Błysk

2006-01-01
Aleksander Gomola
Błysk

Okładka książki Sovereign Ted Dekker, Tosca Lee
Sovereign Ted Dekker, Tosca L...
Okładka książki Mortal Ted Dekker, Tosca Lee
Mortal Ted Dekker, Tosca L...

Ted Dekker to autor mojego ulubionego thrillera "Trzy", dlatego, gdy dostałam w swoje ręce "Błysk" miałam spore oczekiwania. Chyba za duże. Najpierw miałam wrażenie, że czytam podręcznik od fizyki, natępnie poradnik kulturoznawczy, jeszcze później książkę filozoficzną, a na końcu miałam uczucie, że mam do czynienia z religijnym bełkotem. Bełkotem z tego względu, że w książce w sposób mało subtelny narzucane są teorie głównego bohatera (a więc prawdopdobnie samego Teda Dekkera) na temat kultury islamu oraz ich Boga Allaha. Są to teorie, które bohater oczywiście popiera argumentami, ale ważna jest świadomość, że jest to interpretacja (lub nadinterpretacja) jednego człowieka, a wiadomo, że ile jest ludzi tyle opinii. Obawiam się, że sporo czytelników po przeczytaniu tej książki będzie miało już "swoją" własną skrzywioną opinię dotyczącą kultury i religii Wschodu. Oczywiście jeśli ktoś dzięki tej książce zainteresuje się tą kulturą i rozpocznie poszukiwanie prawdy o niej, to bardzo się chwali i byłby to z pewnością jeden z większych atutów tej książki.
Sama fabuła mnie nie wciągnęła. Ted Dekker pisze o mężczyźnie posiadającym IQ wyższe od samego Einsteina... mnie się jednak wydaje, że, aby pisać o kimś takim to samemu należało by mieć IQ wyższe nie tylko od Einsteina, ale również od bohatera, którego się tworzy. Dla mnie książka jest bardzo niespójna, zbyt zawiła i mało realistyczna. Z całego serca polecam autorstwa Teda Dekkera "Trzy", z całego serca odradzam "Błysk".

Jest to książka warta przeczytania i jedna z lepszych autorstwa pana Dekker'a. Zawiera ona piękną fabułę, która trzyma w napięciu i otwiera nam oczy na inną kulturę, a również na inne postrzeganie świata. Pokazuje nam ile tak naprawdę kobieta znaczy w świecie muzułmańskim. Wydawało by się, że w XXI w. nie powinny dziać się takie rzeczy na świecie, że to wręcz nierealne, a jednak co sie okazuje ciągle nie jest dobrze kobietą na świecie.

Książka piękna. Polecam jako lekturę na ciepłe, letnie wieczory ;).

Powieść zrobiła na mnie duże wrażenie, nie tylko dlatego, że dobrze napisana fabuła trzyma w napięciu, ale także z tego powodu, że otwiera ona oczy na los kobiet w niektórych państwach muzułmańskich. Dzięki tej powieści oderwane od naszej rzeczywistości, sprawiające wrażenie nierealnych, anonimowe doniesienia z wiadomości o egzekucjach i maltretowaniu żon i córek, stają się dla czytelnika bardzo osobistą, głęboko poruszającą kwestią. Po przeczytaniu książki szukałam dalszych informacji w necie na temat tego problemu oraz organizacji niosących pomoc. Lektura "Błysku" na pewno otwiera oczy i uwrażliwia na los bardzo nie-fikcyjnego człowieka.

Według mnie ta książka nie jest tak dobra jak pozostałe Dekkera, którą czytałam. Czyta się szybko ale w sumie trochę nudno.

Fajna Książka. Thriller połączony z romansem ale zachowane są w niej dobre proporcje dzięki czemu książka jest ciekawa i łatwa:)

Rewelka! Po przeczytaniu tej książki doszłam do wniosku jak mało wiem o Arabi Saudyjskiej i ich religi. Chociaż smutna książka mile mnie zaskoczyła na koniec ;)

Bardzo nudna.Ciężko było przez nią przebrnąć.

Bardzo nudna.Ciężko było przez nią przebrnąć.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Rok 2009