Marianna

Cykl: Damy i buntowniczki (tom 1)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Marianna
literatura piękna
ew_cia

Miłośc i walka między powstaniami Co zrobić, gdy grają werble, młoda krew wre, a zapaleńcy gotują się do walki? Podczas gdy wszystkie zwyczajne kobiety przygotowywały swoich mężów i synów do powstania listopadowego, Marianna, nadzwyczaj charyzmatyczna i odważna, postanowiła, że zamieni koronki na mundur i sama wyruszy na bitwę. Nie było takiej siły, która mogłaby zatrzymać młodą dziewczynę....

Miłośc i walka między powstaniami
Co zrobić, gdy grają werble, młoda krew wre, a zapaleńcy gotują się do walki?
Podczas gdy wszystkie zwyczajne kobiety przygotowywały swoich mężów i synów do powstania listopadowego, Marianna, nadzwyczaj charyzmatyczna i odważna, postanowiła, że zamieni koronki na mundur i sama wyruszy na bitwę. Nie było takiej siły, która mogłaby zatrzymać młodą dziewczynę. Gdy jednak bój nic nie dał, a rodzinie grozi konfiskata dóbr czy nawet przyśpieszony wyjazd na Sybir, trzeba poświęcić się po raz kolejny.
Marianna nie ma wyboru – jak najszybciej musi wyjść za mąż. Upatrzony kandydat w zasadzie ma wszystko – jest bogaty, młody, utytułowany i – co najważniejsze – rozpaczliwie poszukuje żony. No właśnie… Nie zbyt piękne, aby było prawdziwe?
Przed młodą dziewczyną wiele wyzwań. Będzie musiała odnaleźć się w świecie salonowych spisków i nie ulec grze pozorów…
XIX-wieczny świat intryg i baśniowej miłości. Czy dasz się do niego wciągnąć?

źródło opisu: czwartastrona.pl

źródło okładki: czwartastrona.pl

Monika | 2019-08-25
Przeczytana: 23 sierpnia 2019

Rewelacyjna książka! Prawdziwy romans historyczny,z dbałością o szczegóły epoki, humor, tajemnica, wciągająca akcja.
Czytałam z wielką przyjemnością.

Askona | 2019-06-27
Przeczytana: 08 czerwca 2019

Bardzo ciekawa opowieść o tym jak trudno było kobietom, i to wcale nie było tak dawno. Aż trudno uwierzyć, że kobieta miała tyle ile dostała od mężczyzny. Historia zawarta w tej książce ciekawie pokazuje do jakich sztuczek musiały uciekać się kobiety, żeby uzyskać choć trochę swobody i jak wiele zależało od mężczyzny z którym były związane. Ale też tytułowa Marianna to harda sztuka i naprawdę z przyjemnością czyta się o jej przygodach.

Ela | 2019-05-06
Przeczytana: 06 maja 2019

Uwielbiam powieści historyczne przeczytałam ich wiele, ale ta jest najbardziej bliska memu sercu, bo jest w niej kropelka naszej historii. Powieść w której autorka podjęła wątek powstania listopadowego, wątek udziału kobiet w powstaniu w przebraniu męskim, wątek represji - czasy trzech mocarstw Rosja, Austria i Prusy.

Bohaterka Marianna, osóbka energiczna, piękna, młoda, inteligentna. To właśnie ona w przebraniu męskim brała udział w powstaniu, bezpośrednio na polu walki. Po upadku powstania musi się ukrywać, dzięki przyjaciółce matki zawiera ślub per procura z hrabią Michałem Sierawskim, który zapewnia jej życie w bogactwie, wysoką pozycję społeczną ale są też tajemnice, przeżyte dramaty, które Marianna stopniowo i cierpliwie odkrywa.

Poznajemy świat arystokracji - praca hańbi, w dobrym tonie jest prowadzić próżniacze życie. Mężczyzna może wszystko, kobieta jest jego własnością, jest winna mu posłuszeństwo, jest to stworzenie ograniczone umysłowo, nie ma żadnych praw, bez...

Mollinka_90 | 2018-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Już dawno temu denerwowałam się na sytuację, w której polscy pisarze zdają się nie czerpać tematów dla swoich książek z naszej przebogatej i przewspaniałej historii. Tak jak dla Amerykanów, wojna secesyjna stała się kanwą wielu powieści, w tym słynnego "Przeminęło z wiatrem", tak nasze dzieje XIX-wieczne, poza autorami doby pozytywizmu, zostały nieco zapomniane. Na szczęście są takie osoby jak Magdalena Wala - pedagog z pasją, która postanowiła wskrzesić powstanie listopadowe na kartach pozycji plasującej się na półce z romansem historycznym i bardzo zgrabnie jej to wyszło.

Choć książka odwołuje się do motywu powstania, próżno szukać w niej opisów z pola bitew. Wręcz przeciwnie, tytułowa bohaterka Marianna, do swego udziału w narodowowyzwoleńczym zrywie w męskim przebraniu, wraca tylko od czasu do czasu w retrospekcjach. Poznajemy ją bowiem w chwili dla niej przełomowej, kiedy cudem przetrwała rozpad oddziału i po kryjomu wraca do rodzinnego dworu na Litwie. Niestety, nie czekają...

Anita Dziekan | 2018-11-09
Przeczytana: 2018 rok

Bardzo ciekawie, lekko napisana powieść pokazująca historię Polski oraz pokazanie, tego czego nie uczą w szkole - aspiracji kobiet do walk w powstaniach.
Czyta się szybko i nie można się oderwać od lektury!

Ciekawią mnie kolejne pozycje tej autorki.

Polecam każdej kobiecie!

Goszarda | 2018-10-02
Przeczytana: 28 września 2018

Książka dla młodszej części czytelników.

Powieść zawiera wątek historyczny, miłosny i kryminalny, ale dla mnie jest dość naiwna i nierealna.

Ale młodzieży POLECAM!

nullik | 2018-09-16
Przeczytana: 16 września 2018

Och... Wciąż nie mogę ochłonąć po przeczytaniu tej książki.Trzyma w napięciu do samego końca.

jagusia | 2018-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2018

Pamietam, że jako nastolatka zaczytywałam się romansami Jadwigi Courths Mahler, których moja mama miała niezliczone ilości. Podobał mi się tamten świat, chociaż nie koniecznie chciałabym postawić się w sytutacji kobiety przed kilkoma wiekami.
I niespodzianka, przez przypadek odkryłam, że polki (a przynajmniej jedna) też piszą takie książki. To moje pierwsze spotkanie z romansem historycznym w naszym rodzimym wydaniu.

Bardzo przyjemne popołudnie z książką. Jedynym mankamentem jest, że nie starczy Wam na długo jak już się wciągniecie.

Zapałacie sympatią do Marianny, która jest nieszablonową panną. Momentami bardzo zabawną i która musi dostosować się do sytuacji w jakiej się znalazła.

Z opisu książki wynikało, że Marianna będzie walczyć w powstaniu. I tu niespodzianka bo to tylko mały akapit w książce. A szkoda ...

Kilka zabawych sytuacji, kiedy biedulka zasiada do stołu i marzy, żeby się najeść na co nie pozwalał jej mocno zasznurowany gorset.
Także jej poszukiwania w...

NataliaJJ | 2018-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

Marianna - romans, intrygi dworskie, wojna. Zdecydowanie mój typ. Panna Marianna to kobieta w spodniach. Nie da sobie w kaszę dmuchać. Gdy okazuje się, że dla dobra swojego i swojej rodziny, musi wyjść za mąż za syna dalekiej krewnej, jej świat wywraca się do góry nogami. W pałacu niespodziewanie spotyka starą, nielubianą koleżankę Klementynę, która za wszelką cenę chce zająć jej miejsce na dworze.

katja_79 | 2018-07-26
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 26 lipca 2018

Całkiem zgrabna opowieść, interesująca i wartka fabuła. Czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Pojawia się wątek ducha, który przyznam,że dodaje całości szczyptę grozy. Całość mało ma wspólnego z sugerowaną na okładce historią wojenną głównej bohaterki ale mimo to warto się zrelaksować przy tej pozycji :)