Okładka książki Tysiąc Dagmara Andryka
Okładka książki Tysiąc
Dagmara Andryka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Marta Witecka (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Marta Witecka (tom 1)
Prószyński i S-ka
2015-10-20
2015-10-20
Literatura polska

Świetny debiut i bardzo oryginalna historia.

Świetny debiut i bardzo oryginalna historia.

Bardzo ciekawa - zachęca do dalszego czytania.
Jest „trochę” nierealna, dużo się dzieje, ale wciąga.

Bardzo ciekawa - zachęca do dalszego czytania.
Jest „trochę” nierealna, dużo się dzieje, ale wciąga.

"Tysiąc" autorstwa Dagmary Andryki to pełna tajemnic, intryg i nietypowych zwrotów akcji powieść. Marta Witecka, bohaterka tej opowieści, przypadkowo trafia do nieznanego miasteczka, gdzie odkrywa, że klątwa ogranicza liczbę mieszkańców do tysiąca. Autorka doskonale kreśli atmosferę tego niezwykłego miejsca, gdzie pogrzeby stają się uroczystościami, a nietypowe związki są akceptowane.

Opowieść rozwija się w miarę kolejnych tajemniczych wydarzeń, a Marta staje się coraz bardziej wciągnięta w życie społeczności, która z pozoru wydaje się idealna, ale skrywa mroczne tajemnice. Mimo brutalnych incydentów mieszkańcy zdają się nie przejmować, a klątwa staje się swoistym strażnikiem ich szczęścia.

Wątek kryminalny dodaje powieści dynamiki, gdy Marta zaczyna podejrzewać istnienie seryjnego mordercy. Zagadkowe motywy postępowania mieszkańców, konsekwencje łamania klątwy oraz historie ofiar składają się na złożoną mozaikę tego niezwykłego miejsca. Autorka zręcznie miesza elementy grozy, tajemnicy i społecznej satyry, tworząc unikalne środowisko.

Czy klątwa istnieje naprawdę, czy to jedynie wytwór zbiorowej wyobraźni? "Tysiąc" to powieść, która zadaje wiele pytań i skłania do refleksji nad naturą ludzkich społeczności. Dagmara Andryka wplata nas w niestandardową rzeczywistość Mille, pozostawiając z fascynującym dylematem, co tak naprawdę dzieje się w tym tajemniczym miasteczku.

Niestety, mimo obiecującego pomysłu na fabułę, "Tysiąc" nie do końca spełnia moje oczekiwania pod względem wykonania. Choć Dagmara Andryka zgrabnie konstruuje atmosferę tajemniczego miasteczka Mille, brakuje w jej narracji narastającego stopniowo napięcia. Momentami wydaje się, że potencjał dramatyczny opowieści zostaje nieco rozmyty. Nie udzieliły mi się emocje związane z rozwijającą się intrygą.

Kolejny mankament to powierzchowne przedstawienie postaci. Choć mieszkańcy Mille są niezwykli, ich charaktery i motywacje pozostają w cieniu. Autorka mogła bardziej pogłębić psychologiczny portret bohaterów, co sprawiłoby, że łatwiej byłoby mi się zidentyfikować z ich losami i dylematami.

Brak wyrazistych postaci wpływa również na relacje między nimi, co w efekcie osłabia głębokość opowieści. Momentami dialogi zdają się płaskie, a związki między postaciami tracą na autentyczności. W pewnym sensie brakuje głębokiego zanurzenia się w psychologię mieszkańców miasteczka, co pozostawia pewien niedosyt.

Mimo tych zastrzeżeń "Tysiąc" nadal pozostaje ciekawą lekturą, zwłaszcza dla miłośników nietypowych koncepcji. Dagmara Andryka z pewnością stworzyła fascynujący świat, jednakże bardziej precyzyjne ukierunkowanie na rozwijanie napięcia oraz bardziej wyraziste i złożone postaci mogłyby uczynić tę powieść pełniejszą.

Dodatkowo warto zauważyć, że choć fabuła "Tysiąca" jest pełna intryg i nietypowych elementów, to czasem brakuje spójności w rozwoju wątków. Autorka wprowadza wiele interesujących motywów, ale nie zawsze udaje się im dostatecznie rozwijać, co może sprawiać, że niektóre elementy opowieści pozostają niedopowiedziane lub tracą na znaczeniu.

Dodatkowy zarzut można postawić w kontekście tempa narracji. Momentami wydarzenia zdają się pędzić zbyt szybko, pozostawiając nas z wrażeniem, że niektóre sceny zasługiwałyby na więcej rozwoju. Brak spokojniejszych fragmentów, które pozwoliłyby lepiej zrozumieć psychologię postaci i głębiej zanurzyć się w świat Mille, sprawia, że całość może wydawać się nieco pobieżna.

Jednak mimo tych krytycznych uwag, warto docenić pomysłowość autorki i jej zdolność do tworzenia nietuzinkowych scenariuszy. "Tysiąc" to nadal lektura, która wzbudza ciekawość i prowokuje do refleksji nad naturą społeczności oraz skutkami nietypowych klątw. Choć wykonanie może nie być perfekcyjne, to z pewnością warto dać szansę tej powieści, szczególnie dla tych, którzy szukają oryginalnych koncepcji i gotowi są przełamywać konwencje tradycyjnego thrillera. Dagmara Andryka z pewnością wnosząc nowe, nietuzinkowe spojrzenie na gatunek, zdobywa swoje miejsce w literackim krajobrazie.

Postanowiłam sobie jakiś czas temu wrócić do swoich dawnych, ulubionych autorów i odświeżyć sobie z nimi znajomość. Zamiast tego zawieram układy z nazwiskami (dodać - nowymi),o których nigdy w życiu nie słyszałam. Słowność... Jeśli chodzi o książki, to raczej nie jest moja najmocniejsza strona....

Wiele sobie obiecywałam po tej książce, w końcu motyw tytułowego "tysiąca" dał mi poczucie pewnej oryginalności w fabule, z którym nie spotkałam się jeszcze w żadnej z przeczytanych przez siebie książek. Obawiałam się tylko, że akcja będzie dosyć długo się rozkręcała bo nie potrafiłam jakoś z początku dobrze "wgryźć" się w fabułę i mój zapał do dalszego czytania zaczął stopniowo słabnąć. Na szczęście, progres fabularny nastąpił bardzo szybko więc dalej czytało się już trochę lepiej ale ciągle z poczuciem, że czegoś jednak mi w tej historii brakuje. Pomysł na fabułę autorka miała bardzo dobry ale z wykonaniem średnio. Przede wszystkim zabrakło mi stopniowo rosnącego napięcia, którego autorka nie potrafiła podtrzymać mimo całkiem nieźle zbudowanej atmosfery miasteczka. Zarzut mam też do sposobu przedstawienia postaci, które wydają mi się tutaj bardzo mało wyraziste, powierzchniowne i bez charakteru. Mogłabym tu dodać jeszcze kilka innych niedociągnięć ale nie chcę się za bardzo pastwić nad tą książką, ponieważ jest to debiut autorki a takie - według mnie - wymagają troszkę łagodniejszego potraktowania. Tutaj widać, że pani Dagmara ma potencjał - pomimo pewnych niedociągnięć książkę i tak zaskakująco dobrze się czyta, a to może być zapowiedzią bardzo ciekawego ciągu dalszego, który będę chciała przeczytać i zobaczyć, czy autorce udało się "podciągnąć" trochę swoje pióro na co w gruncie rzeczy, liczę.

Wiele sobie obiecywałam po tej książce, w końcu motyw tytułowego...

Dziś chciałam Wam pokazać bardzo ciekawa książkę która poznałam dzięki twórczości autorki @dagmaraandryka.autorka

Tysiąc
Ten niepozorny tytuł ma w sobie ogromny mrok, klątwę i wszystko co złe..
Marta zatrzymuje się w małym miasteczku, jej auto jest do naprawy, nawet nie zdaje sobie sprawy gdzie trafiła...
Zapomniane miasteczko które jest omijane przez turystów a mieszkańcy są podejrzliwi i małomówni. Okazuje się że naprawa auta potrwa dłużej więc Marta musi pozostać w owym miasteczku. Wszystko zaczyna się komplikować jak musi znaleźć nocleg..i tu zaczyna się mroczna opowieść..dziennikarka postanawia odkryć prawdę o tym dziwnym i przeklętym miejscu. Dlaczego wszyscy są tacy dziwni i jakby z innej epoki? Dlaczego giną ludzie w niewyjaśnionych okolicznościach, i o co chodzi z tym całym tysiącem? Jak się okazuje w dawnych czasach mieszkała tu czarownica która na stosie przeklęła miasto..
A to wszystko to dopiero początek, Marta odkryje że małe miasteczka rządzą się swoimi prawami ..ludzie są przebiegli i zdolni do wszystkiego a ona sama w sobie jest zagrożeniem ..Mille miasteczko tajemnicy, śmierci, mroku i utraty wiary we wszystko co się wierzy.. bardzo wciągająca fabuła a zakończenie jest epickie 👌 Tysiąc jest pierwszym tomem trylogii o Marcie Witeckiej i bardzo Wam polecam🙌świetny thriller z wątkami mocnej sensacji aż do ciarek włącznie. Niedługo pokaże Wam kolejne części 👌

Tysiąc
Ten niepozorny tytuł ma w sobie ogromny mrok, klątwę i wszystko co złe..
Zapomniane miasteczko które jest omijane przez turystów a mieszkańcy...

Do lektury zachęciła mnie opinia niezawodnej @ogrod.ksiazek 🤗 Małe miasteczko, duszny klimat, niegościnni mieszkańcy i dawna klątwa, której lokalna społeczność boi się jak ognia. Od razu wiedziałam, że będzie ogień 🔥

Marta Witecka do Mille trafia całkiem przypadkowo, kiedy psuje jej się samochód w drodze do innego miasta. Dziennikarka zmuszona jest zostać w dziwnym miasteczku na noc, ponieważ miejscowy mechanik nie jest w stanie naprawić szkody od ręki. Od samego początku kobieta odczuwa nieprzyjazną atmosferę. Kiedy odkrywa tajemnicę miasteczka, wyczuwa materiał na świetny artykuł. Niedługo po jej przyjeździe, w Mille ginie młoda kobieta, a dziennikarka i miejscowy były policjant rozpoczynają prywatne śledztwo.

„Tysiąc” to debiut autorski Dagmary Andryki, w co tak na marginesie ciężko uwierzyć. Autorka miała genialny, świeży i niepowtarzalny pomysł na fabułę. Dodatkowo, ten pomysł udało jej się świetnie zrealizować. Pióro Pani Dagmary idealnie wpisuje się w mój gust czytelniczy. Koniecznie muszę rozejrzeć się za kolejnymi częściami tej serii, bo mam ogromną ochotę na kolejne spotkanie z Martą Witecką.

Taki debiut to ja kocham, klimatycznie, interesująco, pochłaniająco...

Taki debiut to ja kocham, klimatycznie, interesująco, pochłaniająco...

Fajnie się czytało. Dobra rozrywka na zimowe dni.

Fajnie się czytało. Dobra rozrywka na zimowe dni.

Sama tajemnica jest niezła, ale rzeczywiście środek jest bardzo rozciągnięty. Cykl z Anna Marią Kier jest zdecydowanie lepszy.

Niepokojący kryminał, dodać muzyczkę sporo sztucznej mgły i powstanie niezły film grozy. Epilogo-prolog wstrząsający.

• Ebooki

Dagmara Andryka Tysiąc Zobacz więcej