Koniec warty

Okładka książki Koniec warty Stephen King
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Koniec warty
Stephen King Wydawnictwo: Albatros Cykl: Bill Hodges (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Bill Hodges (tom 3)
End of Watch
Albatros
2016-06-08
2016-06-08
Rafał Lisowski
literatura amerykańska niebezpieczeństwo obłęd obsesja powieść psychopata seryjny zabójca strach thriller wyścig z czasem zabójstwo zbrodnia zemsta
Inne

Oficjalne recenzje i

Utracone status quo

932 55 94

Miała być trylogia. Ja zaczęłam nieświadomie czytać te książki od drugiej części, przeskoczyłam na pierwszą i skończyłam trzecią. O ile druga była dla mnie bardzo interesująca i naprawdę mi się podobała, pierwsza nie zachwyciła, ale pasowała do reszty. Ta natomiast jest z kompletnie innego świata. Fabuła jest oryginalna, ale momentami historia staje się chaotyczna. Mam wrażenie, że elementy paranormalne są tam wsadzone na siłę, mocno przekombinowane. Wątek główny wcale nie porywał, a całość była przydługa. Rozkręca się powoli. Pomysł mógłby być dobry, ale nie w tym uniwersum, nie z tymi bohaterami. Było w stylu Kinga. Myślę, że jedni pokochają, a inni znienawidzą. Dla mnie ta książka, po prostu była.

Trylogia Billa Hodgesa mogła odejść z przytupem. Zamiast tego pozwoliła sobie jedynie na łagodne stąpnięcie.

Po nieudanym zamachu na koncercie Brady Hartsfield doznał nieodwracalnego urazu głowy. Już nigdy nie powróci do pełni sprawności i do końca życia będzie dogorywać na oddziale Traumatycznych Uszkodzeń Mózgu. Nikomu specjalnie to nie przeszkadza. Świat zapomniał już o zabójcy z Mercedesa. W wyniku eksperymentalnego leczenia w mózgu chorego otwiera się zapadka, przeskakuje pstryczek, zapala światło – Brady zyskuje umiejętność wnikania do cudzych umysłów i poruszania przedmiotami siłą woli. I zamierza wszystkim udowodnić, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Ze względu na chaos myślowy, który wykwitł w mojej głowie po przeczytaniu ostatniego tomiszcza, pozwolę sobie na rozbicie tej recenzji na kilka punktów. Po pierwsze, fabuła. Oryginalna. Zawiła. Trochę chaotyczna. I co najważniejsze: absolutnie niepasująca do świata Pana Mercedesa. Jestem wielką entuzjastką elementów paranormalnych, aczkolwiek w tej historii nie byłam w stanie ich przełknąć. Realizm pierwszej części był jej największym atutem. W „Końcu Warty” wszystko zdaje się wymuszone, sztuczne, przekombinowane. Główny wątek był nużący i abstrakcyjny.

Bohaterowie. Do postaci z trylogii Hodgesa wraca się jak do starych znajomych. Szczególnie dosadny był wątek choroby Billa, który gasł na oczach czytelnika. Jedyne niedociągnięcie, które mnie trochę ukłuło, to nienaturalnie szybka akceptacja paranormalnych umiejętności Brady’ego przez całą drużynę.

Język. Typowa proza kingowska, nic dodać, nic ująć. Fabuła leci wartko, język jest barwny i przystępny. Trochę się dłuży na początku, ale ja lubię grube i powolne książki, więc dla mnie na plus.

Ciężko mi odpowiednio skonkludować tę powieść. Mam wrażenie, że King wpadł na bardzo dobry pomysł na historię, ale powinien do niej wykorzystać świeże uniwersum. Tyle, że z jakiegoś powodu tego nie zrobił. Koncepcja kontroli umysłów, przeskakiwania z ciała na ciało i stopniowego wyniszczania żywiciela jest niekomfortowa oryginalna i ma ogromny potencjał - totalnie w stylu Kinga. Ale nie tutaj. Elementy paranormalne bardzo spłycają postać głównego antagonisty. Brady nie był potworem, ponieważ kontrolował innych ludzi i podnosił przedmioty niewidzialną ręką. Był potworem, ponieważ wjechał w tłum bezbronnych ludzi Mercedesem.

I w ten sposób chciałabym go zapamiętać.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jedna z moich ulubionych, choć nieco przydługa

Jedna z moich ulubionych, choć nieco przydługa

Końcowy tom trylogii wydaje się najsłabszy. Historia i pomysły z potencjałem na pewno. Jednak fragmentami lekko przydługo i powtórzeniowo. Niemniej jest to dobra książka i warto po nią sięgnąć.

Różnie czytało mi się ten tom. Poprzedniczki na pewno były zdecydowanie lepsze.
Jednak mimo kilku nużących momentów książka jest dobra. Zmienia się nieco klimat, szkoda, bo seria jako przyziemny kryminał bardzo przypadła mi do gustu, ale nie zawiodłam się. Historia ogółem nadal jest świetna, zakończenie jest wręcz idealnym zwieńczeniem całości.
Istotnym tematem poruszonym są tu samobójstwa. Odwieczny problem, który pewnie istniał będzie zawsze. Bo "samobójstwo jest zaraźliwe" a sygnały często pozostają niezauważone. Wtedy "za późno zawsze przychodzi za wcześnie".
Podsumowując: seria bardzo mi się podobała, zostanie ze mną na długo.
Polecam!

Różnie czytało mi się ten tom. Poprzedniczki na pewno były zdecydowanie lepsze.
Istotnym tematem poruszonym...

Jak na Kinga to nawet z klasą, aczkolwiek "główny zły" miał być chyba bardzo fascynujący a jakoś moim zdaniem jak na geniusza zła to wypadł raczej blado. Niewątpliwie jest to postać odrażająca - sceny z jego udziałem mierziły mnie. Początek ciekawy, a później jak to u Kinga - powieść skręca w dziwne strony, czasem ciężko ją traktować poważnie, poza tym przegadana. Ostatnie 100 stron tylko przeglądałam, można je streścić w kilku zdaniach.

Po lekturze książki w mojej głowie pływają różnorakie myślo-ryby. Jedne podpowiadają, że to nie do końca super lektura, a inne, że rewelacyjna. Na szczęście tych drugich jest więcej, czego dowodem jest wystawiona ocena.
Panie King, ukłony i podziękowania od wiernego czytelnika.

Panie King, ukłony i podziękowania od wiernego czytelnika.

Świetne zakończenie cyklu o Billu Hodgesie. Niezły klimat.

Świetne zakończenie cyklu o Billu Hodgesie. Niezły klimat.

Najlepsza z całej trylogii, dobre zakończenie cyklu.

Najlepsza z całej trylogii, dobre zakończenie cyklu.

Najmniej interesująca z 3 części, ale i tak bardzo dobra.

Najmniej interesująca z 3 części, ale i tak bardzo dobra.