Odwet oceanu

Tłumaczenie: Anna Wziątek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Der Schwarm

Peruwiański rybak ginie na morzu bez śladu. U wybrzeży Norwegii eksperci od odwiertów naftowych odkrywają na dnie morskim zagadkowe kolonie robaków. A potem wydarzenia następują jedno po drugim: wieloryby i delfiny atakują łodzie z pasażerami, zatapiają frachtowce na wszystkich morzach świata. Parzące meduzy przepędzają turystów ze słonecznych plaż Australii. W restauracjach eksplodują homary, rozpryskując przy tym śmiertelnie niebezpieczną substancję. Miliardy krabów wychodzą z morza w Nowej Anglii i zatruwają miasta na wschodnim wybrzeżu Ameryki. I wreszcie połowa Europy znika pod wodą na skutek potężnego tsunami… Świat morski, zagrożony przez bezmyślną działalność człowieka, musi się bronić. Konfrontacja ludzie - ocean kończy się niemal zagładą Ziemi.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Roman Dłużniewski | 2019-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2019

Rewelacyjna książka!

Każda powieść, jaką czytamy powinna wzbudzać w czytelniku pewne emocje. Czasem będzie to wzruszenie, innym razem ciekawość czy irytacja.
Ta książka pobudziła moja fascynacje tym, co niewyjaśnione. Podwodnym światem.
Czy fakty opisane w powieści mogłyby być prawdziwe ? Moim zdaniem - nie, ale w niczym nie umniejszało to przyjemności płynącej z lektury. Nie wszystko, rzecz jasna rozumiałem, czasami naukowy język sprawiał problemy, ale fascynacja nie znikała. Tajemnicze, piekielnie groźne zjawiska występujące początkowo tylko w Europie, z czasem obejmują cały zamieszkany przez nas świat.
Jak sobie poradzić z nieznanym ? Jak przetrwać ? Czy przetrwanie jest w ogóle możliwe ?
Walczymy z naturą, niszczymy ją nie zdając sobie do końca sprawy z tego, że działamy na własną zgubę.

Jednakże w powieści pojawia się zgrzyt. Jak w każdym opisanym dramacie musi pojawić się tzw. czarny charakter. I kto nim jest ?
O Boże, to już staje się nudne.
Oczywiście za tego złego...

Beata | 2018-11-09
Na półkach: Przeczytane, Najukochańsze
Przeczytana: 09 listopada 2018

Genialna powieść, najlepsza, jaką przeczytałam w tym roku.
Thiller ekologiczny, ale też coś więcej niż tylko powieść sensacyjna. Prowokuje, zmusza do zastanowienia się, zadawania pytań na temat współistnienia ludzi i natury. Wrogiem jest nie kosmita, ale obca, prastara istota zamieszkująca głębiny oceanów od milionów lat. Wrogiem jest też człowiek, żądna władzy istota.
Autor obdarzony jest niezwykłą inwencją i olbrzymią wiedzą. W powieści oddał swą pasję i fascynację oceanami i jego mieszkańcami. Doskonale też stworzył postaci powieści. Wszystko jest doskonałe do ostatniej literki. A powieść jest ogromna i nie można się od niej oderwać, mimo, że akcja nie galopuje ale wciąga i intryguje każdą przeczytaną stroną:)

Książka niesamowita. "Odwet oceanu" - jest to thriller ekologiczny, katastroficzny, science-fiction. Od pierwszych stron zostałam wciągnięta w ten zadziwiający świat, który przykuwał moją uwagę, przyciągał myśli, nie pozostawiał obojętnym. Musiałam czytać. Mroczność i piękno, przyciągały i jednocześnie odpychały. Groza i szaleństwo. Ta powieść była rewelacyjną przygodą, wyprawą do miejsc o których miałam nikłe pojęcie.

"Odwet oceanu" to pozycja, która zmusza do myślenia, zastanowienia się nad tym, co my ludzie robimy sami sobie. Wywołująca całą lawinę pytań. Książka w której dominuje temat ekologii, katastrofy, zagłady. Wielowątkowa i bardzo mocno rozbudowana, a przy tym idealnie spójna. Historia stale zaskakuje, trzyma w ciągłym napięciu. Oto nagle stajemy twarzą w twarz ze światem morskim, który stanowczo i niespodziewanie mówi dość człowiekowi i staje otwarcie przeciwko niemu. Wypowiada mu wojnę? Brzmi groźnie i tak naprawdę jest.

Mamy początek przeróżnych zjawisk,...

BagatElka | 2017-07-03
Na półkach: 📚 Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 03 lipca 2017

"(...)człowiek zdradza sprawę świata,stwarzając nieporozumienie pomiędzy formami życia i ich znaczeniem.Jest jedynym gatunkiem,który to robi.Człowiek ocenia.Jedne zwierzęta są dla niego złe,inne ważne,wreszcie inne - pożyteczne. Oceniamy przyrodę według tego,co widzimy,ale widzimy jedynie maleńki wycinek,któremu przypisujemy przesadne znaczenie."

"Odwet oceanu" to lekcja pokory. Lekcja gorzka jak piołun.Zawstydzająca i przerażający zarazem.
Wszystkie bzdurne historyjki o tym jak to pryszczaty nastolatek albo jego seksowna koleżanka ratują świat są śmiechu warte.Świata nie da się uratować dopóki żyje na nim arogancki typ jakim jest homo sapiens.
"Odwet oceanu" to książka ,która prowokuje do zadawania pytań,do myślenia,do szukania odpowiedzi i zrobienia rachunku sumienia.

"Najgorsze,co usłyszałam,to wiadomość,że jakiś katolicki biskup z delegacją z Rzymu przemierza oceany,spryskuje fale wodą święconą i nakazuje diabłu,by się wynosił.To osobliwe. Jako gatunek,który miał zwyczaj...

Oj, długo zajęło mi czytanie tej książki, ale też tomisko to jest grubaśne. Ale było warto, bo książka jest moim zdaniem rewelacyjna i wcale mnie nie dziwi, że swego czasu była tak długo w Niemczech prawdziwym bestsellerem.

I chociaż niekoniecznie każdego może pociągać temat katastroficzno - ekologiczny, to jednak ta powieść jest znakomita i to pod wieloma wzgędami.
Jest wielowątkowa i rozbudowana, ale napisana z prawdziwą pasją. Frank Schätzing nie szczędził tu wielu naukowych szczegółw, ale to właśnie one, tak drobiazgowo opisane i umiejętnie w powieść wstawione, odgrywają tutaj niezwykłą rolę. Dzięki nim nie tylko wszystko jest zrozumiałe i logiczne, ale też całość staje się bardziej prawdopodobna.

Ogólnie jak dla mnie same plusy.
Temat jest raczej z tych, który w powieściach science-fiction niegości za często.
Bohaterowie wszyscy bez wyjątku ciekawi, ale nie przerysowani.
Brak jednoznacznego zakończenia w stylu dobre czy złe.
I jest przesłanie.

Jednym słowem jest to lektura...

Andżelika | 2018-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2018

(...)"Odwet oceanu" wciągnął mnie od pierwszych stron, najpierw powoli przedstawiając poszczególne migawki z wydarzeń mających miejsce w różnych zakątkach globu ziemskiego. Z pozoru nie mające związku wydarzenia zaczynają się łączyć jak poszczególne puzzle w całość. Z każdą katastrofą tempo akcji nabiera pędu. W pewnym momencie łapię się na tym, że z żalem muszę odłożyć książkę na następny dzień. Ilość stron przestaje mnie przerażać, gdyż wydarzenia, których jestem mimowolnym świadkiem zaczynają mnie pochłaniać tak bardzo, że za wszelką cenę chcę dowiedzieć się co jest przyczyną tajemniczych zjawisk takich jak ataki wielorybów, trujących krabów czy białych raków. Co powoduje, że zwierzęta zachowują się irracjonalnie w stosunku do człowieka. Kataklizm, który grozi Ziemi jest impulsem, który jednoczy środowisko naukowe, CIA oraz wojsko w rozwikłaniu zagadki. Jest to wyścig z czasem, gdzie ceną jest życie nie...

anja27 | 2019-01-05

Majstersztyk :) Książka o potężnym gabarycie,ale to nic, bo historia w niej zawarta warta jest każdej minuty, którą jej poświęcimy. Z jednej strony to trudna lektura, wiele w niej naukowych zagadnień, trudnych słów, na szczęście wszystko mamy dokładnie wyjaśnione, więc jeśli się skupimy to ogarniemy :) Dla miłośników oceanów, życia podwodnego to będzie czysta przyjemność czytać tę książkę :) Można się wiele dowiedzieć i nauczyć. Sama historia mnie urzekła i dała do myślenia. Książka wzbudza wachlarz emocji, poczujemy radość, smutek, ciekawość, troskę i wiele innych odczuć. Miło było zacząć rok z tak fantastyczną lekturą :)

Marek Krzystek | 2019-01-26
Przeczytana: 22 stycznia 2019

Imponuje rozmachem i mocnym proekologicznym przesłaniem. Autor zdaje się przekonywać czytelników, że Apokalipsę ludzie sami sobie tworzą, i należy uznać jego argumentację. Wiele starania dołożył w przedstawienie scenariusza zagłady, i to ze strony biologicznej i antropogenicznej. Wychodzi z założenia, że ludzkość nie jest zdolna do koegzystencji z przyrodą, nie mówiąc o jakiejkolwiek innej inteligencji. To wszystko jest gorzkie i prawdziwe. Natomiast o wartości książek SF nie świadczą wymyślne obce twory, opisane w najbardziej wyrafinowany sposób, ale …ludzie. I tutaj przejawia się słabość tej książki. Postacie są bardzo dobrze opisane, więcej, zachowują się, mówią, robią w sposób w jaki należy się spodziewać, wchodzą ze sobą w relacje, kochają się, nienawidzą, umierają tak jak należy i wtedy kiedy należy. Tak właśnie jest. Lecz brak im najważniejszego, powiewu nowości, zaskoczenia, nietuzinkowości, skrojone są według szablonu dawno ułożonego w masie filmów i książek...

Rabarbar | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018

Po tej książce spodziewałam się czegoś zupełnie innego, ale to, co dostałam - bardziej mi się podoba. Myślałam, że to będzie typowe katastroficzne s-f, czy też jak określił wydawca - thriller ekologiczny. Spiętrzenie katastrofalnych wydarzeń spowodowanych egoistyczną i krótkowzroczną działalnością człowieka niszczącego środowisko naturalne, jest w tej powieści tak nieprawdopodobne, że momentami aż zabawne. Jednak "Odwet oceanu" jest czymś znacznie więcej, niż sensacyjną rozrywką. Ku mojemu zdziwieniu, autor - dyrektor kreatywny międzynarodowej agencji reklamowej, muzyk i producent muzyczny, wykazał się ogromną wiedzą w wielu dziedzinach związanych z oceanami. Jako humanistka, nie potrafię zweryfikować prawdziwości tych wszystkich fascynujących informacji o morskich organizmach, prądach, geologii, przemyśle wydobywczym ropy naftowej i gazu z dna oceanu, ale wierzę mu bez zastrzeżeń, bo lista naukowców wymienionych w podziękowaniach na końcu książki jest naprawdę imponująca....

Lagrema | 2012-06-13
Na półkach: Przeczytane, 2012, Ooo

Wiele już było pisanych historii o końcu gatunku ludzkiego. Tym razem autor zabiera nas w podróż do wnętrza oceanu, gdzie inteligentna siła zmierzy się nie tylko z zachłannością ludzi, ale przede wszystkim z nauką i odwagą tych, którzy szanują porządek natury panujący na świecie.

Całkiem obszerna powieść, ale nie mogłam się oderwać, pomimo często trudnego naukowego języka.