Ukryta róża

Wydawnictwo: WAM
La rosa escondida
literatura piękna
Ag2S

Sytuacje graniczne, męska słabość i kobiecy heroizm. Rozpad Jugosławii wyzwala nacjonalistyczne demony wśród bałkańskich narodów. W maleńkim Wiszegradzie Serbowie przystępują do okrutnej rozprawy z własnymi sąsiadami - bośniackimi muzułmanami. Nastoletnia Zehera staje się niewolnicą lokalnego watażki Saszy Ludonovica. Uwolniona, wskutek niezrozumiałego kaprysu swojego oprawcy, ucieka w...

Sytuacje graniczne, męska słabość i kobiecy heroizm.

Uwolniona, wskutek niezrozumiałego kaprysu swojego oprawcy, ucieka w dramatycznych okolicznościach do bezpiecznej Hiszpanii. Wiara w wielką wartość życia i lepszą przyszłość pozwala jej pokonać koszmary. Niestety demony przeszłości dopadają najbliższych mężczyzn w jej życiu - narzeczonego i brata.
Kolejny raz wokół Zehery zapadną nieprzeniknione ciemności. Jedyną szansą jest interwencja mężczyzny zdesperowanego i zdeterminowanego tak jak ona sama. Czy tym razem ktoś stanie na wysokości zadania?

źródło opisu: http://www.wydawnictwowam.pl/zapowiedzi/?Page=info&Id=499

źródło okładki: http://www.wydawnictwowam.pl/zapowiedzi/?Page=info&Id=499

vikimik | 2019-08-12

Wciągająca.Prawdziwa.

Maria | 2019-04-27
Przeczytana: 24 lutego 2018

„Dzisiaj kończę osiemnaście – odpowiedziała Zehera. – I chcę umrzeć.”
To niecodzienne wyznanie 10 czerwca 1992 roku rozpoczyna opowieść o losach bośniackiej muzułmanki. Jeszcze niewiedzącej, że brutalny gwałt, którego właśnie doświadczyła, był jej „szczęściem”. Inne współwięźniarki serbskich nacjonalistów miały gorzej. W hotelu Vilina Vlas w Wiszegradzie zamienionym na ośrodek gwałcenia bośniackich kobiet, które stały się „skutkiem ubocznym” taktyki wojennej i jednocześnie celem czystek etnicznych, działy się dużo bardziej przerażające i makabryczne rzeczy. „Wszyscy wiedzieli, że niełatwo jest ujść z życiem z tego przeklętego miejsca. Kiedy przekroczyło się próg hotelu Vilina Vlas, sens słowa „życie” ulegał zresztą rozmyciu i zostawało z niego mgliste wspomnienie. Właściwie sens znikał, a dalsze trwanie stawało się piekielną karą, jedyną zaś nadzieją była szybka śmierć.” Autorka niczego mi nie oszczędziła, drobiazgowo opisując tortury Zehery i innych niewolnic seksualnych w...

moniazet | 2019-04-17
Przeczytana: 27 stycznia 2019

Mam problem z oceną tej książki. Ciężko ocenić coś, co jest aż tak ciężkie w odbiorze. Pierwsza część książki po prostu wbiła mnie w fotel. Co my tak naprawdę wiemy o wojnie na Bałkanach, która toczyła się zaledwie ćwierć wieku temu? Kiedy ja beztrosko biegałam po podwórku, tysiąc kilometrów dalej działy się rzeczy niewyobrażalne. Opis wojny autorka przedstawia bez bawienia się w subtelności: mamy wrażenie, że jest to realny opis dna piekła, zło w czystej postaci, nie do ogarnięcia rozumem. Całe życie staram się zrozumieć, jak człowiek może człowiekowi wyrządzać tyle zła i szczerze? NIE OGARNIAM TEGO! Ludobójstwo i takie skrajne okrucieństwo jest chyba jedną z sytuacji, której ja po prostu nie rozumiem i nigdy nie zrozumiem, to mnie zwyczajnie przerasta.
Druga i kolejne części powieści to dalsze (powojenne) losy głównej bohaterki (Zehery, bośniackiej dziewczyny, która doświadczyła okrucieństwa wojny na własnej skórze) po wydostaniu się z kraju ogarniętego konfliktem. W nurcie...

kama_211 | 2019-03-26
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone
Przeczytana: 23 marca 2019

Książka, która mną wstrząsnęła. Musiałam prolongować termin w bibliotece, bo po przeczytaniu paru stron musiałam ją odstawić i przetrawić.
Wstrząsający opis wojny. Wstrząsający opis bestialstwa ludzi nad ludźmi.
Wstrząsający opis lepszych i gorszych ludzi.

Na tym skończę superlatywy. Książki nie doczytałam do końca przez głupotę (dla mnie nie zrozumiałą) głównej bohaterki. Wątek dwojga ludzi od pewnego momentu do przewidzenia. Być może nie miałam ochoty na pogłębianie wątków romantycznych.

Reasumując polecam jak pozycję obowiązkową dla każdego nie tylko lubiącego romanse. Być może mniej byłoby bestialstwa? Mniej podziałów?
Ciężka pozycja - do ,,przetrawienia".

Na_regale_u_Lidii | 2018-10-24

Akcja książki rozpoczyna się gdy dochodzi do rozpadu Jugosławii. To daje początek nacjonalistycznym zachowaniom Serbów w stosunku do bośniackich muzułmanów. Zahra i jej rodzina pochodzą z Wiszegradu, miasteczka położonego we wschodniej części Bośni, bardzo blisko granicy z Serbią. Miasto liczy 20 tysięcy mieszkańców – Bośniaków, Serbów i Chorwatów. Zahra (Bośniaczka) i jej chłopak Aleksander, który jest Serbem, są parą. Para bardzo się kocha. Alek przyjeżdża do jej domu z dramatycznymi wieściami. Chłopak zdaje jej relacje z bombardowania, opisuje zachowanie ludzi, widzi martwe ciała. Przed przybyciem Alka dzwoni siostra dziewczyny, która opisuje wydarzenia z Sarajewa i namawia ją do wyjazdu z kraju póki jest na to czas, lecz wyznanie chłopaka daje jednoznacznie do zrozumienia, że jest to niemożliwe. Wkrótce na dobre zaczyna się koszmar wojny. Mieszkańcy zauważają, że w pobliskiej rzece pływają martwe ciała. Życie ludzi zaczyna obfitować w tragiczne doświadczenia. To wszystko co się...

czytamcałyczas | 2018-10-21

fabuła
wojna w Jugosławii

Moja oinia
Ludzie,to potwory.
Gorsi od zwierząt,mocno przerażająca powieść.
O tym,jak straszna była ta wojna.
Mocne,prawdziwe,brutalne.

Tadeusz | 2018-09-19
Przeczytana: 19 września 2018

Nigdy dla mnie za mało nie będzie wiedzy o wojnie ,która była tak niedawno i tak blisko.Nadrabiam zaległości tej wiedzy,bo wówczas ze względu na polskie przemiany niewiele się tą wojną interesowałem.

konto_usuniete | 2018-08-08

Ukryta róża” to powieść o wojnie i o okrucieństwie ludzi, którzy nie mają żadnych hamulców, o cierpieniu, traumie, uchodźstwie i nadziei. To także powieść o miłości, przyjaźni, rodzinie. Autorka Reyes Monforte zafundowała swojej bohaterce wszelkie możliwe nieszczęścia. Gdy już się wydawało, że Zehera wyjdzie na prostą, otrzymywała kolejny cios. To sprawiało, że powieść czytało mi się dosyć ciężko. Nie można jej zaliczyć do lekkich i przyjemnych, ale przeczytać warto.

Książka tak trzymała w napięciu, że nie mogłam się od niej oderwać, potrzebowałam czytać jeszcze I jeszcze.Ze ściśniętym gardłem i łzami w oczach czytałam do ostatniej strony powieści.

Autorka bardzo poruszająco opowiada o koszmarze wojny i kobiecym heroizmie.
Przedstawia historie Bałkanów i wplecione w nią losy dwóch sióstr walczących o życie i godność.

Arek Gruszczyński | 2018-07-16
Przeczytana: 30 marca 2018

Książkę kupiłem na prezent ale postanowiłem przeczytać przed wręczeniem i... dobrze, że nie podarowałem jej tak jak planowałem. Nie dlatego, że książka jest słaba ale dlatego, że jest ZA MOCNA na prezent. Za mocna ponieważ opisuje makabryczne wydarzenia podczas wojny serbsko-bośniackiej. Czytałem różne książki o makabrycznych wydarzeniach podczas II wojny światowej, obozach zagłady i bestialstwach jakich dopuszczali się naziści ale takich opisów jak w Ukrytej Róży nie miałem jeszcze przed oczami. Potworności jakich dopuszczali się Serbowie na muzułmańskich kobietach i dziewczynkach da się porównać chyba tylko do piekielnych koszmarów, których nie wymyśliłby najbardziej chory umysł.
Te obrazy i opisy ciągną się przez około 1/3 książki, żeby wreszcie dać czytelnikowi odrobinę wytchnienia w hiszpańskiej wiosce, gdzie trafia główna bohaterka.
Książka wzrusza, porywa i jest przesiąknięta ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Polecam każdemu ale ostrzegam, że pierwsza część może przyprawić o...

Malvishia | 2018-06-21
Na półkach: Przeczytane, 2018r

Mam mieszane uczucia. Pierwszy raz czytałam książkę o takiej tematyce. Pierwsza część była bardzo mocna. Ciężko się czytało i nie mogłam się doczekać, kiedy się zakończy ta część. Kolejne mi się podobały. Co prawda denerwowało mnie to, że jak już wszystko się fajnie ułożyło, to jakieś wydarzenie czy osoba wszystko zepsuła i na nowo stan zobojętnienia. Ale cieszę się, że miałam okazję przeczytać tą książkę dzięki niej zainteresowałem się tą wojną domową. Poczytałam na jej temat więcej. Mimo okrucieństwa, polecam.