczy się podobny sposób i z takich też jak przytoczone w książce przyczyn. Doceniam autora za ten głos ponieważ lepiej robić coś niż nic w tej materii ale sądzę, że aby osiągnąć efekt należałoby skłonić do lektury ze zrozumieniem tych którzy na pewno po tą książkę nie sięgną. Ba, nie wiem czy doskonała ich większość w ogóle kiedyś coś przeczytała ze zrozumieniem. Statystyki są bezlitosne.

Bitel | 2018-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

Autor książki w posłowiu na końcu wysnuwa tezę,że większość Polaków nie lubi myśleć o przyszłości,najchętniej to nie myślą o niczym poza napełnieniem coraz bardziej utuczonych brzuchów (to już moja dygresja).Dlatego pisarz postanowił wyjść temu na przeciw i przedstawił dwie alternatywne wizje przyszłości naszego kraju.W pierwszej z nich Polska jest wielkim mocarstwem i wraz z grupa wyszechradzką jest kluczowym graczem na geopolitycznej szachownicy.Natomiast w wizji drugiej jest krajem wyniszczonym przez politykę i klęski żywiołowe,stąd pomysł zejścia do podziemia,a dokładnie to do głębin oceanicznych,gdzie powstaje Polska 2.0. Ciekawiej czytało mi się wersję pierwszą,bo było to bardziej political fiction,druga wizja to już typowe science-fiction,myślę że bardzo mocno inspirowane Philippem K.Dickiem (oczywiście nie napisane tak dobrze jak ten klasyczny dla gatunku autor).Jest kilka ciekawych rozważań,wizji,wypada tylko dożyć jeszcze te 20-30 lat i zweryfikować na ile pomysły autora...

marteczka | 2016-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Oj, będzie bolało.
Autor wkłada kij w mrowisko, a jak wiadomo, jesteśmy tak obłudni, że nie spodoba nam się prawda wbita między oczy mocną pięścią.
Ten moralitet nie przypadnie do gustu obłudnikom. Na hejterów też Inglot może liczyć. Jego filozofia Polski nie wpisuje się jednak w wizję Polaków jako narodu lansowaną obecnie.
Nie twierdzę, że nie można było lepiej, ale i tak to ożywcza próba analizy naszej narodowej mentalności.

rad | 2017-04-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebooki
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Konkretna pozycja. Ja, i wielu moich znajomych myślimy, i uważamy podobnie o rodakach.
Demokracja nie pasuje do Naszego kraju. Znam wiele osób, które bezmyślnie powtarzają co usłyszą, nie wnikając w szczegóły. Dla niektórych myślenie jest zbyt bolesne. Dobra książka, warta poświęconego czasu.

Mateusz | 2016-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2016

Dwie wizje Polski dające do myślenia. Jednak pierwsza część "Polska 2.1" w moim odczuciu bardziej przypadła mi do gustu niż 2.2. W tej drugiej części trochę za dużo Matrixa.

Odnalazłem wiele analogii do tego co dzieje się już teraz. Kto lubi political fiction - polecam!