Błysk

Tłumaczenie: Aleksander Gomola
Wydawnictwo: W drodze
Blink
Błysk

Miejsce akcji: USA: Seth student Berkeley o IQ wyższym od Einsteina wymyśla równanie, które redukuje wszystkie możliwe przyszłości do jednej – a zatem „Boży plan” dla świata istnieje. Seth niespodziewanie odkrywa, że w nagłym błysku świadomości widzi, co zdarzy się za chwilę... Miejsce akcji: Arabia Saudyjska: Miriam, córka szejka, jest świadkiem egzekucji. Ginie jej piętnastoletnia przyjaciółka, dla której ojciec wybiera śmierć przez utopienie, ponieważ nie chciała oddać się mężowi poślubionemu pod przymusem. Wkrótce Miriam dowiaduje się, że i ona ma wyjść za mąż, a jej ślub jest częścią politycznej intrygi... Czy Seth uratuje Miriam przed ślubem z Omarem? Czy agent NSA Clive Masters dopadnie Setha i Miriam? Czy zwycięży miłość czy dżihad?
Po czyjej stronie jest Samir? Po czyjej stronie jest Bóg?

tygrysica | 2011-06-01
Przeczytana: lipiec 2010

Jest to książka warta przeczytania i jedna z lepszych autorstwa pana Dekker'a. Zawiera ona piękną fabułę, która trzyma w napięciu i otwiera nam oczy na inną kulturę, a również na inne postrzeganie świata. Pokazuje nam ile tak naprawdę kobieta znaczy w świecie muzułmańskim. Wydawało by się, że w XXI w. nie powinny dziać się takie rzeczy na świecie, że to wręcz nierealne, a jednak co sie okazuje ciągle nie jest dobrze kobietą na świecie.

Książka piękna. Polecam jako lekturę na ciepłe, letnie wieczory ;).

cocosek | 2010-05-05
Przeczytana: 15 czerwca 2010

Według mnie ta książka nie jest tak dobra jak pozostałe Dekkera, którą czytałam. Czyta się szybko ale w sumie trochę nudno.

Andzia | 2012-03-20
Przeczytana: 17 marca 2012

Ted Dekker to autor mojego ulubionego thrillera "Trzy", dlatego, gdy dostałam w swoje ręce "Błysk" miałam spore oczekiwania. Chyba za duże. Najpierw miałam wrażenie, że czytam podręcznik od fizyki, natępnie poradnik kulturoznawczy, jeszcze później książkę filozoficzną, a na końcu miałam uczucie, że mam do czynienia z religijnym bełkotem. Bełkotem z tego względu, że w książce w sposób mało subtelny narzucane są teorie głównego bohatera (a więc prawdopdobnie samego Teda Dekkera) na temat kultury islamu oraz ich Boga Allaha. Są to teorie, które bohater oczywiście popiera argumentami, ale ważna jest świadomość, że jest to interpretacja (lub nadinterpretacja) jednego człowieka, a wiadomo, że ile jest ludzi tyle opinii. Obawiam się, że sporo czytelników po przeczytaniu tej książki będzie miało już "swoją" własną skrzywioną opinię dotyczącą kultury i religii Wschodu. Oczywiście jeśli ktoś dzięki tej książce zainteresuje się tą kulturą i rozpocznie poszukiwanie prawdy o niej, to bardzo się...

Magdalena | 2011-02-19
Przeczytana: luty 2011

Powieść zrobiła na mnie duże wrażenie, nie tylko dlatego, że dobrze napisana fabuła trzyma w napięciu, ale także z tego powodu, że otwiera ona oczy na los kobiet w niektórych państwach muzułmańskich. Dzięki tej powieści oderwane od naszej rzeczywistości, sprawiające wrażenie nierealnych, anonimowe doniesienia z wiadomości o egzekucjach i maltretowaniu żon i córek, stają się dla czytelnika bardzo osobistą, głęboko poruszającą kwestią. Po przeczytaniu książki szukałam dalszych informacji w necie na temat tego problemu oraz organizacji niosących pomoc. Lektura "Błysku" na pewno otwiera oczy i uwrażliwia na los bardzo nie-fikcyjnego człowieka.

Tysia16 | 2012-03-03
Przeczytana: 28 lutego 2012

Rewelka! Po przeczytaniu tej książki doszłam do wniosku jak mało wiem o Arabi Saudyjskiej i ich religi. Chociaż smutna książka mile mnie zaskoczyła na koniec ;)

WrogPubliczny | 2011-09-21
Przeczytana: 15 listopada 2008

Fajna Książka. Thriller połączony z romansem ale zachowane są w niej dobre proporcje dzięki czemu książka jest ciekawa i łatwa:)

PaniNibelungowa | 2015-07-04

Bardzo nudna.Ciężko było przez nią przebrnąć.

mweronika | 2016-12-01
guzik | 2016-02-29