Odwet oceanu

Tłumaczenie: Anna Wziątek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Der Schwarm
83-7384-580-1

Peruwiański rybak ginie na morzu bez śladu. U wybrzeży Norwegii eksperci od odwiertów naftowych odkrywają na dnie morskim zagadkowe kolonie robaków. A potem wydarzenia następują jedno po drugim: wieloryby i delfiny atakują łodzie z pasażerami, zatapiają frachtowce na wszystkich morzach świata. Parzące meduzy przepędzają turystów ze słonecznych plaż Australii. W restauracjach eksplodują homary, rozpryskując przy tym śmiertelnie niebezpieczną substancję. Miliardy krabów wychodzą z morza w Nowej Anglii i zatruwają miasta na wschodnim wybrzeżu Ameryki. I wreszcie połowa Europy znika pod wodą na skutek potężnego tsunami… Świat morski, zagrożony przez bezmyślną działalność człowieka, musi się bronić. Konfrontacja ludzie - ocean kończy się niemal zagładą Ziemi.

Oj, długo zajęło mi czytanie tej książki, ale też tomisko to jest grubaśne. Ale było warto, bo książka jest moim zdaniem rewelacyjna i wcale mnie nie dziwi, że swego czasu była tak długo w Niemczech prawdziwym bestsellerem.

I chociaż niekoniecznie każdego może pociągać temat katastroficzno - ekologiczny, to jednak ta powieść jest znakomita i to pod wieloma wzgędami.
Jest wielowątkowa i rozbudowana, ale napisana z prawdziwą pasją. Frank Schätzing nie szczędził tu wielu naukowych szczegółw, ale to właśnie one, tak drobiazgowo opisane i umiejętnie w powieść wstawione, odgrywają tutaj niezwykłą rolę. Dzięki nim nie tylko wszystko jest zrozumiałe i logiczne, ale też całość staje się bardziej prawdopodobna.

Ogólnie jak dla mnie same plusy.
Temat jest raczej z tych, który w powieściach science-fiction niegości za często.
Bohaterowie wszyscy bez wyjątku ciekawi, ale nie przerysowani.
Brak jednoznacznego zakończenia w stylu dobre czy złe.
I jest przesłanie.

Jednym słowem jest to lektura...

Jagoda | 2010-07-24

Obca inteligencja, tym razem nie z kosmosu, a z głębin oceanu. Czując się zagrożona postanawia zaatakować. A ludzie? Jak zwykle - chcą bliżej poznać wroga. Jedni, by spróbować się dogadać, inni, by zorientować się, jak go zniszczyć.
Momentami może męczyć nadmiar szczegółów, ale to właśnie te drobiazgowe opisy sprawiają, że wszystko wydaje się bardziej prawdopodobne.

Lagrema | 2012-06-13
Na półkach: Przeczytane, 2012, Ooo

Wiele już było pisanych historii o końcu gatunku ludzkiego. Tym razem autor zabiera nas w podróż do wnętrza oceanu, gdzie inteligentna siła zmierzy się nie tylko z zachłannością ludzi, ale przede wszystkim z nauką i odwagą tych, którzy szanują porządek natury panujący na świecie.

Całkiem obszerna powieść, ale nie mogłam się oderwać, pomimo często trudnego naukowego języka.

Hub | 2011-11-18
Przeczytana: 2010 rok

Wspaniałe, pyszne i przekonywujące (wbrew wszystkiemu) powieścidło. Gdyby nie objętość - dodałbym, że idealne do podróży.

Nie będę streszczać, nie będę za- ani zniechęcać. Powiem tylko, że książka nie odstraszy tych, co nie znają się na morzu a może być pasjonująca przygodą dla bardziej z wielką wodą zaprzyjaźnionych. Chcę do niej wrócić, tylko - ten czas...

halszka31 | 2011-10-16

Z dużą przyjemnością czytałam tę książkę.Walorem jej jest nieeksponowany
za często temat w fantastyce.

Mamerkus | 2012-10-26
Przeczytana: 16 maja 2012

Nieznany mi bliżej do tej pory niemiecki pisarz sprokurował niesamowitą epopeję przez wszechświat oceanicznych głębin. Ciężko jest tak naprawdę w jednym, czy dwóch zdaniach sprecyzować, o czym jest powieść Franka Schatzinga. Główna oś fabularna kręci się wokół ziemskiej "wojny światów", przy czym stopniowe poznawanie wroga ludzkości jest kluczem fabuły. Niby standardzik, siódma woda po kisielu, ale to, co decyduje o wyjątkowości powieści jest otoczka fabularna. Na 950 stronach autor serwuje nam wycieczkę przez współczesną biologię, zoologię, geologię, genetykę, program SETI, przemysł naftowy, geografię, historię narodów (czy ktoś wie, kim są Innuit?), religię, politykę, filozofię życia, no i przede wszystkim ekologię. Wszystko to rozwinięte do najmniejszego szczegółu. W zasadzie można przyjąć, że istotna dla Schatzinga jest nie tyle opowieść, co jej snucie, dzięki powieściowej formule autor pozwala sobie przemycić wiele przemyśleń na temat rzeczywistości i są to przeważnie rzeczy...

tattwa | 2015-02-03
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Wspaniała, rasowa powieść. Nie dziwię się że swojego czasu została okrzyknięta bestsellerem. Wstyd się przyznać, ale książkę kupiłam tylko dlatego że zafascynowała mnie jej objętość, nawet nie przeczytałam opisu na okładce. I tak stała sobie na półce prawie dziesięć lat, zbierając kurz i czekając na swoją kolej. Jednak dzięki niej mój początek nowego roku był niezwykły. Gdyby ktoś sfilmował tą powieść, melduję się pierwsza w kinie.

pawba | 2011-05-27
Przeczytana: 2010 rok

Objętość książki może wystraszyć ale czyta się naprawdę dobrze.

Leonidas1978 | 2016-02-02

Świetna pozycja. Od niedawna udzielam się na LC, więc większość powieści, które opiniuję mam już dawno za sobą. Niemniej jednak fakt, że nachodzi mnie ochota coś na ich temat naskrobać, świadczy, że "zakotwiczyły" w mojej pamięci, oferując swoje walory na długo po ich odstawieniu na półkę (notabene "Odwet..." kapitalnie prezentuje się jako ekspozycja półkowa).
Opiniowana pozycja jest wyjątkowa z wielu względów, które w moim odczuciu stanowią o jej wartości. Już samą wartością dodaną jest jej autor. Od pierwszego do ostatniego akapitu powieści widać i czuć, że została ona napisana z pasją, pietyzmem oraz wielkim zaangażowaniem. Frank Schätzing musiał z pewnością "oddać powieści dużo serducha", a to zawsze znajduje u mnie wielki szacunek. Autor w znakomity sposób, unikając zbędnego patosu, potrafił przekazać mi wiele faktów naukowych i to w sposób czytelny i zrozumiały. Książkę czytałem dobrych kilka lat temu, a do dziś pamiętam doskonale "mechanizm" zaistnienia i...

Anna | 2015-05-02
Przeczytana: 02 maja 2015

Książka, która skłania do myślenia.
Gdyby tylko nie te 950 stron, twarda okładka - ciężko się czytało, jak cegłę. A można było podzielić na 3 części i zarobić za sprzedaż trzech.