Dama z fontanny

Lucky
2016-03-01
2016-03-01
zamek miłość

Dziewiętnastoletnia,odważna,ładna i rezolutna Edyta rozpoczyna wakacyjną pracę jako pokojówka w zamku.
Pierwszego dnia trafia na pogrzeb!
Stary zamek skrywa tajemnice i stare mury,jest też wychowanka domu dziecka z Grudziądza,seniorka rodziny Mariat Bohdanowicz,która ma chyba sto lat.Jeszcze jest Kazimierz Bohdanowicz z żoną Reginą.
Każdy za kogoś się innego podaje kim nie jest w rzeczywistości.
Tajemnice skrywane,wir intryg dziewczyna niespodziewanie spotyka miłość.
Czy przyniesie jej ona szczęście.
Ta powieść "Dama z fontanny"zabrała mnie w wyjątkową,niepowtarzalną podróż.
Pióro pisarki Danuty Karolewicz wspaniałe,piękna,bardzo dobra i cudna lektura.

Pierwszego dnia trafia na pogrzeb!
Każdy za kogoś się innego podaje kim nie...

Dziewiętnastoletnia Edyta zaczyna wakacyjną pracę jako pokojówka w starym zamku i już pierwszego dnia zmuszona jest, iść na pogrzeb jednej z pracownic, która zginęła w dziwnych okolicznościach. Atmosfera w zamku jest nieprzyjemna, a ludzie, którzy tam mieszkają wydają się być kimś innym, niż osoby, za które się podają. Jedyną osobą, która zyskuję sympatię Edyty, jest pani Maria, nestorka rodu Bohdanowiczów. Dziewczyna zaprzyjaźnia się z nią i pomaga jej w wielu sprawach. W zamku dzieją się coraz dziwniejsze rzeczy, które młodej pokojówce spędzają sen z powiek. Co tak naprawdę dzieje się w posiadłości? Kim tak naprawdę są Bohdanowiczowie? Jakie tajemnice kryją stare mury? O tym wszystkim przekonajcie się sami.

„Dama z fontanny” to bardzo fajnie napisana powieść obyczajowa, która zawiera w sobie mały wątek sensacyjny oraz miłosny. Fabuła książki opiera się na tajemnicach i intrygach, większych oraz mniejszych. Dzięki temu książka jest niezmiernie ciekawa i wciągająca, gdyż jak najszybciej chcemy odkryć wszystkie karty i poznać otaczające nas tajemnice, związane z rodziną Bohdanowiczów oraz tajemniczej damy z fontanny. Bardzo spodobało mi się to, że autorka wplotła w karty powieści, malutki wątek paranormalny, który dodał wszystkiemu magicznej aury, a to jest to, co uwielbiam.

Mimo, ze książka jest miejscami przewidywalna, to spędziłam przy niej miło czas. Danuta Korolewicz ma bardzo lekki styl i jest to jej ogromnym atutem, gdyż książka niesamowicie wciąga w głąb fabuły. Bardzo fajnie wyszła autorce kreacja bohaterów, a wiem, że niełatwo pisać o osobach młodych, które mają swoje zwyczaje i przyzwyczajenia. Jednak udało się jej to i idealnie odzwierciedliła zachowania nastolatków. Oczywiście to samo tyczy się postaci, które wiekowo są starsze od głównej bohaterki, czyli Edyty.

„Dama z fontanny” to powieść pełna tajemnic, intryg, a w tle pojawia miłość między bohaterami, która momentami wydawała mi się zbyt szybka i intensywna. Było to jednak tylko wrażenie, gdyż bardzo szybko uświadomiłam sobie, że miłość od pierwszego wejrzenia zdarza się naprawdę.

Autorka pokazuje nam także do czego zdolni są ludzie, by zdobyć pieniądze. Pazerność nigdy nie popłaca i zmienia ludzi w istoty nieobliczalne, które oszukują, kłamią i manipulują, tylko i wyłącznie dla własnych korzyści.

Myślę, że powieść ta przypadnie do gustu osobom młodszym, ale także osoby starsze znajdą w niej coś dla siebie. Danuta Korolewicz przenosi czytelnika do świata mrocznego zamku, który kryje w sobie niejedną tajemnicę. Polecam!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Lucky.
Link do recenzji

Tajemnice starego zamku …
Stare domy, podobnie jak stare przedmioty, niemal zawsze kryją w sobie tajemnice. Są one nacechowane emocjami i doświadczeniami kolejnych pokoleń, były świadkami zarówno szczęśliwych chwil, jak i bólu i cierpienia. Dlatego mówi się, że posiadają coś, czym nie mogą poszczycić się nawet najpiękniejsze współczesne wyroby – duszę. Czasami jednak emocje targające właścicielami były tak silne, zaś tragedie tak wstrząsające, że te negatywne odczucia wypełniają przedmioty całkowicie, a wówczas wspomina się, że są one nawiedzone…
Czy to właśnie jest wytłumaczenie ponurej, jakby namacalnej atmosfery grozy, otaczającej stary zamek w Bohdanach? A jeśli tak, to jakie tajemnice kryją w sobie wiekowe mury oraz … zamieszkująca je rodzina? Tego właśnie stara się dowiedzieć Edyta, dziewiętnastoletnia absolwentka liceum, dla której pobyt w zamku miał być tylko dorywczą pracą, sposobem na odciążenie samotnie wychowującej ją i siostrę matki oraz zastrzykiem gotówki na wakacyjny wyjazd. Dziewczyna szybko się jednak orientuje, że praca, choć zwyczajna i mało skomplikowana, to w starych murach nabiera nieco innego charakteru.
O tym, jak żyje się i pracuje w zamku przesiąkniętym tajemnicami, pisze zajmująco Danuta Korolewicz. Opublikowana nakładem wydawnictwa Lucky powieść „Dama z fontanny”, to przesiąknięta grozą historia pazerności, nieuczciwości, ale też wielkiego bólu. Powieść adresowana jest nie tylko do miłośników kryminalnych zagadek czy historii „z dreszczykiem”, ale także do tych czytelników, którzy pragną lekkiej, choć zajmującej lektury na wakacyjny wypoczynek bądź na długie, jesienne wieczory.
Poznajemy Edytę w chwili, kiedy zmuszona jest podjąć swoją pierwszą w życiu pracę. Jest to tym większe wyzwanie, iż praca ta jest w Bohdanach, kilkanaście kilometrów za Grudziądzem, w którym mieszka dziewczyna. Wkrótce okazuje się, że praca sprzątaczki i pokojówki nie jest zbyt skomplikowana, natomiast ciężkie są warunki pracy. Pracownikom nie wolno opuszczać terenu posiadłości nawet w dni wolne, często w budynku nie ma światła, trzeba zatem wykorzystywać latarki, najgorsze w tym wszystkim jest jednak napięcie pomiędzy poszczególnymi domownikami oraz personelem, a także fakt, iż kilka dni przed pojawieniem się Edyty w zamku, miał tu miejsce tragiczny wypadek. Poprzedniczka dziewczyny, Janka, wypadła z tarasu znajdującego się na wieży i poniosła śmierć na miejscu.

(...)
Pełna treść recenzji dostępna na stronie: http://qulturaslowa.blogspot.com/2016/08/danuta-korolewicz-dama-z-fontanny.html

Tajemnice starego zamku …

Niestety książka mnie rozczarowała. Zapowiadała się ciekawie i początek na prawdę taki był.Jednak im dalej tym było gorzej. Niby tajemnica, niby zjawiska paranormalne,niby wątek miłosny ale jak dla mnie autorka nie wykorzystała tego potencjału i wyszło coś mało strawnego. Mojego drugie spotkania z tą autorką już nie będzie.

Skuszona intrygującą okładką i tytułem zapowiadającym ciekawą, pełną tajemniczości historię z duchem w tle, sięgnęłam po raz pierwszy po powieść autorstwa Danuty Korolewicz.

I rzeczywiście pomysł na powieść jest całkiem dobry. Młoda dziewczyna rozpoczyna pracę jako pokojówka w starym zamku, w którym ma do czynienia z obyczajami niczym z minionych epok…. Jej zagubienie potęguje samotność, wszechobecna intryga i oszustwo, które 19-letnia Edyta bardzo szybko odkrywa. I to tempo właśnie, w którym zostaje zdemaskowane po kolei każde kłamstwo powoduje, iż czytelnik przestaje oczekiwać nagłych zwrotów akcji. Aura tajemniczości zostaje przez autorkę po drodze zagubiona… Jedyną niewiadomą staje się tutaj Janka, jej tajemnicza śmierć i ewentualne powiązanie z seniorką rodu Bohdanowiczów.

W pierwszych rozdziałach autorka z detalami przedstawia nam opisy zamku, jego otoczenia, przytacza przepisy prawa regulujące nabywania utraconych w czasie wojny własności. I tutaj czytelnik już może domyślać się jaki będzie główny motyw historii, jak i jej dalszy ciąg…

Wspomniane już mankamenty i czasami zbyt banalne dialogi mogą niecierpliwić czytelnika. Historia jednak szybko nabiera tempa i mimo przewidywalności czyta się ją bardzo dobrze.

Intrygi Bohdanowiczów, przyjaźń z seniorką rodu i wreszcie odnalezienie przez Edytę w tym mrocznym miejscu miłości, sprawiają, iż trudno oderwać się od kart książki. Początkowe zniecierpliwienie zostaje czytelnikowi wynagrodzone wielokrotnie przez akcent zjawisk paranormalnych, wyrazistych bohaterów, wartką akcję i przemyślane wątki, które na finiszu scalają się w jedną spójną całość.

„Dama z fontanny” z pewnością spodoba się młodszym czytelnikom. Mamy tu młodą dziewczynę, która w zamku otrzymuje swoistą szkołę życia. Chęć szybkiego zarobku na wymarzone wakacje zostaje przyćmiona lojalnością wobec pracodawcy. Edyta mimo swego wieku okazuje się dojrzałą, odpowiedzialną osobą, gotową pomóc w odkryciu prawdy nawet kosztem swoich wakacyjnych planów. Dzięki zamkowym przeżyciom oraz poznanym podczas pracy osobom zaczyna doceniać to, co zesłał jej los.

"Pomyślała, że trzeba doceniać to, co się ma, i nie wyciągać ręki po więcej, bo to los ułoży karty z wygraną, albo przegraną, życiową szansą."

2007

"Dama z fontanny" to wciągająca powieść obyczajowa z odrobiną sensacji i wielką tajemnicą w tle.
Gdyby młodziutka Edyta wiedziała co ją czeka w starym zamku, na pewno nie zdecydowała by się, na pracę w nim podczas wakacji jako pokojówka.
Zimne mury, maleńki pokoik, brak prądu, brak zasięgu telefonu komórkowego i brak możliwości wydostania się z posiadłości.
A przede wszystkim bardzo dziwni ludzie, którzy tu mieszkają.
Nestorka rodu to stara schorowana kobieta, która nie wychodzi ze swojego pokoju, za to prym wodzi gospodyni, zimna i złośliwa kobieta której wszyscy są posłuszni.
Edyta początkowo stara się robić wszytko to co jej każą, ale po pierwszy spotkaniu ze staruszką zaczyna przypuszczać, że coś złego dzieje się w posiadłości.Że ludzie którzy tu mieszkają wcale nie są rodziną.Że staruszce grozi niebezpieczeństwo.
Do tego znajduje ukryty pamiętnik swojej poprzedniczki, która tuż przed jej przybyciem zginęła tragicznie spadając z wieży zamku.
Ta książka sama się czyta, bardzo wciąga. Pełno tu tajemnic, intryg i tajemniczych zjawisk związanych z legendą o damie z fontanny. Jest też i wątek miłosny oraz wzruszająca historia rodzinna.
Lekka i powieść, którą mogę polecić jako dobrą , wakacyjną lekturę.

A przede...

Bardzo sympatyczna książka. Historia zajmująca do tego stopnia, że nie wiadomo kiedy kończą się kartki do przewracania. Jest tam kilka niedociągnięć, ale jestem w stanie to autorce wybaczyć.
Z czystym sumieniem polecam na lato - zwłaszcza młodym czytelnikom.

Z czystym sumieniem polecam na lato - zwłaszcza młodym czytelnikom.

To pierwsza książka Danuty Korolewicz, którą przeczytałam. Przyznam się bez bicia, że nie potrafiłam się oderwać i czytałam nawet w nocy. Ciekawa fabuła, z wątkiem paranormalnym- co najbardziej mi się podobało. A na końcu powieści miałam moment wzruszenia i uroniłam kilka łez. Polecam z całego serca!

2093

Fajna powieść w sam raz na początek wakacji.Stary zamek,dziwna rodzina i tajemnicze wydarzenia,w które wplątuje się Edyta mieszkanka Grudziądza,pracująca na zamku jako pokojówka.Polecam!!

Przyjemna, lekka książka.

Przyjemna, lekka książka.

• Dysk
  • Wiosna
  • Obyczajowe
  • Obyczajowe
  • Prywatna biblioteczka

Dodaj cytat z książki Dama z fontanny