Wszystkie odcienie pereł

Okładka książki Wszystkie odcienie pereł Stacy Hawkins Adams
Okładka książki Wszystkie odcienie pereł
Stacy Hawkins Adams Wydawnictwo: WAM Seria: Labirynty. Kolekcja prozy literatura piękna
Labirynty. Kolekcja prozy
Watercolored pearls
WAM
2009-06-01
2009-06-01
Katarzyna Wydra

"Wszystkie odcienie pereł" otrzymałam od mojej mamy - jedna z książek, która towarzyszyła w szpitalu, obok którego niedaleko znajduje się Wydawnictwo WAM.
Książkę czyta się szybko, jest pisana lekko pomimo wcale nie lekkich problemów bohaterek w niej występujących.
Serena, Tawana i Erika to trzy kobiety, których losy przeplatają się nawzajem. Każda inna, z inną historią, z innymi dylematami - jednak wszystkie w swoim życiu poszukują Boga oraz siebie.
Jednak - żeby nie było tak idealnie losy bohaterek są dość do przewidzenia, a czytelnik z dystansem musi podejść do pewnych rzeczy jak słuchanie woli Bożej w swoim życiu - to nie zawsze jest tak proste jak w książce.
Druga sprawa - chrześcijaństwo chrześcijaństwem, ale książka pisana jest w duchu protestanckim stąd obraz Boga w niej jest momentami zbyt "cukierkowy".
Podsumowując jednak "Wszystkie odcienie pereł" na tle książek, które proponują nam w dzisiejszych czasach księgarnie z list bestsellerów - ta zdecydowanie wyróżnia się wartościami jednak nie na tyle, by skłonić do głębszej refleksji czy wnieść dużo do życia duchowego.

Opinia przeciętna doskonale pasuje do tej książki. Fajnie poczytać książkę, gdzie bohaterowie kierują się wolą Bożą w swoim życiu. I nie wątpię, że są tacy ludzie i są z tego powodu szczęśliwi. Jednakże całość jest dosyć cukierkowa, a w prawdziwym życiu przyjęcie Bożej woli i łaski oraz podążanie Jego drogami jest niejednokrotnie dużo bardziej skomplikowane i trudne. Książka niewątpliwie ku pokrzepieniu. Mimo iż takie lubię, to jednak ta pozycja średnio przypadła mi do gustu i chyba spodziewałem się czegoś innego.

Książka nie spełniła moich oczekiwań i nie ze względu na liczne nawiązania do Boga, który we wszystkim kierował życiem trzech przyjaciółek, ale ze względu na sposób napisania. Ten styl obrazkowy niespecjalnie mi się podoba, do tego papierowe postaci i prosta intryga. Jeśli ktoś jest dobry to dobry a jak bohaterka go nie toleruje to jest zły. Sama lubię w opowieściach coś mniej oczywistego. Może się podobać przyjaźń między trzema tak różnymi kobietami, ale są książki zdecydowanie lepiej napisane.

Po dramatycznej historii Dylana i Maggie z poprzednich tomów serii Labirynty, które recenzowałam niedawno, przyszedł czas na kolejną opowieść z tego cyklu. Znowu będzie bardzo uczuciowo, ale z dużo większą dozą optymizmu i nieco lżejszą tematyką. Autorem tej książki jest Stacy Hawkins Adams, amerykańska pisarka i dziennikarka. Na swoim koncie ma mnóstwo udanych, wielokrotnie nagradzanych i bestsellerowych tytułów jak Speak to my heart czy Nothing but the rain thing. Mieszka wraz z mężem i dziećmi w Richmond w Wirginii.
Przy okazji tej książki znowu ujawnił się mój specyficzny gust. Po raz kolejny książka, która jak ze zdziwieniem przeczytałam w internecie, nie zachwyciła czytelników w Polsce i jest wręcz przez nich uznana za jedną z najgorszych z całej serii, mnie zafascynowała i oczarowała. Oczywiście każdy autor ma własny styl, tworzy inny klimat, jednak jeśli chodzi o Labirynty, łączyło ich jedno, a konkretnie ogromna dawka emocji i szczególna atmosfera powieści. Chociaż tym razem także tego nie zabrakło, to jednak Hawkins ma coś, co odróżnia ją od pozostałych pisarzy. Trudno określić na czym to polega, ale jej książki są po prostu osobiste i mimo trudnej tematyki bardzo lekkie, już na początku czuć, że wszystko skończy się dobrze, ale nie jest to banalne ani przewidywalne. To po prostu talent do tworzenia wspaniałych historii, które zapadają w pamięć i serce.
Bohaterkami są tym razem trzy kobiety. Ambitna prawniczka Tawana, zagubiona matka Serena i skrzywdzona żona Erika. Każda z nich ma własny bagaż doświadczeń, marzenia i cele. Serena to samotna kobieta, która całe życie marzyła o posiadaniu dziecka i prawdziwej rodzinie. Kiedy jej pragnienia w końcu mają szansę się ziścić, zostaje matką dwójki chłopców. Jednak zamiast bezgranicznej radości i szczęścia, Serena odczuwa zmęczenie, bezradność i ma dość ciągłego wychowywania energicznych chłopców. Początkowy zachwyt zamienia się w rozpacz. Rodzą się pytania i wątpliwości, czy macierzyństwo było na pewno dobrym pomysłem? Drugą bohaterką jest z kolei Tawana. To zamożna kobieta sukcesu. Wykształcona i ambitna, odniosła sukces w branży prawniczej i ma szansę na wysokie stanowisko w prestiżowej firmie. Jednak jej przeszłość goni ją przez całe życie, nie dając o sobie zapomnieć. Tawana usiłuje o niej zapomnieć i zbagatelizować ją, jednak życie nie odpuszcza tak łatwo i zanim osiągnie szczęście, musi uporać się z nierozwikłanymi problemami. Ostatnią bohaterką jest Erika, kobieta dopiero co opuściła męża, który bardzo ja skrzywdził. Zdołała wyplątać się z toksycznej więzi i zacząć nowe życie. Jednak teraz mężczyzna wraca, pełen skruchy i zapewnień, że zmienił siebie i swoje nastawienie. Prosząc Erikę o drugą szansę wzbudza w niej nadzieję, ale i lęki. Czy kobieta zdoła podjąć najlepszą dla siebie decyzję?
Głównym motywem i tłem dla wszystkich trzech opowieści jest przyjaźń. Każda z bohaterek ma własny orzech do zgryzienia, ale łączy je podobny cel, a ich historie spajają się w całość. To przepiękna i jednocześnie budząca rozdarcie także w czytelniku opowieść o tym, że mając kogoś kto nas wspiera, zawsze można się podnieść i choćby trwało to wiele czasu, zawsze można zacząć od nowa i rozpocząć nowy rozdział.

Po książce z serii "Labirynty" spodziewałam się czegoś więcej - jakiejś niebanalnej opowieści. Tymczasem dostałam przeciętną, niczym nie wyróżniającą się historię, jakich wiele na rynku księgarskim.

Minusem natomiast jest bardzo nachalny, podszyty religijnością dydaktyzm. Nie mam nic przeciwko treściom katolickim w literaturze, jednak tu zostały one wykorzystane w nadmiarze i pokazane - jak dla mnie - łopatologicznie.

Można, oczywiście, sięgnąć po "Wszystkie odcienie pereł" i potraktować tę lekturę jako lekki relaks (bo na pewno nie należy spodziewać się porywających doznań czytelniczych).

Fabuła skupia się na losach trzech powiązanych ze sobą kobiet, jednak nie ma w niej niczego powalającego. Całość ubarwia wątek sensacyjny i uważam go za zaletę powieści....

Próbowałam... naprawdę...Nie dałam rady...Wierzę w inne wartości...

Próbowałam... naprawdę...Nie dałam rady...Wierzę w inne wartości...

Bardzo lubię serię Labirynty, która ukazuje się nakładem wydawnictwa WAM. Każda powieść w cyklu dotyka ludzkich, codziennych zmagań gdzie dobro zwycięż a ze złem a przyjaźń i miłość ma działanie terapeutyczne.
Tym razem zapoznałam się się z książką autorstwa Stacy Hawkins Adams "Wszystkie odcienie pereł".

Powieść łączy w sobie losy trzech przyjaciółek. Serena to żona pastora i kobieta, która długo walczyła o to aby być mamą. Na początku nie zniechęcały jej kolejne nieudane próby. Z czasem jednak zaczęła tracić nadzieję na macierzyństwo. Jednak marzenie spełnia się i zostaje matką uroczych bliźniąt. Ale czy tak wyobrażała sobie rodzicielstwo? Czy jest w stanie poradzić sobie z nadmiarem obowiązków? Jej radość powoli zamienia się w rozpacz.
Tawana jest studentką prawa i samotną matką. Kiedy otrzymuje wymarzony staż w renomowanej kancelarii, musi podjąć jedną z ważniejszych decyzji w życiu. Dobro i wychowanie dziecka czy spełnienie własnych marzeń? Sumieniem Tawany targają również inne wydarzenia. Nie poświęca zbyt wiele czasu własnej córce, przedkłada nad nią rozrywki, używki i mężczyzn? Czy tędy droga do szczęścia?
Z kolei Erica jest ofiarą przemocy domowej, jej mąż był katem i tyranem. Kiedy zdecydowała się zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojego synka, kiedy wystąpiła o separację, skruszony małżonek próbuje odbudować relacje z rodziną. Czy człowiek może ulec tak ogromnej i spektakularnej transformacji, metamorfozie? Czy ze złego wilka może przemienić się w niewinnego baranka?

Te trzy kobiety różni wiele, doświadczenia czy wiek łączy ich za to silna wręcz nierozerwalna więź- przyjaźń. Serena, Tawana i Erica są dla siebie oparciem w każdej chwili, gdy trzeba rzucają swoje obowiązki i ruszają na ratunek. Służą dobrym słowem, ramieniem do wypłakania, sprawdzonymi radami, opieką nad dziećmi, użyczeniem dachu nad głową. Mimo wielu obowiązków zawsze znajdą dla siebie czas, choćby na krótki telefon czy małą kawkę. Lecz kiedy trzeba potrafią się nawzajem porządnie potrząsnąć, użyć gorzkich słów czy powiedzieć prawdę prosto w oczy.

Każda z przytoczonych historii tych zwykłych kobiet była ciekawa i na swój sposób wyjątkowa. Zaskoczyła mnie taka bezpośrednia i głęboka więź Sereny z Bogiem, jej wyczulenie na Jego słowa i z jaką łatwością poddaje się Jego woli. Jednak w jej działaniu jest metoda. Z pokorą przyjmuje to, co szykuje dla niej los i wierzy, że udźwignie swój krzyż i będzie szczęśliwa.
Tawana z kolei jest najbardziej wyzwolona z grupy przyjaciółek a może po prostu próbuje odzyskać to, co tak szybko straciła?! Wczesna ciąża pozbawiła ją rozrywek przynależny wiekowi młodzieńczemu. Zastąpiły je obowiązki i zobowiązania. Jednak czy imprezy, przygodny seks i przekraczanie kolejnych granic to jest dobra droga? Jak wyrwać się z błędnego koła? Jak prosić o pomoc?
Historia Ericy jest najbardziej przewidywalna. Brutalny mąż, separacja, rozwód...Mimo to kobieta chce dla dobra dziecka ponownie stworzyć rodzinę. Choć nie mam podobnych doświadczeń do Ericy, potrafię zrozumieć jej przywiązanie, jej ufność i wiarę w dobry pierwiastek w każdym człowieku...

Stacy Hawkins Adams urzeka prostym, lekkim słowem ale nie pozbawionym cennych, mądrych rad i ważnego przesłania- Jeżeli masz przyjaciół, życie nigdy cię nie przygniecie...W książce odnajdziecie też wiele skrywanego bólu, pełnego wachlarza emocji, zawiłych ludzkich losów, barw miłości i macierzyństwa.

Powieść łączy w sobie losy trzech przyjaciółek. Serena to żona...

Serena straciła nadzieję na to, że będzie miała dzieci. Tymczasem jest matką dwóch chłopców. Niemniej jej radość stopniowo zmienia się w rozpacz. Czy macierzyństwo było dobrą decyzją?
Ambitna prawniczka Tawana próbuje uporządkować swoje życie, ale tragiczne wspomnienia ciągle do niej wracają. Czy praca w prestiżowej firmie adwokackiej pomoże jej zapomnieć o przeszłości?
Mąż pragnie, by Erika wróciła do niego. Zapewnia, że się zmienił i więcej jej nie skrzywdzi. Czy to szansa na odrodzenie nowych uczuć, czy początek nowego dramatu? Tyle z okładki książki.
Jest to opowieść o przyjaźni, poszukiwaniu sensu życia i własnej duchowości, opartej na głębokiej wierze w Boga. To nieustanne pisanie o powierzeniu się opiece Boga bywa czasem męczące w książce, ale trzeba przyznać, że może pobudzać do refleksji na temat siebie, naszych relacji z innymi osobami.

Mąż...

Balsam i pokrzepienie dla ducha.
Gorąco polecam przeżyć losy bohaterek wraz z nimi.

Balsam i pokrzepienie dla ducha.
Gorąco polecam przeżyć losy bohaterek wraz z nimi.

• Literatura kobieca
  • Literatura amerykańska