Mówiąc inaczej

Wydawnictwo: Flow books
polszczyzna, język polski
Emilian

Nie idź po najmniejszej linii oporu i weź tą książkę na tapetę – bynajmniej, nie pożałujesz! Jeśli w powyższym zdaniu nie znalazłeś co najmniej trzech błędów, ta książka jest dla Ciebie! Paulina rozwiewa wątpliwości językowe i pokazuje, że nauka poprawnej polszczyzny może być doskonałą rozrywką! W książce opartej na formacie internetowego vloga znajdziesz jeszcze więcej nowych, zabawnych i...

Paulina rozwiewa wątpliwości językowe i pokazuje, że nauka poprawnej polszczyzny może być doskonałą rozrywką! W książce opartej na formacie internetowego vloga znajdziesz jeszcze więcej nowych, zabawnych i prostych sposobów na zapamiętanie zasad poprawnej polszczyzny.

źródło opisu: Wydawnictwo Floow Books, 2016

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Wioleta Sadowska | 2016-09-25
Przeczytana: 25 września 2016

"Masz żonę, a nie małżonkę!".

Jeszcze tydzień temu napisałabym, że w ostatnim czasie wzięłam na tapetę książkę Pauliny Mikuły. Otóż zwrot "wziąć na tapetę" to błędne sformułowanie, powinnam bowiem napisać, że "wzięłam ją na tapet". Tego i wiele innych przydatnych dla mnie informacji dowiedziałam się dzięki zamianie vlogowych filmów z popularnego kanału na wersję książkową. To według mnie strzał w dziesiątkę.

Paulina Mikuła to absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Jest właścicielką bardzo popularnego vloga "Mówiąc Inaczej", który jest obecnie subskrybowany przez 200 tysięcy osób.

"Mówiąc inaczej" to książka o wydźwięku poradnikowym, w którym autorka przedstawia najczęściej popełniane przez Polaków błędy językowe, zarówno w mowie, jak i w piśmie. Dziewięć rozdziałów dotyka tematu ortografii, interpunkcji, związków frazeologicznych, dykcji czy też nagminnie używanych wulgaryzmów. Na końcu znajdują się testy sprawdzające przyswojoną wiedzę.

Przed przeczytaniem tej...

Piotr | 2016-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Przyznaję się bez bicia. Jestem wielkim fanem vlogerki Pauliny Mikuły. Szanuję ją za sposób, w jaki opowiada o języku polskim, za jej dystans do siebie i do komentarzy, które nie zawsze są pewnie takie, jakby sobie życzyła. Niestety, język nienawiści panoszy się w sieci i trudno jest go okiełznać. Tak czy inaczej, młoda polonistka edukuje cały kraj, rozszerzając grono subskrybentów.

Czekałem na tę książkę. Prawie byłem pewien, że powstanie. Autorka ze znaną sobie lekkością porusza trudne tematy dotyczące języka ojczystego w formie pisanej i w formie mówionej. To prawdziwa kopalnia wiedzy. Ale zamiast nudnego podręcznika, otrzymujemy niezwykle ciekawą książkę, traktującą o naszym pięknym języku. Ilu z nas mówi i pisze poprawnie?

W "mówiąc inaczej" wyczuwa się pasję skierowaną w naukę języka. Paulina pisze językiem prostym, łamiąc konwenanse. Dzięki temu szybciej zapamiętamy reguły pisowni, czy konstrukcje zadania. W książce znalazł się nawet rozdział poświęcony wulgaryzmom....

Monka | 2016-12-07
Przeczytana: 26 listopada 2016

Mam bardzo mieszane odczucia ... Z jednej strony dobrze, że jest ktoś, kto dla młodzieży jest autorytetem językowym, ma poczucie humoru, dystans do siebie, ciekawie obrazuje zjawiska językowe, ... Z drugiej strony nie odpowiada mi pretensjonalność tej osoby, momentami zbyt liberalne podejście do zasad językowych i to wieczne tłumaczenie się. Lubię zabawę słowem i formą, ale nie na etapie uczenia się zasad poprawności językowej. Drażni mnie także sposób artykułowania niektórych zbitek głoskowych czy całych wyrazów, dlatego nie jestem fanką vloga Pauliny Mikuły i jej książka też mnie niestety nie zachwyciła. Odnajduję w niej podobne niedoskonałości. Cały czas chodzi za mną np. sformułowanie ukończyłam Uniwersytet Warszawski na kierunku filologia polska. Biorąc pod uwagę kryterium sensowności wypowiedzi, napisałabym raczej ukończyłam filologię polską na Uniwersytecie Warszawski, ale może się tylko czepiam ;-) ;-)

| 2016-07-02

Powiem tak. Czytało się szybko i dobrze, jednak sporo rzeczy już wiedziałam. Zaciekawiło mnie to, że gdy mówimy: "weźmy na tapetę" to mówimy błędnie. Powinno się mówić: "weźmy na tapet". Także jeżeli ktoś jest naprawdę cienki z polskiego to książka idealna dla niego.
Osobiście wolę jednak vlogi Pauliny, bo z nich dowiaduję się więcej. I te suchary na koniec <3

Mey-Mey | 2016-07-11
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 11 lipca 2016

Bardzo dobra książka dla tych, którzy kanału Pauliny nie znają, a raczej nie oglądają - tak jak ja.

Po jej przeczytaniu można nabawić się językowych kompleksów. ;)

Polecam.

popiszsieplay | 2017-01-18
Przeczytana: 23 listopada 2016

"„Ciężka to może być torba”. Orzech jest twardy do zgryzienia. Jest twardy, bo ma twardą łupinę. Logiczne? Logiczne."

Przeczytana w ramach akcji Czytaj PL.
Subskrybuję i oglądam Paulinę już od dłuższego czasu, więc chętnie sięgnęłam po jej najnowsze "dziecko". Myślałam, że nic nowego się z tej książki nie dowiem, ale - na szczęście - pomyliłam się.
Autorka w charakterystyczny dla niej sposób opowiada o języku, jego historii i zasadach, posługując się zarówno mową wzorcową i potoczną. Jej bezpośredniość i jasność przekazu bardzo przypadły mi do gustu. Podobał mi się zabieg przekreślania błędnych przykładów, coby podświadomie ich nie zapamiętać. Plusik za wzmiankę o Ślązakach i regionalizmach :)
Generalnie po lekturze mam pozytywne odczucia, jednak głupio byłoby walnąć teraz jakiegoś ordynarnego ortografa...
I na koniec suchar (mój ulubiony): Gdzie poszła Kasia po wybuchu?
Wszędzie!

"Wychodzę bowiem z założenia, że jeśli zaczynasz robić coś tylko dlatego, by przypodobać się innym,...

Dama_Karo | 2016-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2016

Język polski jest zaliczany do jednego z najtrudniejszych na całym świecie. Trudno się dziwić - nasza ortografia jest zakręcona niczym słoik na zimę, interpunkcja szalona, a mowa potoczna żyje własnym życiem... Zajrzyjcie zatem do książki Pauliny Mikuły, dzięki której nie tylko rozwiejecie swoje językowe wątpliwości, ale również zwiększycie swoją wiedzę i będziecie się doskonale bawić.

Wstyd się przyznać, ale sama również popełniam część z błędów wymienionych przez autorkę. Teraz postaram się trochę poprawić, choć może być ciężko. Na szczęście Paulina Mikuła tłumaczy zasady językiem potocznym i na pewno każdy ją bez problemu zrozumie. Dodatkowo książka jest przepełniona humorem i ironią, dzięki czemu czyta szybko i z przyjemnością. Oczywiście – czasem są przytoczone pewne definicje czy zasady, ale przecież bez nich książka nie miałaby sensu! Autorka tłumaczy w taki sposób, że nie tylko wszystko szybko zapamiętacie, ale również zdrowo się uśmiejecie.

W Mówiąc inaczej przeczytacie...

melody | 2016-04-12

Nasz ojczysty język jest zaliczany do jednych z tych języków, które sprawiają najwięcej kłopotów. Intrygujący jest fakt, że nawet my, jako Polacy mamy z nim wiele problemów. Problemów, z których zdajemy sobie sprawę oraz z tych, o których nie mamy bladego pojęcia :)
Chcąc „podciągnąć” się trochę w ojczystym języku pasowałoby może zapisać się na kurs ? (wstyd!) Albo poświęcić długie wieczory na wertowanie słownika lub czytanie nużących niekiedy zasad gramatyki … Lecz przecież nikt z nas nie ma na to czasu ani ochoty! Więc teraz co, poddajemy się ? Nie! Jest dla nasz szansa w postaci książki Pauliny Mikułuy, „Mówiąc inaczej”.
Autorka jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim więc z pewnością możemy jej zaufać w kwestii merytoryki. Wie jak mówić i także wie jak pisać, dzieląc się tą wiedzą z nami na swoim vlogu a teraz także za pośrednictwem książki.
Od strony technicznej książka została bardzo dobrze wydana. Przejrzyste rozdziały, które można czytać bez ładu i...

BetiFiore | 2016-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2016

To trzecia książka, po którą sięgnęłam w ramach Czytaj.pl. Ponieważ sama jestem filologiem, pasjonatką języka i wielbicielką profesorów MIodka i Bralczyka, byłam ciekawa, co do powiedzenia ma tak młoda osoba. Nigdy też nie oglądałam vloga autorki, więc zupełnie nie wiedziałam, czego się spodziewać. Na początku raził mnie styl i czytałam kolejne strony z lekkim przekąsem. Później jednak polubiłam zarówno styl jak i samą autorkę, która ujęła mnie swoją bezpośredniością i naturalnością, nie bojąc się otwarcie przyznać do robienia błędów, jak i do ogromnej wrażliwości, jeżeli chodzi o odbiorców jej pracy. Jeżeli chodzi o poziom merytoryczny książki, to nie zawsze podawane przykłady do mnie przemawiały, jednak ogólnie mogę powiedzieć, że jestem pod dobrym wrażeniem.

Paulina Kaleta | 2016-04-18

Autorka jest absolwentką polonistyki UW i prowadzącą kanał na YouTube „Mówiąc inaczej”. Z filmików możemy się dowiedzieć nie tylko jak poprawnie się wysławiać, ale również pisać.
Dla tych, którzy nie przepadają za językiem polskim, bo kojarzy im się tylko ze szkołą, muszę niestety Was rozczarować. Książka absolutnie nie jest nudna! Wieje komizmem, żartem, ironią, sarkazmem. Chwała za to Paulinie, że ruszyła do przodu i te świetne filmiki zamieniła na wersję pisaną.

„Mówiąc inaczej” składa się z 9 rozdziałów. Paulina dotyka największych błędów popełnianych przez Polaków, które niestety czasem mnie także zdarza się popełnić (odpowiedzi znajdziemy w rozdziale pierwszym). Omawia także język potoczny, wulgaryzmy, związki frazeologiczne, ortografię czy interpunkcję.
Każdy rozdział kończy się kilkoma zasadami, które możemy wyciąć (co uważam za świetny pomysł). Paulina wspomina także o dobrej dykcji oraz o tym, jak występować na scenie. Na koniec znajdujemy kilka testów, które możemy...