Pięć dni ze swastyką

II wojna światowa Kryminał wojenny Polacy Niemcy Żydzi
kryminał, sensacja, thriller
II wojna światowa Kryminał wojenny Polacy Niemcy Żydzi
Inne

Przyznam szczerze, długo tej książki szukałem, a gdy już znalazłem i przeczytałem , to się po prostu rozczarowałem, Wiem wiem, że najlepiej się krytykuje, samemu nic nie robiąc, ale po prostu oczekiwałem czegoś więcej po tej książce. Co w tej książce jest ciekawego? To, to, że nic nie jest oczywiste i nikt nie jest takim jakim się wydaje na początku. Niemcy są lepsi od...

niezła powieść, wątek sensacyjny bardzo fajny, jednocześnie opisujący złożoność problemów polsko-żydowskich w czasie II Wojny Światowej, trochę dłużyzn ale da się przeżyć ..... po Wołyńskim Gambicie z tymi samymi bohaterami, może przyjdzie kolejna powieść z Pawłem Bujnickim .....

Dobra, ciekawa, wciągająca od samego początku, a przy tym bardzo fajnie sklecona książka.
To taki historyczny thriller z elementami kryminału, polecam szczególnie tym, którzy oprócz dobrej zabawy oczekują od literatury poszerzania swoich horyzontów. Pozycja ta dostarcza bardzo dużo ciekawostek i wiedzy na temat drugiej wojny światowej.

5 dni na blisko 650 stronach!

Kilka lat wstecz przeczytałem ich kilkadziesiąt i odłożyłem książkę na półkę. Wtedy nie był dla niej dobry czas.
Po dłuższej przerwie sięgnąłem po nią ponowanie i mówiąc wprost, popłynąłem. Mojemu imiennikowi udało się w doskonały, rewelacyjny, niesamowity sposób opowiedzieć o burzliwych czasach okupacji, gdy odwieczni wrogowie muszą stanąć po...

Wojna, Gestapo, getta, holocaust, a w tym wszystkim kryminał. Pierwszy raz coś takiego czytałem. Długo, ale dobrnąłem do brzegu. Nie żałuję, choć uważam, że momentami przydługawe opisy. Ale to moja opinia. Ciekawe co czeka Pawła Bujnickiego w następnym wojennym kryminale?

Nie spodziewałam się po tej książce zbyt wiele i uważam, że spełniła swą rolę jako miła rozrywka. Byłoby jeszcze milej gdyby nieco okroić treść, bo swoją objętością trochę przytłacza, a akcja nie jest w stanie atrakcyjnie wypełnić tych kilkuset stron. Dużym plusem powieści jest odejście od stereotypów, jeżeli chodzi o postaci lub granie nimi.

Szlachetni Polacy kontra podli Niemcy?
Nie tym razem.

Oczywiście, że nie tym razem, ponieważ, tym razem źli są Żydzi. Polacy zwyczajnie chcą przeżyć, a Niemcy, poza kilkoma wyjątkami to spoko ludzie.
Wszystko co złe w tej książce, to wina tych sku****li Żydów, którzy dopuszczą się największych zbrodni, na bogu ducha winnych Polakach, bo przecież Żyd, Żydowi w największym...

Pierwsze 40% ebooka, nawet nie wiem kiedy minęło. Powieść mnie wciągnęła.
Ale... Pojawiło się zbyt wiele miłostek.
Bez urazy, lecz czy normalny facet myśli o ocaleniu kobiety, która obrzuciła go granatami, i ewidentnie pragnie jego szybkiego zejścia?
Nastawiałem się na ciekawy kryminał, nie na banale romansidło.

„Jak to kobieta potrafi człowieka ogłupić.” – westchnął jeden z bohaterów tej powieści.
Do takich „femme fatale” należała Irena. Żona wysoko postawionego oficera przebywającego w Anglii. Kochanka Bruna, komendanta niemieckiej żandarmerii. Miłość platoniczna Pawła Bujnickiego. Obiekt westchnień okolicznych mężczyzn. I wreszcie, a może przede wszystkim, matka dwójki...

Ehhh... LEDWO przebrnęłam. Bardzo toporna narracja. Myślę, że wszystkim wyszłoby na dobre, gdyby książkę skrócić o jakieś 200 stron. Żaden z bohaterów nie zaskarbił sobie mojej sympatii, wszyscy byli irytujący. Nie polecam, strata czasu. Pomysł super, ale wg. mnie zmarnowany.

Dyskusje

• II wojna światowa