Kolejność

Okładka książki Kolejność Hubert Hender Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Kolejność
Hubert Hender Wydawnictwo: Filia Cykl: Komisarz Iwanowicz i podkomisarz Gawłowski (tom 2) Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Iwanowicz i podkomisarz Gawłowski (tom 2)
Mroczna strona
Filia
2016-08-17
2016-08-17
literatura polska dolny śląsk

Draka w Kowarach

Druga część serii jest trochę przegadana. Akcja jest niespieszna. Mimo to lubię tego bohatera i ta seria mnie wciągnęła. Przyzwyczaiłam się do stylu autora. Sięgnę po trzecią część.

Kowary. Miasto na Dolnym Śląsku. Ktoś bestialsko morduje mężczyznę. Potem kolejnego. Numeruje ich sobie i nie wiadomo ilu ich jeszcze będzie…. Dlaczego ci ludzie giną? Dlaczego w takiej kolejności? Co i komu zawinili, że giną okrutną śmiercią? Ma to odkryć komisarz Iwanowicz z jeleniogórskiej komendy i jego młodszy kolega, podkomisarz Gawłowski. Panowie zabierają się do pracy. Komisarz Iwanowicz jest zmęczony i wypalony. Mało śpi, dużo pracuje. Czuje że się starzeje. Czai się depresja? Nieco przypomina komisarza Wallandera, który też był taki ponury pod koniec kariery. Akcja toczy się niemrawo. Panowie powoli dokładają kolejne puzle do układanki mozoląc się chwilami bardzo. Poświęcają dużo czasu na analizowanie danych, które mają zaprowadzić ich do mordercy. A ten nieuchwytny jest zapewne dlatego, bo tak dobrze zorganizowany. Wie jak się wtopić w senne miasteczko, by nie odróżniać się od innych mieszkańców. Czyli co? To jest ktoś z Kowar? Znajomy? Sąsiad? Ludzie się boją. Książka jest ciekawa, ale nie ma w niej nic błyskotliwego ani bardzo atrakcyjnego. Historia bez polepszaczy. Prosta historia pełna zwykłych ludzi. Dobra historia z bohaterami, których reakcje są przewidywalne.

Kolejny mroczny kryminał. Niezły, ale tylko tyle. Po Potworze, oczekuję dużo więcej, bo wiem, że Autora stać na majstersztyk gatunku. Ta powieść wciąga, ale jest momentami przegadana.

Seria autora o duecie Krauze/Fijałkowski jest niezła, niestety ta nie. Książka jest słabiutka, postaci płaskie, bez żadnego rysu psychologicznego. Trup pojawia się codziennie, co jest dość absurdalne i niewiarygodne. Poza tym trochę snów i opisów jedzenia, nikomu o nic nie chodzi, śledztwo snuje się od przypadku do przypadku. Marne, naprawdę marne to jest.

Druga część cyklu. Czekam na cześć trzecią. Polecam

Druga część cyklu. Czekam na cześć trzecią. Polecam

na książkę trafiłem przypadkiem ale nie żałuję szybko wciągnęła mnie do dalszego czytania. Mimo że z początku trochę się ciągła przez opisy to później się rozkręciła i uważam że bardzo fajna fabuła i nie spodziewane zakończenie. Już nie długo idę po następne :)

Książka jest ok, trochę przydługie opisy i analizy głównego bohatera. Niespodziewane zakończenie.

Ta książka znalazła się w moich dłoniach, cóż... zupełnie przez przypadek. Był to deal pomiędzy mną a paniami bibliotekarkami z filii @biblioteka_gdansk u mnie na dzielnicy🙂, ale spokojnie. To była bardzo sympatyczna umowa, a w konsekwencji, po przeczytaniu tej książki, z korzyścią dla mnie, gdyż poznałem kolejnego ciekawego autora. No i po kilku latach odnowiłem "znajomość" z moją biblioteką, którą mam praktycznie "za rogiem".

Kowary – małe, senne i nieco wymarłe miasteczko u podnóża Karkonoszy, gdzie wielu ludzi żyje na granicy ubóstwa. Miasto, które na oczach swoich mieszkańców od lat gasło, czarne, szorstkie, kryjące brutalne tajemnice.

Komisarz Iwanowicz – policjant z jeleniogórskiej Komendy Policji przydzielone do śledztwa. Człowiek dręczonym mrocznymi wspomnieniami, od których nie może uciec; który potrafi wiele znieść, bo tak został wychowany – twardą ręką; który wie, że człowiek jest w stanie przyzwyczaić się do wszystkiego, co najgorsze, ale który nie chce pozbywać się tej resztki człowieczeństwa, która wciąż w nim tkwi.

Zabójca – postać, która w brutalny sposób morduje mieszkańców Kowar. Osoba, która pośród codziennego życia, między zwykłymi ludźmi, między bawiący mi się na podwórkach dziećmi skrywa się każdego dnia. Skrupulatny planista. Taki cichy i spokojny popapraniec, który za nic ma strach, konsekwencje – on robi swoje – planuje wszystko, biorąc pod uwagę każdy szczegół.

O to spotykamy się z bohaterami książki w starym tunelu – pozostałości po wiele lat temu działającej w tym miejscu kopalni uranu. W ciemnym, zimnym i pełnym mroku korytarzu podziemnym, w którym popełniono przestępstwo, które rozpoczyna kolejne śledztwo w karierze Komisarza Iwanowicza. W tym momencie rozpoczyna się gra... czasem, który nieubłaganie biegnie do przodu; strachem, który zatacza coraz większy krąg; poczuciem nierealności wynikającej z całej sytuacji.

Czytając książkę miałem pewnego rodzaju deja-vu – dziwne uczucie, którego nie umiałem wyjaśnić. Oczyma Komisarza widziałem twarze zamordowanych – ich ból, cierpienie i przerażenie.

Czułem, że morderca jest krok przede mną – czułem, że jesteśmy blisko siebie. No i te ciągłe powtarzające się w mojej głowie pytania – "zabijasz, by zabijać, czy zabijasz z jakiegoś powodu? – kim jesteś i co cię odróżnia od reszty ludzi?" Sprawy które działy się w Kowarach porwały mnie i nawet nie potrafiłem stwierdzić kiedy i jak minął mi dzień, potem kolejny na czytaniu tej historii – zapomniałem o całym otaczającym mnie świecie.

Historia opisana w książce sama w sobie może nie jest wielkim wow, kryje jednak w sobie mroczne zdarzenia z przeszłości, która prędzej czy później zawsze nas dopada i zamyka w sześcianie, z którego nie możemy się wydostać. Panu Hubertowi udało się mnie zaciekawić i wciągnąć w wir tej opowieści za co dziękuję i już planują sięgnięcie po kolejną część pod tytułem "Lęk" – ale to w lutym.

Bardzo ciekawa

Bardzo ciekawa

Dając szansę autorowi, wzięłam do ręki kolejną część policyjnego duetu Iwanowicz i Gawłowski, ale niestety rozczarowałam się.

Pomimo, że pan Hender mocno rozbudowuje w tym tomie postaci swoich dwóch głównych bohaterów, powieść mocno kuleje i właściwie powtarza schemat z części pierwszej. Nie chcę zdradzać fabuły, ale tutaj ponownie mamy do czynienia z namnożeniem się kolejnych ofiar, jedna po drugiej, może nie ma ich tyle co w Zaporze, ale też jakoś odstręcza mnie ta niespotykana ich ilość i zaskakująca szybkość w ich pojawianiu się.

Pan Hubert uciekając od utartych schematów, na których bazuje większość powieści kryminalnych wpada w inne, może jeszcze bardziej drażniące czytelnika, bo będące w pewnym sensie powtórką zarysu fabuły z tomu pierwszego. No cóż, życie, jak to mówią.

• 2016
  • 2016