Śmierć kolekcjonera

Okładka książki Śmierć kolekcjonera Agnieszka Pietrzyk Patronat LC
Okładka książki Śmierć kolekcjonera
Agnieszka Pietrzyk Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Komisarz Kamil Soroka (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Kamil Soroka (tom 1)
Czwarta Strona
2016-04-13
2016-04-13

Oficjalne recenzje i

Zbrodnia w afekcie?

Link do recenzji

2850 112 66

Kolekcjoner papierów wartościowych zostaje znaleziony martwy w hotelowym pokoju, tuż po tym, jak wygrywa ważną aukcję. Para starszych osób popełnia samobójstwo, swój majątek przekazując w testamencie na nietypowy cel. Do śledztwa w obu przypadkach zostaje zaangażowana Pani prokurator Milena Łempicka-Krol oraz komisarz Kamil Soroka. Czy te tragedie są ze sobą powiązane i w jakim kierunku potoczy się dochodzenie?

"Śmierć kolekcjonera" nie będzie niestety moją ulubioną książką Autorki. Za dużo mankamentów rzuciło mi się w oczy w trakcie czytania. Zacznijmy jednak od plusów.

Trzeba przyznać, że osadzenie akcji w świecie zbieraczy tzw. walorów, było bardzo oryginalnym pomysłem. Nie miałam styczności z tym środowiskiem i śledzenie powieściowej aukcji sprawiło mi niemałą frajdę. Czułam atmosferę napięcia i wyczekiwania na finał licytacji.

Podobał mi się również początek dochodzenia, kiedy fabuła nie wykraczała poza mury hotelu. Przesłuchanie świadków i gości, prowadzone w biurze, gdzie każdy po kolei przedstawia swoją wersję zdarzeń. W tym fragmencie wylewał się klimat klasycznego kryminału i czuć było ducha Agathy Christie. Jakże byłoby cudownie gdyby tendencja została utrzymana...

Niestety, pora przedstawić minusy. Do hotelowej zbrodni dobudowane zostały nowe, niepotrzebne według mnie, wątki.
Prawdopodobnie miały za zadanie zmylić czytelnikom trop, ale tylko rozmyły całość. Niektóre z nich nie zostały nawet dokończone.

Główni bohaterowie, ich historia i charaktery, są słabo zarysowane. O Pani prokurator niewiele wiadomo. Ciąży jej zaginięcie syna i męża, ale to w zasadzie wszystko, co zapamiętałam. Komisarz Soroka ukrywa straszną tajemnicę, która może zniszczyć karierę. Oprócz tego, Autorka wyposażyła go w skłonności nekrofilskie. Oboje są jakby wyjęci z różnych opowieści. Kamil z jakiegoś kryminału w klimacie noir, a Milena z obyczajówki z elementami thrillera.
No i jeszcze zakończenie. Szybkie przyznanie się do winy i motywy zabójcy pozbawione sensu, sprawiły, że nie odczułam satysfakcji z poznania wyjaśnienia.
Szkoda, pierwszy tom serii elbląskiej nie wypadł najlepiej.

Pomysł na fabułę całkiem dobry, ale reszta to już inna sprawa. Autorka tworzy własne procedury policyjno-prokuratorskie. U niej to prokuratorka biega po mieście prowadząc czynności operacyjne. Natomiast policjant zajmuje się np. rozbieraniem zwłok uduszonej zresztą ofiary (oczywiście tylko płci żeńskiej, męskiej jakimś trafem nie rozebrał), do tego robi to na miejscu zbrodni. Nieźle, no nie? Jest jeszcze sporo innych równie dziwnych lub nielogicznych wątków, ale nie chcę spoilerować. Do tego sporo dłużyzn po drodze, a zakończenie nie dość, że niespodziewanie pospieszne, to jeszcze po prostu słabe i pozostawia mnóstwo niedomkniętych wątków.

Ciekawy wątek krymianalny, ale zakonczenie za szybkie, za krótkie w porównaniu do rozpracowania tajemnicy.

Jedna z tych książek, których fabuły nie pamięta się już po kilku dniach od przesłuchania. Do tej pory pamiętam natomiast totalnie niezrozumiale dla mnie zachowania bohaterów jak np: rozbieranie przez sledczego zwlok na miejscu zbrodni.
Główny bohater, którego totalnie nie można polubić i który na dodatek ma skłonności nekrofilskie. Jak dla mnie trochę za dużo...

Niby fajna i dobrze się czyta, ale zabrakło mi wyjaśnienia kilku wątków. Tak jakby niedokończona.

Jest ok, poprawna, wciągająca

Jest ok, poprawna, wciągająca

to klasyczny kryminał, w którym ofiary poznajemy na początku, towarzysząc śledczym kartka po kartce, w interesującym i pełnym niespodzianek śledztwie. Jest to pierwszy tom serii o inteligentnych i nieustępliwych przedstawicielach organów prawa. Niepozorna, ale stanowcza i obowiązkowa prokurator Milena, naznaczona wydarzeniami z przeszłości - zaginieciem męża i syna, całkowicie oddana pracy. Przystojny i ambitny komisarz Kamil, o dość osobliwych preferencjach seksualnych, co nie przeszkadza mu oczywiście w niewerbalnym rozgryzaniu podejrzanych. Razem próbują rozwikłać sprawę śmierci znanego kolekcjonera papierów wartościowych, oraz recepcjonistki hotelu, w którym się zatrzymał. W tym samym czasie samobójstwo popełnia pewne starsze, szanowane w społeczeństwie małżeństwo. Co łączy ofiary? A może to tylko lawina przypadków? Czy recepcjonistka zginęła przypadkiem, bo zobaczyła sprawcę? Kto chciał śmierci kolekcjonera? A raczej kto mógł na niej najwięcej zyskać?

Autorka stworzyła fantastyczną zagadkę kryminalną, w której rozbudowane postaci drugoplanowe, niewątpliwie wzbudziły większe zainteresowanie od głównych bohaterów. Przynajmniej w moim przypadku. Wszystko jest ze sobą tak powiązane, aby wzbudzić u czytelnika chęć odkrycia prawdy. Czy jest ona oczywista? Przekonajcie się sami

Albo czegoś nie zrozumiałam, albo jest więcej trupów niż złoczyńców. Mam wrażenie, że nie wszystkie śmierci zostały wyjaśnione.
Ale ogólnie - świetnie się czytało. Polecam :)
Co za ulga, przeczytać coś dobrego, po traumie przy czytaniu Mroza...

Ale ogólnie - świetnie się czytało. Polecam :)
Co za ulga, przeczytać coś dobrego, po traumie przy czytaniu Mroza...

Książkę przesłuchałem w drugim podejściu, a tylko dlatego, że wielokrotnie spałem w Hotelu Pod Lewem i to na trzecim piętrze ;)

Historia mocno przeciętna, a mogłaby być całkiem fajna, ale:
- bohaterowie mają jakieś napady dziwnych zachowań - a mogliby zachowywać się normalnie;
- działania policji są jakieś takie mocno nie realne i takie jakby nie spójne, niby są procedury, ale nagle się kończą
- ktoś się wiesza, ktoś znika, ktoś się pojawia, niczym w książce o przygodach królika Kłaputka, która wpadła mi w ręce po 30 latach ;)

Kolejnych części na pewno nie przeczyta, a ta sama książka z normalnymi postaciami, a nie z takimi z podręcznika pisania kryminałów, mogła by być na prawdę super.

Historia mocno przeciętna, a mogłaby być całkiem fajna, ale:

Jeśli lubicie klasykę kryminału - coś bliskiego w konstrukcji do powieści Agathy Christie - to bardzo polecam tę książkę.

Na początku - jak we wszystkich swoich książkach - Agnieszka Pietrzyk przedstawia nam bohaterów tej historii. Umiejętnie wprowadza nas w świat kolekcjonerów papierów wartościowych z lat minionych. Pojawia się ekscytująca rywalizacja na licytacji, zazdrość, ale też wątek przejęcia własności na podstawie nabywanych starych akcji. W końcu podwójne morderstwo w pokoju hotelowym.

Dowiadujemy się o potajemnym romansie recepcjonistki i kierownika hotelu, w którym odbywa się licytacja.
Tajemnicze samobójstwo i niestandardowe dwa testamenty stają się punktem zwrotnym i wprowadzają do powieści kolejne postaci wybijające się później na pierwszy plan. Wielowątkowa historia wciąga ze strony na stronę.

I pojawiają się oni...
Bardzo ufna prokurator Milena Łempicka-Krol z bagażem przeszłości i komisarz Kamil Soroka z "niebanalnymi" upodobaniami. Mimo wszystko zawodowcy, profesjonaliści w swoim fachu.

"Śmierć kolekcjonera" to książka godna polecenia, dla uspokojenia umysłu. Przyzwyczajeni jesteśmy do wszechobecnej przemocy w dzisiejszych kryminałach, do zmasakrowanych zwłok, wymyślnych morderstw, dlatego warto zatrzymać się na chwilę czytając tę historię.
Gorąco polecam!

Agnieszka Pietrzyk Śmierć kolekcjonera Zobacz więcej