Nikt cię nie odnajdzie

Okładka książki Nikt cię nie odnajdzie Tove Alsterdal
Okładka książki Nikt cię nie odnajdzie
Tove Alsterdal Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Eira Sjödin (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Eira Sjödin (tom 2)
Slukhål
Sonia Draga
2022-09-14
2022-09-14
Ewa Wojciechowska

Tove Alsterdal stworzyła w tym kryminale niezwykły klimat- chłodna Szwecja, trochę ponura z licznymi opuszczonymi domostwami czy domkami nad jeziorami wśród pól i zarośli, To idealne warunki na zatuszowanie zbrodni. Zagadka kryminalna jest tu niezwykle ciekawa, choć początkowo wiemy naprawdę niewiele. W gęstych lasach Angermanlandi, w opuszczonym starym domu nad jeziorem Offersjon zostaje odnaleziony, zagłodzony mężczyzna. Nieboszczykowi odcięto dwa palce u lewej ręki. Ale czy zrobiono to przed śmiercią mężczyzny czy po?

Po pierwszej części z serii byłam zachwycona i chciałam od razu sięgać po drugą część. No i tutaj się troszeczkę zawiodłam, ponad połowa książki to totalne nudy. Dopiero później budowane jest napięcie i można się wkręcić w historię. Fajnie, że pociągnięty został wątek tej zaginionej dziewczyny, Lany (jak się nie mylę albo się mylę). Szkoda, że dopiero na końcu, ale wiadomo co ta za zabieg, żeby sięgnąć po kolejną cześć. I tylko ze względu na to kusi mnie ta trzecia część serii, ale z drugiej strony obawiam się, że znowu będę się męczyć przy czytaniu.

Trudno no ocenić ten kryminał. Ogólnie czytało mi się go ciężki i niczym mnie nie zachwycił.

"Klepisko jest miększe ". Z utęsknieniem czekam na moment, w którym tłumacze opanują zasady języka polskiego.

#zannkuczytamdozimy #czytam_se

"Wy­da­je nam się, że świat sza­leń­ca jest nie­ra­cjo­nal­ny, ale nawet sza­le­niec dąży do ja­kie­goś po­rząd­ku."

A Tobie jak się wydaje?
Mnie właśnie tak jak w cytacie, każdy szaleniec tworzy plan, który potem realizuje. Cena jest różna, ale dla szaleńca nie ma to znaczenia.

Kontynuacja książki "Wiemy, że pamiętasz" - książki, o której nie można zapomnieć. A jak jest teraz? Podobnie!
Książka dostarcza wielu emocji. A atmosfera jest gęsta jak mgła nad lasami.
W opuszczonym domu zostaje znaleziony wygłodzony mężczyzna, któremu ktoś odciął dwa palce.
Siedemset kilometrów dalej, w piwnicy opuszczonego domu zostaje uwieziony inny mężczyzna.
Sprawa zajmie się Eira Sjödin, której brat odbywa karę więzienia. Sprawa jest dość skoplikowana, ponieważ przyznał się do czegoś, czego nie zrobił i nieć nie jest w stanie przekonać go, by wyznać prawdę.
Zaangażowanie policjantki w sprawę już jest duże, ale kiedy okazuje się, że zniknął mężczyzna jej bliski gotowa jest zaryzykować dosłownie wszystko. Gra jest warta najwyższej ceny. Tylko czy zdąży na czas?

#zannkuczytamdozimy #czytam_se

A Tobie jak się wydaje?

Kontynuacja książki "Wiemy, że pamiętasz" - książki, o...

W jednym z opuszczonych domów doszło do makabrycznego odkrycia. W piwnicy odnaleziono zwłoki zagłodzonego mężczyzny. W tym samym czasie pewna studentka zgłasza się na policję w sprawie zniknięcia ojca - z mężczyzną od dłuższego czasu nie ma kontaktu. Dodatkowo na jednym z opuszczonych osiedli w odległej prowincji Szwecji odnaleziono uwięzionego mężczyznę. Temu udało się przeżyć, czy jednak będzie chciał współpracować z policją?
Sprawę prowadzi Eira Sjödin wraz z zespołem, wkrótce znika jeden ze śledczych… Czy policja ma do czynienia z seryjnym zabójcą? Czy tajemnicze odkrycia mają wspólny mianownik i czy śledczy będą w stanie poskładać elementy układanki, zanim ofiar będzie więcej?
Mroczny klimat październikowej Szwecji, powolne śledztwo i wiele niewiadomych. Duża część fabuły skupia się na głównej bohaterce, jej relacjach z matką, decyzji dotyczącej powrotu do rodzinnej miejscowości oraz sprawie brata, który odsiaduje wyrok w więzieniu za zbrodnie, której nie popełnił. Jest to druga części cyklu z Eirą Sjödin i warto zacząć przygodę z bohaterami od początku, przede wszystkim, aby lepiej poznać ich wzajemne relacje. Jednak nieznajomość pierwszej części nie wpływa znacząco na rozgrywające się wydarzenia...

(cd recenzji na fb)

Mam za sobą znakomitą większość książek tej autorki. I jak zawsze nie zawiodłam się przy kolejnej. Wątek kryminalny, choć główny, to nie dominuje w fabule. Obyczajowo bardzo obszernie – dotyczy życia głównej bohaterki (jej relacji damsko-męskich i rodzinnych). Jest też skandynawsko-klimatycznie, jeśliby ktoś o to pytał.
Oczywiście nie ma tu pośpiechu (z tego też słynie Alsterdal) ona nadaje swej prozie niemal flegmatyczne tempo, które o dziwo „załapuje”, mam nadzieję, ze nie tylko u mnie 🙂
Losy bohaterów zaciekawiają, mimo braku większych „zaskoczeń”, czy ciekawych twistów w fabule.

Ten kawał dobrej roboty po prostu dobrze się czyta, ja czekam na kolejne.

Oczywiście nie ma tu pośpiechu (z tego też słynie...

W opuszczonym domu zostają znalezione zwłoki zagłodzonego mężczyzny. Setki kilometrów dalej, w innym domu w wyludnionej osadzie, zostaje odnaleziony uwięziony inny mężczyzna, pozostawiony na pastwę losu. W śledztwo zostaje zaangażowana Eira Sjodin. Gdy znika kolejny mężczyzna, śledztwo nabiera nowego znaczenia…
Czy policjantom uda się odnaleźć zaginionego? 🤔

Powieść ,,Nikt cię nie odnajdzie” jest kontynuacją ,,Wiemy, że pamiętasz”, dlatego z ciekawością sięgnęłam po książkę, by poznać dalsze losy Eiry. Tym razem towarzyszmy policjantom w śledztwie dotyczącym uwięzionych mężczyzn, co samo w sobie jest dość intrygujące. W trakcie czytania odkrywamy poszlaki, znajdujemy ślady, poznajemy motywy… by krok po kroku odnaleźć sprawcę opisywanych zbrodni.

Fabuła książki jest ciekawa i interesująca. W całej opowieści, oprócz wątku kryminalnego i związanego z nim śledztwa, mocno rozbudowany jest wątek obyczajowy, skupiający się na życiu głównej bohaterki, jej rodziny i relacji damsko-męskich.

Mimo że akcja książki jest niespieszna i nabiera rozpędu dopiero pod koniec opowieści, to nie nudziłam się w trakcie czytania. Z ciekawością śledziłam losy bohaterów, którzy są bardzo prawdziwi – mają wady i zalety, oraz prowadzonego przez nich śledztwa. W historii może nie ma zbyt wielu momentów zaskoczenia, jednak odkrywane tajemnice z przeszłości, pozytywnie wpływają na odbiór książki.

,,Nikt cię nie odnajdzie” to lekki kryminał, z mocno wyczuwalnym klimatem charakterystycznym dla szwedzkich kryminałów. Nie brakuje w nim tajemnic z przeszłości i gęstego klimatu skandynawskich lasów.

Czy policjantom uda się odnaleźć zaginionego? 🤔

Powieść ,,Nikt...

Bardzo przeciętna książka.

Momentami wręcz ciężko mi się to czytało, ale były też momenty, które pochłaniałam w szybkim tempie.

Nie porwało mnie to jednak i nie mogłam doczekać się, kiedy dobrnę do końca.

Bardzo przeciętna książka.

Nie porwało mnie to jednak i nie mogłam doczekać się, kiedy dobrnę do końca.

Ebook.A dobre,dobre.Polecam.Miło się czyta.

Ebook.A dobre,dobre.Polecam.Miło się czyta.

• Przeczytane w 2023
  • Kryminały