Weź mnie za rękę

Wydawnictwo: Akurat, Muza
Låt mig ta din hand
literatura szwedzka,
Beti

Śmierć Charlie Eriksson nosi wszelkie znamiona samobójstwa. Tylko zeznania pewnego bezdomnego wskazują na możliwość, że kobieta padła ofiarą morderstwa, ale kto przejmowałby się majaczeniami wariata i pijaka? Nawet jeśli jest on ojcem ofiary? Siostra Charlie, Helen, rozpoczyna prywatne śledztwo. Doświadczone traumami dzieciństwa, porzucone przez rodziców, siostry nigdy nie były sobie szczególnie bliskie, lecz teraz Helen uczyni wszystko, żeby dotrzeć do prawdy. Tropy prowadzą m. in. do Buenos Aires; czy Charlie poleciała tan tylko po to, by spotkać się z poznanym na portalu randkowym wielbicielem tanga, czy również w celu odszukania zaginionej dawno temu matki? Z każdym kolejnym krokiem pojawiają się nowe zagadki, wydarzenia sprzed lat nabierają nowego znaczenia, przyjaciele okazują się wrogami, a wrogowie – potencjalnymi zabójcami.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2016

źródło okładki: muza.com.pl

Miłka | 2019-09-17
Przeczytana: 10 września 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

ksiazka ciekawa, czytalo sie szybko i przyjemnie, wiec zaskakujace jest dla mnie to, ze niektorzy pisza, ze dluzyla im sie ta lektura, ale wiadomo co osoba to gust. bardzo podobalo mi sie wplecienie watku historycznego z Argentyny, nieznanej mi czesci historii nowozytnej tego kraju, co bylo niewatpliwie poruszajace i nadawalo historii glebi i wielowymiarowosci. natomiast niektore zachowania postaci wg mnie bardzo nielogiczne.
SPOILER dlaczego Ramon masowo wypuszczal te corki Ing-Marie? Ok, mogl byc nawiny przy pierwszej, ale wrocila do kraju, nic nie zalatwiajac, wierzyl, ze nagle z ta druga sie uda? zreszta dzieki niej wpadl de facto, bo namierzyli go po jej komorce. bylo to kompletnie nielogicznym zachowaniem, ze wierzyl, ze przekonaja one jego arcy wroga do zeznan na jego korzysc, a sad to wszystko "lyknie"?!

aguszka | 2019-08-24
Przeczytana: 19 sierpnia 2019

Ciekawa książka o rozbudowanej fabule, jednak momentami ciągnie się i nudzi. Gdyby skrócić ją o 100-150 niepotrzebnych stron, czytałoby się dużo lepiej.

Aleksandra | 2019-07-17
Przeczytana: 13 lipca 2019

Bardzo dobry kryminał z historią w tle. Książka intrygująca, której akcja rozgrywa się współcześnie i w latach argentyńskiej "brudnej wojny". Polecam.

agatakaw | 2018-04-17
Przeczytana: kwiecień 2018

Książka bardzo dobra. Z początku trudno mi było zrozumieć nieznany mi temat wojny domowej w Argentynie i Kolumbii. Fabuła ciekawa, może trochę rozwleczone poznawanie każdej postaci, ale nie mam za dużego doświadczenia w kryminałach, postacie rzeczywiste, nie przerysowane, nie krystaliczne, każdy ma coś za uszami, jak w życiu. Podobało mi się prowadzenie akcji w dwóch czasach lata 70 - te i współcześnie. Zakończenie może nie zaskakujące, ale dla mnie przerażające.

Urszula | 2018-04-01
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 01 kwietnia 2018

Książka nie zrobiła na mnie jakiegoś specjalnego wrażenia. Z jednej strony jest ciekawa, wątki zaskakujące, ale nie mogłam się doczekać , kiedy wreszcie się skończy...

Lidka Aribaldi | 2017-07-13

Książka nie jest z tych kryminałów, które się często czyta. Ale jak dla mnie to bardzo dobra lektura. Pani Alsterdal podobnie jak mój ulubiony pisarz Grange była dziennikarką. Nie takiego zakończenia książki oczekiwałam ale nie jestem zawiedziona. Osoby odpowiedzialne za różnego rodzaju ludobójstwa zawsze się tłumaczą, że wykonywały rozkazy. Ale jak to w życiu bywa za wybory, których dokonujemy musimy wziąć odpowiedzialność. A jeśli jest to osoba znana zostanie zapisana w historii. Film "Jak mam na imię" widziałam. Mam ochotę jeszcze obejrzeć: "Historię pewnej ucieczki" i "Kamczatkę"-na podstawie książki też bardzo dobrej. Mam zamiar przeczytać też inne książki tej autorki bo coś czuję że warto.

Anna | 2016-10-15
Przeczytana: 15 października 2016

Pierwszy raz zetknęłam się ze szwedzkim kryminałem. Nigdy wcześniej nie miałam styczności z literaturą państw skandynawskich. Byłam pełna obaw, mimo iż Szwedzi mają własny festiwal co rok, gdzie przyznają nagrody za dany rok i między innymi ten tytuł zdobył to wyróżnienie za 2014 rok. Czy aby na pewno jest to najlepsza szwedzka powieść kryminalna?

Zapraszam na dalszą część recenzji :)

Gośka | 2016-10-15
Przeczytana: 15 października 2016

"Weź mnie za rękę" to książka, która mnie bardzo zaskoczyła. Spodziewałam się typowego, skandynawskiego kryminału a otrzymałam mocno rozbudowaną powieść obyczajową z historią w tle. Wątek kryminalny jest tutaj jedynie punktem wyjścia do stworzenia opowieści o miłości, zagubieniu, poświęceniu, poszukiwaniu prawdy i wpływie przeszłości na teraźniejszość.
Camilla Eriksson, zwana przez wszystkich Charlie, nigdy nie pogodziła się z tym, że nie zna losów swojej zaginionej matki.Nie ułożyła sobie życia, sprawiała wiele problemów, pomimo osiągnięcia dojrzałego wieku jej życie nadal pozostało nieustabilizowane. Natomiast jej młodsza siostra. Helene postanowiła pogodzić się z tym, iż nigdy nie pozna prawdy o matce. Wyszła za mąż, urodziła dwójkę dzieci, ma atrakcyjną pracę i nie utrzymuje ciepłych kontaktów z siostrą. Wszystko w życiu Helene ulega zmianie, kiedy dowiaduje się, że Charlie popełniła samobójstwo. Są tacy, którzy nie wierzą, że kobieta mogła się zabić. Są świadkowie, którzy...

książek: 2043

Lubię skandynawską literaturę, która charakteryzuje się niecodziennym, dosyć ponurym klimatem, dlatego z przyjemnością sięgnęłam po szwedzki kryminał Weź mnie za rękę Tove Alsterdal. Tym bardziej że książka została okrzyknięta najlepszą szwedzką powieścią kryminalną w 2014 roku, czy i dla mnie taka była? Po lekturze mam niejednolite uczucia — bez wątpienia zabrakło mi dynamicznej akcji, jednak wartością tej książki jest jej niebanalne tło społeczne.

Pewnego dnia Helene Bergman otrzymuje wstrząsającą informację od policji — jej starsza siostra Charlie Eriksson nie żyje. Jedna z lokatorek bloku, w którym mieszkała Charlie, była świadkiem dramatycznej chwili, w której ciało kobiety wypadło z balkonu jednego z mieszkań. Po dosyć kiepskim, bardzo ogólnikowym dochodzeniu, śledczy zamykają sprawę jednoznacznym stwierdzeniem, wykluczającym udział osób trzecich — orzekając samobójstwo. W pierwszym momencie Helene jest nadto zszokowana, aby myśleć racjonalnie — przyjmuje tragiczną wiadomość...

książek: 1916
korcia | 2016-07-25
Przeczytana: 06 lipca 2016

Uważam, że pomysł na fabułę jest świetny. Powiązanie współczesnych wydarzeń z dyktaturą wojskową, która miała miejsce wiele lat temu i to na drugim końcu świata, jest oryginalne. Przy okazji możemy lepiej zrozumieć te bardzo nam odległe wydarzenia, dramaty zwykłych ludzi, którzy w starciu z ludźmi prezydenta Jorgego Videli nie mieli szans.

Niestety znacznie mniej podobali mi się bohaterowie tej opowieści. Moim zdaniem Tove Alsterdal nie udało się stworzyć wiarygodnych postaci. Ich świat wartości jest mi tak odległy, że nie jestem w stanie uwierzyć, że można tak myśleć i postępować, że można być tak lekkomyślnym i naiwnym. Weźmy na przykład Helen. Kobieta domyśla się, że wyjazd jej siostry może mieć jakiś związek z jej późniejszą śmiercią. Wie, że jej towarzysz podróży został w Argentynie napadnięty i pobity. Być może był to zbieg okoliczności, a może kara za wtykanie nosa w nieswoje sprawy? Mimo to rusza śladem siostry, i to sama. Nawet mężowi nie zdradza prawdziwych powodów...