Czy masz odwagę szukać?

DziewczęZksiążką DziewczęZksiążką
23.05.2017
Okładka książki Polowanie Ursula Poznanski Logo Patronat

Na pastwisku, pod skałą, wśród krów i wonnej trawy leży pierwszy element zagadki. Zakrwawione ciało kobiety z tajemniczym tatuażem. Tatuaż to wskazówka, droga do tajemniczego schowka z kolejnym elementem układanki - ludzkiej dłoni. Co łączy zwłoki młodej mężatki, odciętą dłoń niezidentyfikowanego mężczyzny i tajemniczą wiadomość z kolejnym elementem układanki?

Zadanie rozwikłania tej zagadki przypada Beatrice i Florinowi, kryminalnym śledczym z Salzburga. Długo nie mogą dostrzec logicznego powiązania pomiędzy ofiarami i osobami wskazywanymi w kolejnych odnajdywanych skrytkach. Ale sama gra w polowanie na elementy układanki zaczyna być dla nich coraz bardziej emocjonująca. Wypaczona przez mordercę wersja zabawy w poszukiwanie skrytek, geocatching, wciąga ich i pochłania jak polowanie.

Beatrice samotnie wychowuje dwójkę dzieci. Przedłużające się śledztwo, uciążliwy były mąż i wyrzuty sumienia z powodu zaniedbywania dzieci sprawiają, że coraz trudniej jej patrzeć rzeczowo i bez emocji na krwawy pasjans, jaki układa morderca. Sprawę komplikują dodatkowo osobiste wiadomości od mordercy, nawiązujące do mrocznej sprawy z przeszłości Beatrice. Czy będzie ona w stanie podejść do tej sprawy bez emocji? Czy uda jej się oddzielić własne frustracje i poczucie winy od rzeczowego śledztwa? Czy morderca odwołując się do dawnej zbrodni i nieudolności policji chce zdeprymować śledczą i utrudnić jej rozwikłanie zagadki? Czy może po prostu napawa się poniżaniem jej, jej cierpieniem?

Jeden morderca, wiele ofiar i tropów, kompletny brak związku pomiędzy nimi i wyzwanie rzucone policji. Czy Beatrice i Florin będą mieli odwagę i dość determinacji, by podążać za rzucanymi im okruszkami, iść po nitce do kłębka? Czy dostrzegą motyw, jaki kryje się za tajemniczymi wiadomościami i zagadkami? I czym zakończy się to polowanie, kto okaże się łowcą a kto ofiarą?

W książce Ursuli Poznanski mamy wszystkie znamiona świetnego kryminału. Zagubioną w osobistych problemach śledczą, krwawe zbrodnie, niejasne motywy, zemstę i zbrodnię sprzed lat. Wartka akcja i coraz to nowe elementy fabuły nadają historii lekkości, nie nużąc czytelnika zbyt długą narracją. Dla mnie to idealne połączenie mroku i zbrodni, pościgu i łączenia z pozoru nieistotnych faktów. Krew i zagadka w najlepszym stylu, okraszona dodatkową nagrodą - bardzo dobrym, zaskakującym rozwiązaniem sprawy, poprzedzonym naprawdę emocjonującym poszukiwaniem, polowaniem.

Szczególnie polecam wielbicielom klasyki gatunku, jeśli jesteś fanem „Kolekcjonera kości” i „Milczenia owiec”, z pewnością nie zawiedziesz się „Polowaniem” i zagadką, którą przygotowała dla nas Ursula Poznanski, która jako autorka dotąd znana była jedynie z powieści dla młodzieży. „Polowanie” to jej pierwszy kryminał dla dorosłych wydany na rynku polskim. Autorka ma talent do opisywania skomplikowanych śledztw, w których nie brakuje odniesień do współczesnych technologii i tajemnic kryminalistyki. Znajdzie się tu więc również coś dla wielbicieli kryminalnych seriali w typie „CSI” czy „Kości”.

Joanna Jurzyk