Odwet oceanu

Okładka książki Odwet oceanu
Frank Schätzing Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2005-01-01
Anna Wziątek
literatura niemiecka Anna Wziątek ludzkość zagłada

Oficjalne recenzje i

Nie warto zadzierać z naturą

Link do recenzji

586 15 62

Nie to nie moja bajka.
Niby wszystko jest w tym opasłym tomiszczu.
Autor posiada naprawdę ogromną wiedzę na temat mórz i oceanów, ale pomimo tego że tylko miejscami akcja pędzi jak szalona to strasznie przeciągające się opisy rozważań bohaterów tak zanudzają że czytelnik wręcz zasypia.
Książka ta na pewno posiada niesamowite przesłanie jak i co do ochrony środowiska tak i co do spotkania z nieznaną cywilizacja, jakże różną od nas oraz obrzydliwym ludzkim charakterem, to jednak to nie jest to co oczekiwałem po tej pozycji.
Koniec to według mnie tragedia.
Podsumowanie.
Pomysł rzetelny, wiedza rzetelna, wykonanie... bez komentarza

Nie to nie moja bajka.
Niby wszystko jest w tym opasłym tomiszczu.

Frank Schätzing jest jednym z moich ulubionych pisarzy. Jego powieści uwielbiam za to, że podczas lektury wyświetlam sobie w głowie film, który czytam. „Odwet oceanu” to bardzo filmowa i ostrzegawcza powieść. Określenie thriller ekologiczny bardzo trafnie oddaje jej charakter. Schätzing potrafi wciągnąć czytelnika i tak buduje napięcie w kulminacyjnych scenach, że nie raz prawie przejechałam swój przystanek

Niebieskie oko z grzbietu przywabiło mnie ponownie w tym roku. W 2021 roku jest to jeszcze bardziej aktualna lektura. To dzwon Zygmunta bijący na trwogę (na alarm bił w 2004 przy pierwszym wydaniu). Rabunkowy wyzysk zasobów mórz i oceanów, zaśmiecanie tychże i zmiany klimatyczne spowodowane dominacją ludzi nad przyrodą spowodowały, że pojawia się mała nieznana dotychczas cząstka, która zdestabilizowała życie na świecie. A nad rozwiązaniem tej zagadki pracują charaktery szlachetne, dobre a także do szpiku kości podłe. Zachęcam czytelników, którzy lubią na dłużej pogrążyć się w lekturze, a także tych, którym bliska jest ochrona przyrody i zmiany klimatyczne.

Zachęcam wszystkich, którzy chcą za moment przystanąć i zastanowić się nad swoim/ludzkości miejscem na naszej planecie.

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Świetna książka. Temat na czasie, zanieczyszczenie środowiska, a dokładnie oceanów i fantazja autora, do czego to może doprowadzić. Książka to taki thriller sci-fi z elementem kryminału. Czyta się rewelacyjnie. Ciągła akcja, przepiękne opisy natury i świata nauki. Super. Polecam.

1992

Potwornie przegadana

Potwornie przegadana

Książka byłaby zdecydowanie lepsza, gdyby do pracy przyłożył się redaktor i odchudził całość. Zdecydowanie zbyt dużo rozważań pseudo-filozoficznych psuło przyjemność z lektury. Dobry pomysł, niezła idea - ale za długie...

bardzo interesujaca wersja spotkan 3 stopnia! 9 gwiazdek za prawie transcendentalne ostatnie rozdzialy ksiazki.

MEGA! Pamietam jak dzis... przyklejalem mnostwo karteczek na kolejnych stronach by zapamietac te wszystkie definicje (wygooglane), opisy kim jest kolejny bohater i doktor, troche tego bylo, ale fascynacja ksiazka jest do dzis! Poza tym to byla moja pierwsza cegła... i chyba najgrubsza do dzis.

Książka opowiada o ludziach ratujacych świat, a recenzje pisał mój mąż. Więc zapraszam na mój blog: https://ksiazkowepodrozeagi.blogspot.com/2019/02/odwet-oceanu.html?m=0

Witam serdecznie :) Uff... udało się! Przebrnąłem przez prawie 1000 stron naukowo napakowanej zagadnieniami z biologii morskiej, filozofii, kosmologii, socjologii książki z wrocławskiego wydawnictwa (mieszczącego się niedaleko mnie :)) Ale były to godziny wspaniałej lektury uświadamiającej czytelnikowi, czym tak na prawdę jako człowiek jest na tej niebieskiej kulce zawieszonej w kosmicznej otchłani. Pomimo paru wątków przywodzących na myśl filmy z Brucem Willisem :) ten eko-thriller daje naprawdę dużo do myślenia, w takich kwestiach jak inteligencja czy samoświadomość, oraz postrzeganie jej przez nas jak i postrzeganie nas samych przez inne form życia nieznanego pochodzenia. Jedno jest pewne! Eksplorując kosmos, odsunęliśmy się nieco od naszego ziemskiego kosmosu jakim są oceany, nadal kryjące przed człowiekiem wiele zagadek i tajemnic. Szkoda tylko, że tak jak na orbicie krąży wokół naszej planety niezły śmietnik, tak w tym naszym ziemskim oceanicznym świecie ludzkość narobiła niezłego bałaganu. Ale wszystko do czasu... Oby scenariusz z dzieła Franka Schatzinga nie przerodził się w realne zagrożenie. Brr:) A na razie mam awersję do skorupiaków :) Życzę udanej lektury :) Pozdrawiam!