Skrytka maharadży. Historia spisku, miłości i przepowiedni guru

Wydawnictwo: Świat Książki

W szwajcarskim banku dziennikarz trafił na ślad uśpionego konta , nietkniętego od czasów II wojny światowej, należącego do zmarłej córki maharadży. Co zawiera depozyt? Kto może się po niego zgłosić? Tropy indyjskie, francuskie i rosyjskie prowadzą do odkrycia niezwykłego imperialnego spisku.

Tamanna | 2014-04-16
Na półkach: Przeczytane, Indie
Przeczytana: 01 sierpnia 2010

Czy polecić tę książkę? Czytałam ją zniechęcona milionem nazwisk, dat, faktów. Trudno to było ogarnąć. Rozumiem, czemu Niwemang zarzuciła czytanie. Czemu więc ją skończyłam? Moją uwagę przykuła pewnie osoba Dalipa Singha. Potomek wielkiego zdobywcy, skrzywdzony, nadużyty w dzieciństwie (bo nadużyciem jest zrobienie chrześcijanina z sikhijskiego dziecka)- ozdoba salonu krzywdzicieli. Potem zajęty tylko polowaniami i grą w karty hulaka. Jednocześnie pilny czytelnik dokumentów pendżabskich. Odtwarzał swoje korzenie? Chciał więcej pieniędzy, znaczenia czy zwątpił w swoją angielską tożsamość? W wieku prawie emerytalnym odrzucić swoją pozycję, słabość, jaką miała dla niego królowa i włóczyć się po Rosji marząc o udziale w wojnie na granicach afgańsko-indyjskich?! Przyszły ojciec ludu pendżabskiego zaniedbujący własne dzieci?
Narzędzie w rękach Rosjan, ale i Anglików. Nadzieja Irlandczyków walczących o wolną Irlandię. Na ile obudził w Indiach apetyt na wolność wzmocniony potem...

dhuode | 2015-09-12
Na półkach: Nieskończone, Przeczytane