Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji

Okładka książki Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji
Olga Drenda Wydawnictwo: Karakter nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Karakter
2016-06-01
2016-06-01
polska 80 90

Okładka książki Znak nr 797 Katarzyna Babis, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Tomek Kaczor, Piotr Kosiewski, Michał Koza, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Małgorzata Nocuń, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Redakcja miesięcznika Znak, Agata Sikora, Filip Springer, Natalka Suszczyńska, Monika Świerkosz, Ewa Woydyłło, Szymon J. Wróbel
Ocena 7,0
Znak nr 797 Katarzyna Babis, Ol...
Okładka książki Obiekty, które zostały biedronkami Anna Cymer, Agnieszka Drączkowska, Olga Drenda, Olga Grabiwoda, Dominika Janicka, Dominika Janicka, Konrad Kunc, Michał Miegoń, Marcin Pietras
Ocena 7,3
Obiekty, które... Anna Cymer, Agniesz...
Okładka książki Znak nr 787 / 2020 Katarzyna Bik, Wojciech Bonowicz, Janusz Czapiński, Jacek Dehnel, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Pierre Hadot, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Piotr Oczko, Piotr Oleksy, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Timothy Snyder, Filip Springer, Agnieszka Wolny-Hamkało, Krzysztof Wołodźko, Bartosz Wróblewski
Ocena 7,0
Znak nr 787 / ... Katarzyna Bik, Wojc...
Okładka książki Książka o miłości Olga Drenda, Małgorzata Halber
Ocena 6,4
Książka o miłości Olga Drenda, Małgor...

Książka - broszurka, która zgrabnie prześlizguje się po wszystkich zjawiskach ery polskiej transformacji.
I tak mamy tu…właściwie trudno powiedzieć, co tu mamy.
Bo mamy wszystko.
Ale wzmiankowo, odnoszę wrażenie - szybko, i niezwykle wybiórczo.
Sam temat - świetny.
Mam nadzieję, że z czasem doczeka się głębszych analiz.

I tak mamy tu…właściwie trudno powiedzieć, co tu mamy.
Bo mamy wszystko.
Ale wzmiankowo, odnoszę wrażenie - szybko, i niezwykle wybiórczo.
Sam temat - świetny.
Mam nadzieję, że z czasem doczeka się głębszych analiz.

"It was the best of times...". Gdyby jakiś współczesny Karol Dickens chciał napisać kolejną epokową księgę o najlepszej i najgorszej z epok, o czasie wiary i czasie zwątpienia, o wiośnie pięknych nadziei i zimie rozpaczy, powinien zatrzymać się nad erą "duchologii". Okres, który tak osobliwie ochrzciła Autorka, przetoczył się przez karty historii niczym wiatr halny. Lecz chociaż to zaledwie kilka lat, umieszczonych arbitralnie gdzieś pomiędzy 1988 a 1994 rokiem, to zarazem czas podszyty sentymentem i inkrustowany wyjątkowymi przejawami ludzkiej kreatywności.

Nie jest jednak książkowa "Duchologia" - i to należy koniecznie podkreślić - papierową wersją profilu na Facebooku. Nie jest to przegląd najciekawszych, najdonioślejszych wybryków duchologicznej epoki, tych wszystkich pstrokatych szyldów i zmyślnych nazw nadawanych prywatnym biznesom, koniecznie z końcówką -EX albo -POL. Nie, nie jest to wybór kremów de la krem z internetowego magazynu współtworzonego przez Autorkę i fanów strony. Książka to bardziej refleksja, ocierająca się nawet o metaanalizę. Owszem, obficie ilustrowana kolorowymi fotografiami "z epoki"; tak, podzielona na tematyczne rozdziały (meble, ubrania, plakaty...), ale mimo wszystko trudno w ogóle mówić tu o jakiejkolwiek antologii. "Duchologia" to niepozbawiona osobistego spojrzenia zaduma nad pewnym wycinkiem czasów. Mająca w sobie coś i z pracy naukowej, i z reportażu, i z popularnonaukowego eseju, a zarazem nie będąca żadnym z nich. Nienachalna, nie oceniająca. A jednak szalenie wciągająca.

Bardzo przyjemna książka. Przedstawia końcówkę lat 80. i początek 90., odbywającą się transformację, reakcję ludzi na ten czas. Wszystko to przedstawione subtelnie, bez oceniania. Dodatkowo dostajemy wycinki z gazet z tamtych lat i ilustracje. Przyjemna, sentymentalna podróż.

Lubię taki styl pisania o niedawnej przeszłości - bez mitologizowania, bez zadęcia i patosu, z sympatią do świata przedmiotów i relacji. Trochę mi to przypomina opowiadanie "Wiosna" Brunona Szulza, w którym narrator objaśnia nam ówczesną rzeczywistość za pomocą zbioru znaczków pocztowych. "Duchologia" to jednak całkiem poważna praca socjologiczna. Pewnie nie wszystkim przypadnie do gustu, tak jak sam okres przaśnej transformacji ustrojowej, który najchętniej chcielibyśmy "prześnić", tworząc całkiem nowe i wygodniejsze imaginarium.

Ducholożka zabiera nas na wyprawę w przeszłość, która przyjemnie rozgania mgłę niepamięci i wyostrza wspomnienia z dzieciństwa. Zróżnicowane opowieści obejmują wiele aspektów czasów przełomu. Niektóre dość hermetyczne, ale większość uruchamia myśl "było coś takiego!" i chciałoby się aby te fragmenty były szerzej omówione. Ciekawie opisany kontekst społeczno-kulturowy poszerza perspektywę zjawisk, które dla dziecka wydawały się naturalne, a niekoniecznie takie były dla naszych rodziców. Aż chce się wziąć miotłę i sprawdzić czy w piwnicy nie kryją się jakieś zapomniane skarby.

Może wydawać się chaotyczna, ale to nie reportaż a książka o pewnym klimacie, który się czuje albo nie.

Trochę chaotycznie napisana.

Trochę chaotycznie napisana.

Podróż sentymentalna. Dla oldboyów i oldgirlsów.

Podróż sentymentalna. Dla oldboyów i oldgirlsów.

Rozczarowanie, fragmentami ciekawa

Rozczarowanie, fragmentami ciekawa

Dodaj cytat z książki Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji