Euforia

Rebis
Euphoria
literatura piękna
Inne

Pierwsze moje wrażenie z tej książki? Wydawała mi się odrobinę absurdalna, zwłaszcza jeśli patrzyłam na nią pod kątem zachwytu, jaki się wobec niej przetoczył. Gdy przeczytałam zdanie, w którym kobieta rozpoznała wyraz twarzy mężczyzny po jego piętach, już zupełnie myślałam, że jedyne, co się udało w tej lekturze, to niesamowicie piękna okładka.
Wystarczyło jednak...

Nowa Gwinea, troje antropologów (dwóch mężczyzn i kobieta), pierwsze lata antropologii jako oddzielnej gałęzi nauki. Na kanwie fragmentów biografii i doświadczeń realnie żyjących w tamtych latach antropologów autorka stworzyła świetną powieść z - co podkreśla - fikcyjną jednak w dużej mierze fabułą . Gęstą atmosferę powieści budują nie tylko wydarzenia związane z badaniami...

"Euforia" jest książką zainspirowaną życiem Margaret Mead, która zupełnie nie dostarczyła mi ani frapującej akcji ani gorących emocji, a pokazała fragment pracy antropologów latach 30 XX w.(zresztą ludzi z pasją i pionierów dziedziny) i smutną historię romansu w którym wszyscy przegrywają.
Wiele osób polecało i zachwycało się tą książka, ja do nich nie należę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Troje antropologów, dzikie plemiona Nowej Gwinei, lata 30 XX wieku.
I muszę przyznać, że choć totalnej euforii nie ma, to ta książka stanowi bardzo ciekawą analizę analizy analizy. 🤔
Wiem, to skomplikowane, ale kiedy głębiej zastanowisz się nad sposobem w jaki antropolodzy badają kulturę i życie "dzikich" plemion uzmysławiasz sobie jak wiele czynników ma wpływ na tę...

Fajna książka - dobrze opisana rywalizacja między naukowcami, no i oczywiście - między mężczyznami - o sławę i kobietę.... a ONA jak zwykle pracowita, lojalna i ..... nieszczęśliwa

1. Historia o rywalizacji, o próbie sił, o walce ambicji z pasją.
2. Klasyczny układ ona jedna a ich dwóch. O miłości do ludzi, o ciekawości innych, ale też i o tym, że czasem nie da się zrozumieć innych.
3. Bardzo smutna w swoim wydźwięku, bo właściwie każdy tu przegrywa.
4. Książka też o tym, że sława może i daje nieśmiertelność, ale nie daje szczęścia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka początkowo mnie nudziła. Jednak czytając dalej była coraz bardziej wciągająca, wątek nieszczęśliwego romansu wzruszający.

Książka porusza, zaciekawia opowiedzianą historią, egzotyką innej kultury, życia w tamtych czasach, ukazuje różne aspekty, również dzisiaj istotne i ważne.
Okładka intrygująca...

W kategorii książek bardzo dobrych jest to słaba pozycja.

Autor na 300 stronach próbuje zmieścić materiał na 700, 800 stron.
Opisy pracy antropologów w latach 30., opisy techniczność badań, charakterystyki plemion, motywacje i pasje każdego z bohaterów, ich życiowe historie, mini wątek etyczno-morderczy :) i jeszcze poboczne wątki romansowe. Uf!
Okrutny miszmasz wątków -...

Zaskakujące jest to, jak jeden człowiek potrafi mieć tyle zazdrości w sobie, że komuś idzie coś lepiej, że wychodzi to tej osobie wszystko tak naturalnie, a ten zazdrośnik musi bardziej się starać, aby coś osiągnąć. Nie jest to też powiedziane, że ta druga osoba mniej pracuje, a powiedziałabym, że nawet bardziej się poświęca i wykonuje swoje obowiązki bardzo sumiennie. Fen,...

Dyskusje

• 2019