Ktoś taki jak ty

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Someone Like You
przyjaźń, ciąża
primrose

Los zafundował Scarlett szybką lekcję dorastania. Jej chłopak zginął w wypadku, a ona dowiedziała się, że jest z nim w ciąży. Niepokorna i szalona szesnastolatka nie ma pojęcia o odpowiedzialności, a co dopiero o byciu matką. To będzie czas ogromnych wyzwań. Jej najlepsza przyjaciółka Halley zawsze była jej przeciwieństwem. Cicha, poukładana i niezbyt towarzyska, ograniczana przez nadopiekuńczą matkę. Zwykle to ona potrzebowała optymizmu i nieustępliwości Scarlett, jednak teraz role się odwróciły. Halley będzie musiała wesprzeć przyjaciółkę, choć sama ma problem – zakochała się w niewłaściwym facecie. Czeka je trudny krok w dorosłość i prawdziwy sprawdzian z przyjaźni.

źródło opisu: bookgeek.pl

źródło okładki: bookgeek.pl

izazmatfiza | 2019-08-11
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 05 sierpnia 2019

Halley i Scarlett są przyjaciółkami od jedenastego roku życia. Zawsze to Scarlett była tą osobą, która udzielała wsparcia swojej rówieśniczce, jednak role zaczynają się odwracać. Scarlett dowiaduje się, że jej chłopak zginął w wypadku i jeszcze do tego okazuje się, że jest z nim w ciąży. Dziewczyna potrzebuje wsparcia przyjaciółki bardziej niż kiedykolwiek…

Nie wiem czy wiecie, ale ta historia jest stara jak ja. Pierwsze wydanie ujrzało światło dzienne w roku 1998, czyli w tym, w którym się urodziłam. Przez to miałam obawy, że ta powieść nie wniesie ze sobą nic dobrego, no bo kiedyś pewnie było fajne, ale teraz, kiedy można znaleźć niekończącą się ilość książek dla młodzieży, czytelnik zaczyna mieć większe wymagania. Na szczęście książka spełniła moje oczekiwania i miło spędziłam z nią czas.

Ta powieść porusza poważne tematy takie jak: nastoletnia ciąża, trudne relacje z rodzicami czy też pierwsza miłość. Wszystkie te sprawy zostały ciekawie i życiowo opisane, przez co można było...

katala | 2019-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2019

Bardzo lubię Dessen. Polubiłam dawno, dawno temu i od tego czasu nadal twierdze, że potrafi pisać o młodych ludziach. Jej bohaterowie są naturalni i bardzo prawdziwi. W zasadzie nigdy nie miałam nic przeciwko nim. Mogłam ich lubić lub nie, ale nie zarzucałam im sztuczności.
W zasadzie podobnie jest z książką Ktoś taki jak ty. Na poziomie bohaterów zdecydowania tak. A co z innymi elementami? Tutaj nie jest już tak prosto.
Dla mnie chyba największym zarzutem do tej książki jest fakt, że nadal nie do końca wiem kto jest tutaj głównym bohaterem, na kim powinnam się skoncentrować. Czy historia Scarlett, która z dnia na dzień musi stać się dorosła? Czy może Halley, która nie do końca wie czego potrzebuje i czego oczekuje od świata? Czy może miłosne rozterki Halley? Czy jednak przyjaźń między dziewczynami? A może relacje rodzice dziecko, które zajmują tutaj stosunkowo dużo miejsca? Wydawać by się mogło, że taka mnogość tematów dobrze robi książce. Że nie można zarzucić jej nudy, czy...

Na początku jakoś nie mogłam wciągnąć się w tę książkę. Jednak potem było lepiej, kiedy w końcu to zrobiłam, to tak naprawdę nie mogłam się od niej oderwać.

Książka porusza poważne tematy między innymi nastoletnie ciąże i toksyczne związki. Jednak jest to w tak umiejętny sposób napisane, że nie czyta się tego ciężko. Nie jesteśmy tym przytłoczeni. Czyta się to dobrze, ale jednocześnie jesteśmy w stanie dużo z tego wyciągnąć.

Podczas jej czytania czasem czułam, że jestem na nią za stara. Chodzi o to, że osoby młodsze na pewno powinny ją przeczytać, bo mogą z niej wyciągnąć więcej.

Trochę brakowało mi zakończenia niektórych wątków pod koniec, ale to nie zmienia faktu, że pozycja ta jest naprawdę dobra.

Asia | 2018-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2018

Choć z początku nie wciągnęła mnie ta książka to na sam koniec splakalam się jak nigdy. Uwielbiam książki z tego wydawnictwa więc czułam, że i ta mnie zachwyci. Choć troszkę jestem zawiedziona, że jednak Halley nie wróciła do Macona...

Mystery | 2018-09-19
Przeczytana: 23 września 2018

Wynudziłam się ogromnie.

Nie polecam.

sqiki | 2018-08-27
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 23 sierpnia 2018

Książka porusza trudny, a jednak nie tak niespotykany problem, z którym zmaga się co roku wiele kobiet. Ciąża. Nieplanowana. Często niechciana. Jednak w Ameryce o wiele łatwiej, i przede wszystkim legalnie, można dokonać aborcji. Mimo presji matki, Scarlett nie chce się na to zdecydować. To trudny krok, wytykanie w szkole, ból, dziwne zachcianki, mdłości. To tylko kilka z przypadłości, z jakimi przyjdzie jej się zmierzyć. Równocześnie jej przyjaciółka poznaje chłopaka, który ma wiele tajemnic. Mimo wszystko, we dwie zawsze mogą na siebie liczyć.

Natalia575 | 2018-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Naprawdę zaczyna mnie irytować pewien schemat w takich książkach- głupiutka nastolatka, nieasertywna, szalenie zakochana i okłamująca wszystkich wokół.
Dlaczego młodzieży nie można tego morału przekazać przez silną dziewczynę?
Książka przeciętna, jest takich wiele, jednak autorka naprawdę pięknie przedstawiła przyjaźń między dziewczynami, ten aspekt podniósł moją ocenę.

Demetria99 | 2017-06-10
Na półkach: Przeczytane, Na blogu
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Streszczenie na okładce to jedno, wielkie, obrzydliwe kłamstwo. Dlatego też ja, jako oszukany czytelnik, powiem wam, o czym tak naprawdę jest ta powieść.
Chłopak Scarlett ginie w wypadku, a dziewczyna zachodzi w ciążę. No cóż, takie jest życie. Na szczęście, nastolatka ma najlepszą przyjaciółkę, która jest uosobieniem spokoju i odpowiedzialności, i na mur beton pomoże swojej koleżance przejść przez ten trudny dla niej okres. Tak byśmy powiedzieli. I tak mówi streszczenie. Czy tak jest?
Halley postanawia się zbuntować. Przeciw wszystkiemu, od tak. Znajduje sobie chłopaka, którego praktycznie nie zna, rzuca się w wir zabawy i wszystkiego, co przeczy jej wcześniejszemu wizerunkowi. Zaczyna zachowywać się całkiem irracjonalnie, stając się zagrożeniem dla wszystkich wokół jak i samej siebie. Teraz to Scarlett będzie musiała wykazać się nie lada cierpliwością i rozwagą przy ściąganiu przyjaciółki na dobrą drogę. Czy poradzi sobie ze wszystkim, co los zrzucił jej na głowę? I czy...

Monika | 2017-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

"Nie możesz przewidzieć chwili, kiedy wszystko wskoczy na dawne tory, jak nie możesz przewidzieć momentu, w którym się zgubisz."

Historia o wchodzeniu w dorosłość, wyborach ale przede wszystkim o przyjaźni.
"Prawdziwych przyjaciół poznajemy..." - w tej historii prawdziwy sprawdzian z przyjaźni.

Katarzyna | 2017-02-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam ♥
Przeczytana: 2017 rok

Kolejna pozycja Sarah Dessen, którą pochłonęłam niemal jednym tchem, skupiona na losach szesnastoletniej Halley. I jak zawsze mogę powiedzieć, że książka przyjemna, ciepła, lekka. Z dawką życiowych problemów, ukazująca perypetie nastolatków i zmagania, z jakimi muszą się zmierzyć w tak młodym wieku.

Halley to postać doskonała, która mimo młodego wieku zachowuje się bardzo dojrzale. Jest oddaną przyjaciółką, trwa przy Scarlett w najgorszych momentach jej życia (najgorszych a zarazem najtrudniejszych), umie postawić na swoim i dla dobra własnego "ja" zrezygnować z miłości.

Barwne postacie, realistyczna opowieść i dawka humoru, wplatana gdzieś między trudnymi wyborami.

Powieści Dessen pokochałam już od początku, więc zawsze po nie sięgam pewnie i bez jakiegokolwiek zawahania. Tym razem też się nie zawiodłam.