Koniec warty

Okładka książki Koniec warty Stephen King
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Koniec warty
Stephen King Wydawnictwo: Albatros Cykl: Bill Hodges (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Bill Hodges (tom 3)
End of Watch
Albatros
2016-06-08
2016-06-08
Rafał Lisowski
literatura amerykańska niebezpieczeństwo obłęd obsesja powieść psychopata seryjny zabójca strach thriller wyścig z czasem zabójstwo zbrodnia zemsta
Inne

Okładka książki Czarny Dom Stephen King, Peter Straub
Czarny Dom Stephen King, Peter...
Okładka książki Mroczna Wieża - Rewolwerowiec: Bitwa o Tull Peter David, Robin Furth, Stephen King, Michael Lark
Mroczna Wieża ... Peter David, Robin ...
Okładka książki Pudełko z guzikami Gwendy Richard Chizmar, Stephen King
Pudełko z guzi... Richard Chizmar, St...

Utracone status quo

Świetna seria, polecam.

Świetna seria, polecam.

Piękne zakończenie trylogii. Książka zdecydowanie lepsza od drugiego tomu i nieco gorsza od pierwszego, ale i tak czytało się rewelacyjnie. Bardzo polecam!

Polecam!

Polecam!

Na półkach: , , , , , ,

W miasteczku nagle zaczyna się seria samobójstw, gdzie ofiary łącza dwie rzeczy. Albo uczestniczyły w masakrze Mercedesem albo były na koncercie, gdzie miała zostać zdetonowana bomba. Jednak Brady Hartsfield, odpowiedzialny za oba czyny, wokół którego krążą dziwne plotki leży w szpitalu niezdolny do kontaktu z drugą osobą. Emerytowany detektyw Bill Hodges który czuje, że powoli zbliża się koniec jego warty wraz z Holly Gibney staje do walki z czymś, z czym do tej pory nie miał styczności. Wie, że w szpitalu przebudziło się coś złego a on ma coraz mniej czasu, jednak musi tę sprawę zamknąć do końca, nawet jeżeli prawda okaże się przerażająca.
Po raz kolejny i ostatni uczestniczymy w masakrze Mercedesem tym razem z zespołem ratunkowym, który przyjeżdża na miejsce jako pierwszy i zabiera ciężko ranną pacjentkę od której wszystko się zacznie. Pierwsza część to powieść detektywistyczna, dobrze napisana bez żadnych udziwnień, druga też chociaż autor zdradza, że w trzeciej już zaczną się dziać rzeczy dziwne. No i się dzieją bo King wprowadza elementy paranormalne co wychodzi dla całego cyklu na plus, kończąc historię Billa i Bradyego rewelacyjnie. Polubiłam byłego detektywa i smutno było się z nim pożegnać ale też miło było rozwiązać te wszystkie sprawy i ostatecznie rozmówić się z Panem Mercedesem. Zostaje Holly, którą miałam okazje spotkać w Outsiderze i którą myślę, spotkam jeszcze nie raz.
"każdy dobry uczynek zostaje ukarany".

Jak wypożyczyłam ten tom z biblioteki to zaskoczyłam mnie okładka. Pomyślałam "RYBY? Serio? Co ten King tym razem napisał?" Po przeczytaniu, wszystko stało się jasne.

Koniec wart. Zakończenie świetnej trylogii. Ten tom oceniłam jednak najsłabiej. Czytało się świetnie jak wcześniejsze dwa. Dlaczego zatem tylko ósemka? Jak wcześniejsze części nie miały w sobie nic ze zjawisk paranormalnych, tak w tym tomie King dał i kontrolę umysłu i wnikanie do osobowości innych osób. Jakoś mnie tu uwierało. Jakoś miałam nadzieję na inne rozwiązanie sprawy Bradygo.

A co do samej książki zaczynamy w tym samy miejscu co Pana Mercedesa. Tym razem pod City Center trafiamy z dwójką ratowników. Bardzo ciekawe rozpoczęcie do dalszych wydarzeń opisanych w książce.
Nie zabrakło też naszej trójki bohaterów, którzy po raz kolejny będą musieli zmierzyć się z Bredym Hartsfildem.

King poruszył w książce trudny temat zabójstw wśród nastolatków. Tu powiązanych tajemniczą konsolą do gier o nazwie zappit.
Czy warto przeczytać książkę? Zdecydowanie tak.

57,7/100%

57,7/100%

Miałem niewątpliwą przyjemność wysłuchać audiobooka czytanego przez Pana Jana Peszka. Skradł trochę show Kingowi . Naprawdę rzetelny i miły dla ucha lektor tzw. "starej daty" :-)). Mógłby samodzielnie inscenizować teatr radiowy - te modulacje głosów, tembr, emocje. Po prostu słychać, że to aktor teatralny. Łapałem się na tym, iż bardziej przysłuchiwałem się dialogom pod kątem sprawności lektora, niż treści :-).
Co do samej pozycji - to zamknięcie trylogii. Po jakże wciągającej "Znalezione nie kradzione" teraz trochę spadek formy a właściwie pomysłu. Główny motyw książki to wybitnie opowieści z krypty i fantastyka. Niemniej czyta się z przyjemnością, jak to Kinga. Polecam!

Bardzo lubię u Kinga połączenie rzeczywistości i zjawisk paranormalnych. W trzeciej części było to wszystko. Rewelacyjne zakończenie serii.

No i to sie nazywa mistrzowskie zamknięcie trylogii. W książce "Koniec Warty" dostrzegamy charakterycztyczne wątki paranormalne w stylu Kinga, Kinga jakiego osobiście uwielbiam najbardziej. Czuć dreszczyk emocji, podczas zwrotów akcji zaciskamy pieści, trzymamy kciuki, wzdychamy. Ta książkę się przeżywa całym sobą. Dla mnie ostatnia część tej trylogii to wyśmienita wisienka na torcie.

Słabsze niż Pan Mercedes, ale zdecydowanie lepsze niż Znalezione nie kradzione. W tej części King wprowadza charakterystyczny dla siebie wątek paranormalny. I podoba mi się że kończy wątek mordercy z mercedesa. Kończy ciekawie i z przytupem.

• Stephen King
  • King