Wyzwanie czytelnicze LC

Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji

Wydawnictwo: Karakter
polska, 80, 90
Barbara

Przełom lat 80. i 90. opowiedziany przez pryzmat przedmiotów i obyczajów. Olga Drenda zbiera artefakty czasu polskich przemian: fotografie, kolorowe magazyny i czasopisma ezoteryczne, kalendarze, reklamy, kasety wideo, okładki książek. Widać na nich przeobrażającą się rzeczywistość; współistnienie dwóch kulturowych i estetycznych porządków. Widać także marzenia i aspiracje Polaków, którzy za wszelką cenę pragną być nowocześni i „dogonić Zachód”. Obok barów mlecznych pojawiają się fastfoody, adidasy wypierają sofiksy, telewizja emituje pierwsze reklamy (prusakolep!), ludzie z wypiekami na twarzy uczestniczą w seansach spirytystycznych Kaszpirowskiego. Pisząc o tamtej rzeczywistości, autorka nie popada w nostalgię ani ironię. Z antropologiczną wrażliwością i wyczuciem analizuje to, co udało jej się zdokumentować. Rezultatem jest fascynujący zapis polskiej codzienności okresu transformacji – rzecz, którą najpierw czyta się z zapartym tchem, a potem trzeba przemyśleć.

źródło opisu: https://www.karakter.pl/

źródło okładki: https://www.karakter.pl/

astaldohil | 2016-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Jedna z najlepszych - jeśli nie najlepsza - z obecnie dostępnych publikacji, ujmująca w sposób niezwykle rzeczowy, tak zwaną "widmową epokę" - specyficzny okres w polskiej kulturze i życiu codziennym, umiejscowiony przez autorkę w latach 1988 - 1993, w czasie przemian politycznych i społecznych, w których partycypowali obecni trzydziestokilkuletni czytelnicy "Duchologii...". Dla nich książka ta będzie, niczym portal prowadzący do, nie tak odległej a jednak - jak znakomicie udowadnia Olga Drenda - mentalnie oddzielonej latami świetlnymi od współczesności, ery.

Książka merytoryczna, bogato ilustrowana i, mimo niewielkiej - a chciałoby się więcej! - objętości, obejmująca zaskakująco wiele obszarów życia kulturalnego i realiów egzystencji Polaków w dobie przemian i schyłku II etapu reformy gospodarczej. Niemal zupełnie pozbawiona modnego ostatnio sentymentalizmu, w doskonały sposób ilustruje, jak dziwnym był ten okres - przełom dekad 80. - 90. ubiegłego stulecia, czas dzieciństwa i...

ira | 2018-12-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 05 grudnia 2018

Autorce kilka razy udało się wzbudzić we mnie wspomnienia, wiec za to kilka gwiazdek. Niestety, obawiam się, że to za mało. Pamiętający te czasy poczują, że wielu rzeczy im w tej książce brakuje, nie pamiętający ich nie zrozumieją większości bez szerszego kontekstu. Nie widzę tu jakiejś rozbudowanej pracy badawczej, niewiele jest pracy twórczej.
Ot, krótka podróż sentymentalna, coś jak młodzieżówki Siesickiej.

czytankianki | 2016-08-26
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Duchologia polska opowiada o przełomie lat 80. i 90., kiedy to Polska zaczęła powoli zmierzać ku kapitalizmowi, co na poziomie zwykłego obywatela oznaczało najczęściej „mieć”. Polacy chcieli móc wreszcie zakupić zachodnie auto i sprzęt gospodarstwa domowego, fajne meble i ubrania. Ta fajność w naszym wydaniu często ocierała się o tandetę, wystarczy wspomnieć wzorzyste tapicerki kanap, dekatyzowane dżinsy, filiżanki z brązowego arcorocu czy fototapety.

Zaznaczam, że Drenda podchodzi do tematu neutralnie: nie uderza w nostalgiczne ani prześmiewcze tony. Opisuje po prostu okres transformacji z perspektywy ówczesnych zwyczajów i aspiracji, czego przejawem była m.in. pstrokacizna ulic, pierwsze reklamy, nazwy powstających firm czy wysyp pirackich kaset wideo i magnetofonowych. W Duchologii polskiej nie zabrakło też miejsca dla fascynacji Polaków amerykańskimi serialami, muzyką disco polo i ezoteryką spod znaku przepowiedni i Kaszpirowskiego.

Parafrazując tekst piosenki Anny...

Jedną ze szczególnie ujmujących cech książki jest jej forma nawiązująca - może puszczająca oko, może wyrażająca niezachwiany zachwyt - do epoki, której została poświęcona. Niewykluczone, że to zły kierunek skojarzeń, jednak mnie najbardziej przywodzi ona na myśl poświęcone ogólnie sztuce i kulturze pozycje z serii (z?) Nefretete publikowane, w „duchologicznym” okresie zresztą, przez Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe. Dotyczy to nie tylko szaty graficznej czy układu tekstu, ale również samego stylu/języka opracowania. Podzielone na poszczególne (roz)działy nawiedzone fenomeny, lub fanty (kolor-światło, meble-umeblowanie, wzornictwo, audio i wideo, w tym obwieszczające je plakaty, oraz duchy), przedstawione są bardziej przeglądowo niż dogłębnie, niemniej z nieustającym zacięciem naukowym i inteligencją pisarską. Żaden to zarzut, lecz tylko wskazanie na wybraną przez autorkę konwencję. Co więcej, liczę, że nie zaprzestanie ona na tym wstępie do duchologii polskiej i będzie rozwijać...

RedRain | 2016-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Książka bardzo przeze mnie wyczekiwana, przez co może zbyt wysoko podniosłam autorce poprzeczkę. Chylę czoła ze względu na pieczołowitą pracę dokumentacyjną i wywołanie, nomen omen, ducha tamtych czasów (czytelnik pamiętający, jak ja, końcówkę PRL niejednokrotnie będzie miał okazję do przywołania wspomnień). Spodziewałam się jednak krytycznej analizy ówczesnych zjawisk w miejsce ich dość pobieżnego zrelacjonowania. Może lektura lepsze wrażenie zrobi na młodszym pokoleniu? Pytanie tylko, czy czytelnicy urodzeni po 89' z lakonicznych wzmianek na temat postaci i wydarzeń tamtych czasów skleją zrozumiałą dla siebie całość.

Saszen | 2017-07-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 lipca 2017

Urodziłam się w 1997 i epoka, którą Olga Drenda przedstawia w swojej książce, jest mi prawie całkiem obca, znam ją tylko z polskiego kina. Nie mam do tych czasów stosunku emocjonalno-nostalgicznego, jak część czytelników LC. Liczyłam więc na ciekawy esej, który przybliży mi istotę konkretnego okresu w dziejach naszego kraju. Zawiodłam się. Chociaż jestem pełna szacunku dla ogromu pracy badawczej, którą wykonała autorka, jej książka jest zaledwie dokumentem. Poszczególnym zjawiskom Drenda poświęca najwyżej kilka stron. Dla kogoś starszego prawdopodobnie to wystarcza, by uruchomić pamięć i skojarzenia z przeżytymi dniami. Dla mnie "Duchologia polska" jest tylko suchym przewodnikiem.

Andrzej | 2018-09-22
Przeczytana: 24 września 2018
Zmora | 2017-08-29

Urodziłam się w 1991 roku, siłą rzeczy rzeczywistość opisana w książce Olgi Drendy istniała przed moimi narodzinami lub we wczesnym dzieciństwie. Toteż z jednej strony miałam okazję uzupełnić swoją wiedzę, a z drugiej przypomnieć czasy, kiedy rodzice zarabiali miliony, a mimo to w naszym małym mieszkaniu stały brzydkie meble. Kiedy to "bajki" oglądaliśmy na kasetach VHS, a muzyki słuchaliśmy z kaset magnetofonowych. Kiedy to modne były jaskrawe i szeleszczące dresy. Z drugiej strony dowiedziałam się też więcej o mitycznych czasach stania w kolejkach do sklepów, w których półki świeciły pustką i czystością.

Książka jest napisana lekko, ale zarazem elokwentnie. Widać, że autorka włożyła mnóstwo pracy (i pasji!!!) w gromadzenie materiałów i informacji o okresie polskiej transformacji.

Szczerze polecam.

marika | 2017-01-21
Przeczytana: 2017 rok

Jeżeli jesteście dziećmi lat 80 to bedzie to dla Was miła podróż w czasie i powrót do dzieciństwa. Olga Drenda pisze o przełomie lat 80 i 90 tych, o swoistej czarnej dziurze, kiedy już nie byliśmy w głębokim komunizmie, ale trudno było to jeszcze nazwać kapitalizmem. Czas przejściowy, który pamiętając szarość PRL-u zaczął wybuchać kolorami, kreatywnością i przedsiębiorczością.
Duchologia - połączenie osobliwości, absurdu, nostalgii i niepokoju. Polska rozwieszona firankami i odblaskowymi szyldami mającymi reklamować nowoczene produkty i usługi. Meblościanki, modna boazeria, dywany na ścianach, paleta bronzów i oranżów, obwitość roślin doniczkowych i suszonych kwiatów. Orientacja na urządzanie mieszkań pionowo, a nie rozlewanie sie po podłodze. Pirackie kasety legalnie sprzedawane w sklepach i na straganach, pierwsze budki i przyczepy z jedzeniem, zalążki dzisiejszych food tracków. Wypożyczalnie kaset video na każdym rogu i genialne plakaty Pągowskiego na każdym kroku. O początkach...

Bullshit_detector | 2018-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2018

Jak na książkę napisaną przez autorkę facebookowego profilu ze starymi zdjęciami, "Duchologia..." prezentuje wysoki poziom merytoryczny, długimi fragmentami zmierzając w kierunku pracy naukowej. Olga Drenda nie pozuje (na szczęście) na jednoosobowy autorytet, w większości oddając głos artystom i dokumentalistom fascynującej i stosunkowo słabo zbadanej epoki w naszych dziejach, jaką był przełom lat 1988-1992.

Autorce udało się też powstrzymać od częstego dziś malkontenctwa, tj. pomstowania nad nieoświeconymi Polakami, którzy - z niewiadomych przyczyn - zamiast modnego dziś PRL-owskiego designu, zachłysnęli się krzykliwą karykaturą zachodniego stylu życia i disco polo.