rozwiń zwiń

Małgorzata Rejmer laureatką Paszportów „Polityki”

LubimyCzytać LubimyCzytać
09.01.2019

Po raz 26. wręczono Paszporty „Polityki”. W tym roku w kategorii „literatura” nagrodę otrzymała Małgorzata Rejmer – autorka książki „Błoto słodsze niż miód”. Jurorzy przyznali jej to wyróżnienie za „umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych i wytrwałość w poszukiwaniu właściwego języka do wyrażenia najtrudniejszych emocji”.

Małgorzata Rejmer laureatką Paszportów „Polityki”

Paszporty „Polityki” to przyznawana od 1993 roku nagroda za twórczość artystyczną w kategoriach: literatura, film, muzyka poważna, muzyka popularna, teatr, sztuki wizualne, kreator kultury i kultura cyfrowa. Nagroda przyznawana jest przez tygodnik „Polityka”. Laureatką 26. edycji w kategorii „literatura” została Małgorzata Rejmer za książkę Błoto słodsze niż miód (wyd. Czarne). W uzasadnieniu podano, że nagroda należała się pisarce za „umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych i wytrwałość w poszukiwaniu właściwego języka do wyrażenia najtrudniejszych emocji”.

Małgorzata Rejmer urodziła się w 1985 roku w Warszawie i brawurowo zadebiutowała powieścią Toksymia (Lampa i Iskra Boża) w 2009 roku. Ta groteska zwracała uwagę świetnym warsztatem i czarnym humorem. Bohaterów łączyła tytułowa toksymia, czyli toksyczna więź międzyludzka. Po debiucie Rejmer zaczęła pisać doktorat o kinie rumuńskim w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Wiele czasu spędzała w Rumunii i tak narodziła się kolejna książka – fascynujący portret miasta i kraju. Rejmer swobodnie łączyła gatunki: reportaż, prozę, esej i dramat. Za Bukareszt. Kurz i krew otrzymała nagrodę im. Teresy Torańskiej, przyznawaną przez „Newsweek”, a także swoją pierwszą nominację do Paszportów „Polityki”.

W 2015 roku przeprowadziła się do Albanii. Początkowo myślała, że wystarczy kilka miesięcy, żeby opisać tamtą rzeczywistość, ale z czasem zrozumiała, że musi poznać język i wtopić się w ten kraj. Praca nad książką o Albanii „Błoto słodsze niż miód” zajęła jej kilka lat. „Bukareszt odsłonił przede mną bezsilność jednostki wobec systemu i władzy, ale książka o Albanii była wejściem w kompletnie inny wymiar cierpienia, niemożności, bezsilności, osaczenia” – mówiła w jednym z wywiadów. Książka o Albanii, inaczej niż poprzednia, nie przedstawia szerokiej panoramy historycznej, składa się po prostu z głosów ludzi. Rejmer opowiada o działaniu systemu terroru i od tego włosy stają na głowie. System komunistyczny Envera Hodży rozwinął choćby instytucję winy zbiorowej – za błąd wuja, brata czy ciotki płaciła rodzina. Niemal każda albańska historia przypomina „Proces” Kafki.

W kategorii „literatura” nominowani byli także Olga Drenda za książkę Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji oraz Łukasz Zawada za swój debiut Fragmenty dziennika SI.

W pozostałych kategoriach statuetki otrzymali:

  • w kategorii film laureatką została Joanna Kulig za rolę w „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego,
  • w kategorii teatr wygrała Marta Górnica za „współczesną koncepcję chóru antycznego jako wehikułu przemiany artystycznej i społecznej. Za realizowane także poza Polską spektakle, w których stają na jednej scenie ludzie różnych płci, profesji i poglądów”,
  • w kategorii sztuki wizualne nagrodę otrzymała Diana Lelonek za „oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Za sztukę mądrze zaangażowaną i ciekawie kwestionującą antropocentryczny punkt widzenia”,
  • w kategorii muzyka poważna laureatem został Aleksander Nowak za „niezależność twórczą i oryginalne muzyczne spojrzenie na świat. Za „ahat ilī – siostrę bogów”, która przywraca wiarę w przyszłość opery”, 
  • w kategorii muzyka popularna nagrodzony został Dawid Podsiadło za „odnalezienie punktu, w którym przecina się gust szerokiej publiczności i krytyki. Za pokazanie, że sukces na masową skalę można odnieść bez porzucania indywidualności i niezależności”,
  • w kategorii kultura cyfrowa nagrodę otrzymali PanGenerator „za fenomenalne spajanie światów analogowego i cyfrowego w jedną całość, za kreatywność w tworzeniu przedmiotów i instalacji, które stają się łącznikami pomiędzy nowoczesnością i tradycją.”
  • w kategorii kreator kultury laureatką została Krystyna Janda za „błyskotliwość, pracowitość oraz odwagę artystyczną i życiową”

 

Gratulujemy wszystkim laureatom!


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Falko 09.01.2019 14:35
Czytelnik

Po reportażu Rejmer o Bukareszcie przyklasnąłbym temu wyróżnieniu. Ale po książce o Albanii - już raczej nie. Jestem wręcz zaskoczony, że Paszport został wręczony jej właśnie teraz, kiedy wydała dzieło raczej przeciętne, monotonne.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 09.01.2019 10:07
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post