rozwińzwiń

Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji

Okładka książki Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji Olga Drenda
Okładka książki Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji
Olga Drenda Wydawnictwo: Karakter nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Karakter
2016-06-01
2016-06-01
polska 80 90

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Znak nr 826 / 2024 Monika Bobako, Wojciech Bonowicz, Sylwia Czubkowska, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Jonathan Haidt, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Katarzyna Kubisiowska, Jakub Majmurek, Małgorzata Nocuń, Eligiusz Piotrowski, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Bartosz Sadulski, Eric Schmidt, Nuria Selva Fernandez, Agata Sikora, Anna Świrszczyńska, Ola Szmida
Ocena 0,0
Znak nr 826 / ... Monika Bobako, Wojc...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...
Okładka książki Znak nr 816 / 2023 Anna Cymer, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Robin Dunbar, Olga Gitkiewicz, Paulina Jóźwik, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Piotr Oczko, Tomasz Pindel, Janusz Poniewierski, Filip Springer, Małgorzata Szczurek, Grzegorz Wróblewski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
Znak nr 816 / ... Anna Cymer, Diana D...

Mogą Cię zainteresować

Nostalgia. Nostalgia jest miła.

Nostalgia. Nostalgia jest miła.

Cudna książka, jeśli kogoś interesuje albo porusza tamten okres i tamta - często chaotyczna i przypadkowa - estetyka. Bardzo dużo ilustracji, co robi super robotę. Czasem patrzyłem na nie dłużej niż czytałem sam tekst na stronie obok. Wstęp także świetny. Zabrakło mi tylko wyraźnego zakończenia i - nie wiem - czekam na więcej!

Przeciekawy esej Olgi Drendy! Momentami niełatwy i przytłaczający mnogością nazwisk czy instytucji, ale doskonale oddaje (nomen omen) ducha czasów, które pamiętam jak przez mgłę.

Urodziłam się w drugiej połowie lat osiemdziesiątych - na początku okresu duchologii, określanego przez autorkę na lata 1986-1994. Duchologia to “teraźniejszość nawiedzana przez historię”, a schyłek PRL-u i początek okresu przemian to mozolne wychodzenie z trudów socjalizmu w kierunku (dzikiego) kapitalizmu.
Autorka napisała obszerny esej o niektórych aspektach tych przemian, ale mogą się rozczarować ci, którzy liczą na wspominkową podróż przez tamte lata. To książka z zakresu antropologii kultury, pełna nawiązań do literatury przedmiotu. Ja mimo, że chętnie sięgam po książki socjologiczne, to preferuję literaturę popularnonaukową, dostępną dla laika, a nie znawcy danego tematu, dlatego książkę pani Olgi konsumowało mi się dosyć trudno. Pewnie wpływ na to miało, że nie podzielam zainteresowań autorki i ciężko było mi przebrnąć przez rozdziały dotyczące np. fantastyki czy sztuki plakatu, ale też omówienie fotografii z tamtych lat (bardzo nielicznie przedrukowanych),które rzeczywiście są inspiracją dla badacza kultury, ale dla przeciętnego odbiorcy będą o tyle fascynujące, o ile będą dostępne (przedrukowane) i dopiero omówione. Zabrakło mi też zakończenia - jakiejś klamry, która spinałaby tą opowieść i uzasadniała jej konstrukcję.
Absolutnie nie chcę powiedzieć, że to słaba książka, ale należąca do literatury przedmiotu, pewnie przydatna studentom, a niekoniecznie przeciętnym bibliofilom.

Autorka napisała obszerny esej o niektórych aspektach tych...

Autorka ma niezwykły dar nazywania tego, co nienazywalne, metafizyczne, odczuwalne pod skórą, ale wymykające się probóm nadania temu nazw, zamknięcia w ramy pojęć i kategorii. "Duchologia" ma w sobie coś, co porusza głęboko ukryte wspomnienia, odczucia, cienie dawnych dni. Nie spodziewałam się, że to będzie tutaj aż tak silne.
Zawsze wiedziałam, że Polska "działa się" w dwóch rzeczywistościach, ale nigdy nie potrafiłam tego uchwycić, złapać ich istotę i ten moment zmiany, w którym to, co było, zniknęło bezpowrotnie, a to, co przyszło na jego miejsce, dopiero się rodziło. Ta książka nazywa to, co było światem, zanim się na nim pojawiłam, co było światem, w który weszłam i dorastałam, esencję mojego dzieciństwa, która na zawsze ukorzeniła się w mojej duszy.
Dziękuję za te książkę, jest cudowna! Ma tylko jedną wadę - podróż, w którą mnie zabrała była zbyt krótka... Zakończyła się niespodziewanie, pozostawiając mnie w konsternacji "ale jak to już koniec?". Ale może właśnie o to chodzi- epoka duchologii również skończyła się niepostrzeżenie, na zawsze zamykając za sobą drzwi, a w tym przypadku strony...

Zawsze wiedziałam, że Polska "działa się" w...

Książka zabrała mnie w nostalgiczną wędrówkę po miastach w czasach, które pamiętam z dzieciństwa. Pokazała mi pewne mechanizmy i zależności między wydarzeniami, których jako dziecko byłem świadkiem. Szkoda tylko, że Autorka nie poszła dalej i nie pokazała jak to wszystko wpływa na nas i na Polskę, teraz:(

Spodziewałam się czegoś więcej. Więcej duszy, tak sądzę.

Spodziewałam się czegoś więcej. Więcej duszy, tak sądzę.

long story short w moim przypadku brzmi tak: moi rodzice urodzili się kolejno 10 (tata) i 16 (mama) lat po wojnie, wobec czego opisywany w książce czas prl-u przypada na ich młodość i w moim domu przesiąkło nim wszystko. od mebli, przez wspomnienia, na ideałach kończąc. nic więc dziwnego, że chciało mi się płakać ze wzruszenia nad historią nieudolnego wzornictwa tamtych lat czy społecznych uwarunkowań, które dziwnym trafem od naturalnych materiałów w dziedzinie wystroju wnętrz przeszły w skaj i błyszczący, radziecki plastik. polecam tę opowieść każdemu, kto interesuje się polskim designem i, podobnie jak ja, odczuwa sentymentalne ciągoty do lat nieprzeżytych osobiście, tylko ukutych na wspomnieniach bliskich osób. nie brak tej książce pewnych wad (np. mogłaby być dłuższa i bardziej przekrojowa; ma paskudną obwolutę, którą natychmiast zdjęłam; żeby w pełni ją poczuć, trzeba czytać z dostępem do internetu, wyszukując co rusz wspomniane dzieła),ale są one niczym wobec wrażliwości autorki na trudny do zdefiniowania plusz czasu transformacji. dla wciąż nieprzekonanych dodam na koniec, że są obrazki.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rozczarowanie.

Rozczarowanie.

• Chcę w prezencie
  • 2019
  • 2018
  • Reportaż
  • 2021
  • 2023

Dodaj cytat z książki Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji