Slow fashion. Modowa rewolucja

Wydawnictwo: Znak Literanova
moda, slow fashion, zakupy, ubrania
poradniki
Fitnesska

Joanna Glogaza - wielbicielka mody, zagubiona w stosach ubrań z kolejnych wyprzedaży, na które wydała dużo więcej niż powinna, powiedziała dość. Zafundowała sobie modowy detoks, uporządkowała zawartość szaf i zrozumiała, że wcale nie potrzebuje małej czarnej i trencha z list must have - dużo lepiej jej w grantowym, a trench zamieniła na rasową ramoneskę. Dziś prowadzi najbardziej znanego w...

Dziś prowadzi najbardziej znanego w Polsce bloga o slow fashion – styledigger.com.
W książce przekonuje, że każdy ma swój niepowtarzalny styl, który powinien pielęgnować zamiast zakrywać go ciuchami-klonami wymienianymi zgodnie ze zmieniającymi się co sezon trendami. A kupując mniej można wyglądać dużo lepiej.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl

źródło okładki: http://www.znak.com.pl

8_oclock | 2015-07-10
Na półkach: Przeczytane, A_Wo, 2015
Przeczytana: 10 lipca 2015

Książka o szafie, czyli o ubraniach, także o praktykach sprzedaży ("fast fashion"). Początkowo myślałam, że nie jestem adresatem tej książki: nie biegam obsesyjnie po sklepach, nie załamuję rąk, bo nie mam się w co ubrać, nie interesuję się modą (bo i nie ma w niej nic interesującego). Ale czy uważam własną szafę za idealną? Nie. Także wgłębiałam się w kolejne rozdziały. Podobało mi się, że autorka w ogóle nie używa mentorskiego tonu, nie poucza, co "powinnam", a czego mi "nie wolno", nie wmusza we mnie "małej czarnej" i innych kompletnie niepotrzebnych mi rzeczy ani nie każe liczyć skarpetek. W zasadzie mówi o samych oczywistych, zdroworozsądkowych rzeczach, które gdzieś tam drzemią w świadomości, ale o których czasem się zapomina czy są zagłuszane. Na przykład unikałam syntetyków, ale że sklepy zawalone są syntetykami, które wszyscy - miałam wrażenie - chętnie kupują, choćby to była letnia bluzka tuż przy ciele na upały, powoli zaczynałam się zastanawiać, czy to nie ja dziwaczę....

magda | 2016-05-29

Jeśli do ciuchowych zakupów podchodzisz z rozsądkiem - kupujesz to, co rzeczywiście jest ci potrzebne i w czym dobrze się czujesz, a słowo "wyprzedaż" nie przyprawia cię o szybsze bicie serca to Nie jest to książka dla ciebie :)
Autorka bez moralizatorskiego tonu podpowiada nam jak uniknąć zakupowych pułapek i skomponować garderobę tak, aby jak najlepiej nam służyła. Wyznaje przy tym zasadę "mniej, znaczy więcej".
Osobiście spodziewałam się po tej książce może nie rewolucyjnych porad, ale na pewno czegoś odkrywczego i nowego dla mnie. Co znalazłam? Kilka banalnych i oczywistych wskazówek, które z powodzeniem stosuję u siebie. Chyba nieświadomie jestem "wyznawczynią" slow fashion od dawna :) Jednak dla tych z was, które kompletnie nie panują nad swoją garderobą i po kolejnych wielkich zakupach nadal twierdzą, że nie mają w co się ubrać, książka może okazać się pomocna.

Muminka | 2017-03-06
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 06 marca 2017

Ogólnie tendencja by promować rzeczy slow, więc slow food, slow life i slow fashion coraz bardziej dominuje. Zaleca się zakupowy minimalizm, więc poradnik bloggerki Joanny Glogazy jest jednym z bardziej aktualnych podręczników. Co prawda nie jestem zorientowana w kwestii sezonowych trendów, świadomie je lekceważę, ale muszę przyznać, że doceniam zdroworozsądkowe podejście autorki. Mimo że jest osobą młodą, ma już pewne doświadczenie, zwraca więc uwagę czytelników na typowe nierozważne posunięcia jak impulsywne zakupy, wmawianie sobie że kolejne szmatki są nam niezbędne, nierozsądne podejście do wyprzedaży, nadmiar kiepskich jakościowo rzeczy, które zalegają w naszych szafach. Opisuje swoją drogę do wypracowania własnego stylu, przejście od blogu "sponsorowanego", gdy otrzymywała wiele modnych dodatków i ubrań w zamian za rozreklamowanie danej rzeczy do bardziej świadomego i rzetelnego wspierania tylko takich produktów, które przetestowała na sobie.
Udziela mnóstwo wskazówek,...

Liza | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

Od jakiegoś czasu interesuję się tzw. capsule wardrobe (szafą kapsułkową) czy też ideą slow fashion. Tak na początku natrafiłam na bloga Joanny, a teraz natrafiłam na jej książkę „Modowa rewolucja.” O czym jest ten poradnik?

Co najlepsze, to nie jest typowy poradnik. Najpierw autorka przedstawia swoją historię- od częstych, spektakularnych zakupów do minimalistycznej ilości ubrań w szafie. Bo ile z nas ma przepełnioną szafę, ale i tak nie ma się w co ubrać, nic do siebie nie pasuje, a niepotrzebne rzeczy zabierają wolną przestrzeń. I mnie ten problem dotyczył kilka lat temu, ale wypracowałam pewne kroki i jest o wiele lepiej. Gdyby też wtedy była dostępna ta publikacja, proces odgruzowania szafy przebiegłby szybciej i sprawniej, ale i teraz na pewno uświadamia też pewne sprawy.

Poniżej wskazówki:
- nie pocieszaj się nieprzemyślanymi zakupami, walcz ze złymi nawykami zakupowymi;
- ciągle odkładanie na „lepsze okazje” to wymówka, ubrania noś teraz;
- kupuj tylko to ubranie, które...

Sowa Blogowa | 2015-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2015

"Slow fashion" to merytorycznie świetny, a jednocześnie bardzo przystępny poradnik dotyczący ubrań - od określenia własnego stylu przez tworzenie niepowtarzalnego uniformu aż po sposoby unikania zakupowych pułapek. Autorką książki jest znana modowa blogerka, która z nieświadomej szafiarki przeistoczyła się w racjonalną minimalistkę. Można? Można!

Garść smaczków:

- Jeśli kupuję rzecz za 100zł przecenioną o 50%, to nie oszczędzam 50 złotych, lecz WYDAJĘ 50 złotych.
- Nie ma czegoś takiego jak ekologiczna skóra.
- W każdej rzeczy z mojej szafy powinnam czuć się dobrze i nosić ją regularnie.
- Selekcji nie dokonuję poprzez eliminację, co chcę wyrzucić, lecz przez wybór tego, co bym najchętniej zatrzymała (=chciała ponownie to zakupić)
- Podstawą jest pewność siebie.
- Absolutnie nie należy wierzyć w to, że "każda kobieta powinna..."
- Ubranie nie jest inwestycją! Inwestycją jest rozwój, np. zapisanie się na kurs językowy
-Nie żyjemy w czasach PRL-u, nie trzymajmy rzeczy "na...

Magnolia044 | 2015-06-15
Przeczytana: 13 czerwca 2015

„(...)Napisałam tę książkę, żeby podsunąć ci rozwiązania, które sprawdzałam już sama na drodze do harmonijnej garderoby. Opowiem ci o konkretnych krokach, dzięki którym ta droga będzie łatwiejsza i przyjemniejsza, oraz sztuczki, które sprawią, że cała operacja będzie wymagać od ciebie dużo mniej dyscypliny, niż mogłoby się wydawać.”

Praktycznie każda kobieta uwielbia robić zakupy, biegać po galerii handlowej i wyłapywać okazyjnie tanie ciuchy. Po udanych zakupach wraca do domu obładowana torbami, ciuchy wyciąga i nawet nie przyglądając im się wrzuca je do szafy, często zapominając o ich istnieniu... Kiedy nadarza się jakaś okazja, czy to ślub, wesele bądź urodziny najlepszej przyjaciółki kobieta staje przed szafą z której ubrania wprost wylewają się, a ona załamana mówi, że „nie mam w co się ubrać!”. Wtedy ponownie biegnie do galerii handlowej w poszukiwaniu sukienki, czy innego zestawu, który idealnie pasowałby na daną okazję. Tym samym dorzuca kolejne sztuki ubrań do i tak już...

BetiFiore | 2016-08-14
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Zaciekawiona tematem slow fashion i korzystając z dość dużej promocji, zakupiłam ebooka Joanny Glogazy. Nie zgodzę się z niektórymi osobami, które zarzucają tej książce banalność i powtarzalność. Ktoś tutaj napisał, że przecież "wystarczy zrobić to i to". No tak, przecież żeby schudnąć wystarczy codziennie ćwiczyć, żeby przestać palić, trzeba przestać kupować papierosy, a żeby napisać książkę, wystarczy kartka i długopis. Ot po prostu, każdy o tym wie. Niestety, nie jest tak łatwo. Ja też w trakcie lektury wielokrotnie myślałam, że czytam własne myśli. Tylko dlaczego mam w szafie wiele niepotrzebnych rzeczy? Dlaczego czasami nie mam co na siebie włożyć a perspektywa wyrzucenie czegokolwiek powoduje gęsią skórkę? Co prawda jeszcze nie wzięłam się za szafową rewolucję, ale już świadomie ją planuję. Na jakość tkanin zwracam uwagę od dawna i szkoda, że trochę bardziej ten temat nie został rozbudowany. Bardzo podoba mi się styl i język autorki. Mimo iż jest to młoda dziewczyna, to...

Anna | 2017-04-26
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Dla mnie ten poradnik to nie była rewolucja. Ogólna moda na "slow" dotyczy obecnie wszystkiego, także i mody. Ale tu każdy ma swoją filozofię. Joanna stawia na minimalizm i jakość oraz markowość. Owszem, zgadzam się- minimalizm we wszystkim wskazany. Z tą jakością i markowością już inaczej bywa, bowiem nie należę do osób, które chciałyby chodzić w jednych rzeczach przez 10 lat (a wysoka cena za dobrą jakość na to pozwala). Podobnie nie zgadzam się z kategorycznymi opiniami, że buty i torby tylko skórzane albo z materiału. Nie każdy chce skórę, z przekonań. Podobnie z lupeksami. Jeden lubi, innego obrzydza. To zbytnie uproszczenie, że jak kupisz coś markowego w lumpeksie to jesteś stylowy, a jak coś nowego niemarkowego to już gustu ci brak. No i takie tam. Także ja niewiele wyciągnęłam z tej książki dla siebie, ale dla tych co kompulsywnie kupują może się nadać.

Stanzzi | 2015-07-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015

Chyba najlepszy poradnik dla kobiet (choć w sumie nie tylko!) jaki czytałam w życiu. Prawdopodobnie jestem nieobiektywna, bo blog Styledigger czytam właściwie od początku jego istnienia, uważam, że Asia ma ogromną wiedzę i trafne spostrzeżenia, którymi umie się w sposób dowcipny i bezpośredni dzielić z czytelnikami. Nie inaczej jest w przypadku "Slow fashion: modowej rewolucji" - mamy mnóstwo obrazowych przykładów, garść psychologii wyjaśniającej, czemu dajemy się zmanipulować marketingowi odzieżowemu, czemu to szkodzi nam i światu wokół, a dodatkowo trochę anegdot z modowej kariery Styledigger. Szczera, konkretna pozycja, w której nie obiecuje się, że wprowadzenie zmian będzie łatwe czy bezbolesne, za to wierzę, że na pewno przyniesie dobre efekty.

Warto wspomnieć o perfekcyjnie dopracowanej oprawie wizualnej poradnika: piękna książka, zdjęcia warte kilku tysięcy lajków na instagramie (:)), nawet numeracja stron jest wyjątkowo estetyczna.

Wielkie sprzątanie w szafie zostawiłam...

WielkiBuk | 2016-06-13
Przeczytana: czerwiec 2016

Świetny, pomocny poradnik modowy, który idealnie sprawdzi się dla kogoś, kto od lat zbierał się do porządków w szafie, ale zawsze w końcu odkładał je na później, dorzucając kolejne źle skrojone sukienki, kolejne nienoszone i niedopasowane bluzki, czy tandetne akcesoria.
Joanna Glogaza pomoże się ogarnąć, da motywację do działania i ułatwi w poszukiwaniach bądź w zdefiniowaniu swojego unikatowego stylu.
Filozofia slow fashion to sama przyjemność i radość z bycia sobą, przy jednocześnej samoświadomości i zrozumieniu, że mniej znaczy więcej.