Dziewczyna z sąsiedztwa

2016-03-09
Łukasz Dunajski
gore

Patronaty LC

Okładka książki Lśnienie w ciemności. Dla uczczenia dwudziestolecia Lilja’s Library Clive Barker, P. D. Cacek, Ramsey Campbell, Richard Chizmar, Brian Keene, Jack Ketchum, Stephen King, Stewart O'Nan, Edgar Allan Poe, Kevin Quigley, Bev Vincent
Ocena 6,3
Lśnienie w cie... Clive Barker, P. D....
Okładka książki Zaburzenia snu Jack Ketchum, Edward Lee
Ocena 6,1
Zaburzenia snu Jack Ketchum, Edwar...

Mogą Ciebie zainteresować

Ketchuma odkryłem niedawno, przy okazji mojego pierwszego splatterpunka pt. "Poza sezonem" i była to mocna lektura, utrwalająca mi w wyobraźni pewne sceny chyba na stałe. Zachęcony poziomem rozrywki postanowiłem sięgnąć po najsłynniejszą książkę autora i czuję się nieco skołowany wewnętrznie.

Choć "Dziewczyna..." jest momentami makabryczna, to jest to bardziej thriller w nurcie true crime, a sama historia czerpie garściami z autentycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w USA w stanie Indiana w połowie lat 60. XX wieku. Na podstawie horroru jakie przeżyła Sylvia Likens, Ketchum stworzy dzieło budzące uzasadniony niepokój.

Akcję będzie nam dane obserwować z perspektywy Davida, dzieciaka żyjącego w sąsiedztwie, a który to poznaje w trakcie łowienia raków Meg Loughlin, która wprowadziła się do domu sąsiadki i od razu wpada mu w oko. Okolica, choć zawiera własne tajemnice wydaje się dobry miejscem na wychowanie dzieci. Zresztą mamy tutaj małą gromadkę młodych nastolatków, którzy zabijają czas w trakcie mijających wakacji na wszelakich zabawach. A jednak w tej spokojnej okolicy prawie każda rodzina przeżywa własne problemy, co ładnie prowadzi nas do Ruth Chandler.

Rozgoryczona własnym życiem kobieta przyjmuje pod swój dach wspomnianą Meg wraz z jej siostrą. Dziewczynki tracą w wypadku rodziców, samemu odnosząc różnego rodzaju obrażenia i trafiają do swojej dalszej rodziny. Susan podejmuje się zadania wychowania dziewczynek, jednakże stan jej zdrowia psychicznego czy kompas moralny, zdają się kierować w budzącym niepokój kierunku. Zaczyna się niewinnie. Od wyzwisk, przez nękanie psychiczne, po fizyczne kary, aż sytuacja zaczyna się wymykać spod kontroli. Kutcham podbudowuje stopniowo narastającą przemoc, aż w pewnym momencie zalewa nas wymyślnymi sposobami tortur. Tortur, które w większości dziecku zadadzą dzieci...

Łatwość, z jaką im to przychodzi jest przerażająca, a wszystko zaczyna się od cichego przyzwolenia matki kuzynów ofiary, którzy sami biorą udział w kaźni. Zmienne nastoje dorosłej, począwszy od obojętności, po czasami bezpośrednie zachęcanie do przemocy, zaskakująco prosto wpływa na dziecięcą psychikę, dając upust takim pomysłom, że przechodzi to wyobraźnię zdrowego człowieka. Zatrważa to tym bardziej, że lwia część z tych rzeczy rzeczywiście miała miejsce.

I dlatego razem z głównym bohaterem czujemy się brudni, bo fascynacja złem tak łatwo przesłania zdrowy rozsądek, czasami bezwolnie pozwalając na coś, co nie powinno mieć miejsca. Dlatego też chłopak początkowo nic nie robi, przyglądając się przebiegowi całej makabry. Ta Gra fascynuje, a zachęceni nieletni zanurzają się w niej mocniej niż "opiekunka". I my wiemy, że kiedyś zostanie przekroczona granica, za którą nie będzie powrotu. A może już została, tylko tak jak to odczuwa David, nie da się określić jej końca.

Dzieło Ketchuma budzi uzasadniony niepokój, bowiem całość dzieje się w obrębie typowego domu, łatwo pobudzając wyobraźnię czytelnika swoją surowością, bo w końcu takie same coś może się wydarzyć obok nas, w domu sąsiada. Może i zauważymy pewne oznaki do niepokoju, ale czy przyjdzie nam do głowy, że w mieszkaniu obok odbywa się istny horror? Czy zareagujemy? Przecież takie coś nie ma prawa się dziać zaraz obok nas. Przecież bym zauważył! A tu się okazuje, że wcale nie...

Żeby nie było, "Dziewczyna..." nie jest idealna. W nakreślaniu charakterów codzienna rutyna, z jaką się na początku się stykamy, usypia i wydłuża się nieznośnie, powodując, że kilka pierwszych rozdziałów są trudne do przebrnięcia. Trzeba to jednak przetrwać, aby móc docenić to co dzieję się potem. Mimo okropności czytałem tę książkę dalej, coraz bardziej czując się splugawionym, że tak jak bohaterowi nie przerywają makabry, tak ja nie kończę czytać, w jakimś stopniu stawiając się w roli Davida, czyli biernego obserwatora. Autora też można posądzić w pewnych momentach o przesadne epatowanie obrazami, które z pewnością wytrącą nas ze strefy komfortu, ale to w sumie jego wybór. Dla niektórych będzie to prostackie.

Niemniej, sztuka autorowi udała się wybitnie, zwłaszcza że jestem fanem podcastów z serii true crime czy creepypast i powinienem być już "uodporniony" na znaczne dozy krzywd, jakie jest w stanie zadać człowiek człowiekowi. Siłą tej książki jest jednak świadomość, że całość miała rzeczywiście miejsce i bezmiar zła w ludziach, bez względu na wiek, jeżeli się na to im pozwoli, zatrważa i jest ogromny.

26/52 #jackketchum #dziewczynazsąsiedztwa
„Są rzeczy, o których wiesz, że prędzej umrzesz, niż o nich komukolwiek powiesz. Rzeczy, o których wiesz, że lepiej byłoby umrzeć niż je zobaczyć. Ja je widziałem”.
Ta książka mną wstrząsnęła, ledwo przez nią przebrnęłam... opisy tortur okrutne, wręcz przerażające, a autor na koniec wspomniał, że ominął te najgorsze🫣 Zdecydowanie ta książka nie jest odpowiednia dla wrażliwych ludzi, ja do takich nie należę, a jednak ogromnie żałuję, że po nią sięgnełam. Nawet słuchanie jej zamiast czytania było trudne. Nie wiem do końca nawet jak ją ocenić, bo z jednej strony była obrzydliwa, a z drugiej strony napisała tak dobrze, że zapada w pamięci. Historia oparta na faktach, a ludzie to potwory!

26/52 #jackketchum #dziewczynazsąsiedztwa

Jeżeli jesteś osobą wrażliwą i przy tym masz dzieci to moja rada. Nie czytaj i nie słuchaj tej książki. Szkoda sobie niszczyć umysł wypatrzeńcami.

Nie wiem co gorsze. Oprawcy czy autor. Sytuacja prawdziwa lecz styl opisania w książce budzi we mnie wiele zastrzeżeń. To, że opisuje drastyczną sytuację z udziałem nieletnich nie upoważnia do tego aby z dramatu robić dziecięcą erotykę. Moje odczucie jest takie, że autor poprzez tragedie dwóch sióstr chcąc zaistnieć, szokuje przekraczając wszelkie granice opisując z detalami części intymne nastolatek (dzieci) a bez tego spokojnie można było się obejść.
Dałem jedną gwiazdkę bo jak można zachwycać się tragedią dzieci.

Na półkach: , , , , , , ,

Książka mocna, szybko się ją czyta. Uważam że jest świetnie napisana w szczególności że autor książki napisał ją na faktach autentycznych.
Napisana jest jako opowieść chłopca który przez swoich zwariowanych sąsiadów musiał patrzeć na śmierć w katuszach swojej rówieśniczki bo bał się pomóc i przeciwstawić oprawca. Samo wprowadzenie przez S. Kinga otwiera nam oczy jak i co bardziej interpretować i oczywiście jego opinia. To właśnie z wprowadzenia dowiadujemy się że książka jest napisana na faktach.
Polecam ją przeczytać. Uważam że jest ona książka po którą nawet trzeba sięgnąć gdy lubi się Kryminały..

Ale ta książka mną wstrząsnęła!!!! Potwory zyją wśród ludzi, przerażające.

Ale ta książka mną wstrząsnęła!!!! Potwory zyją wśród ludzi, przerażające.

Co tu dużo mówić, książka wstrząsająca, ciężka w odbiorze, ale doskonale ukazująca, jak zło uśpione w człowieku, w sprzyjających warunkach pokazuje swoje najstraszniejsze oblicze. Nawet główny bohater, jest nim przesiąknięty, co sprawia że poczucie beznadziei narasta z każdą przeczytaną stroną. Na pewno na długo zapadnie mi w pamięć, tym bardziej, że jest to historia oparta na faktach.

Trudna do czytania, ale również trudna to ocenienia książka. Zarazem obrzydliwa, przerażająca, a czytelnik, aby ją przeczytać musi wyjść ze swojej strefy komfortu. Idealny przykład a to, że największy horror może zrobić tylko człowiek człowiekowi. Nie spotkałam tak okropnej bohaterki jak Ruth jeszcze nigdy w literaturze…

Na półkach: , , , ,

Bardzo trudna do ocenienia książka, bo to horror, który wychodzi poza strefę bezpieczeństwa i komfortu. Ta historia o ludzkiej zawiści i okrucieństwie poraża tym bardziej, że wydarzyła się naprawdę, a więc czytelnik od początku ma pełną wiedzę jak się powieść zakończy, a każda strona przybliża do makabrycznych wydarzeń.

Mam zarzut co do kwestii formalnej, ponieważ powieść składa się właściwie z kliszowych wydarzeń, które następują bez jakieś specjalnej chronologii. Poszczególne rozdziały nie są następstwem poprzednich i ukazują raczej pewne wydarzenia w sposób mało spójny. Bardzo utrudniało to jakość odbioru powieści.

Ciężką mi tę powieść polecić - jeśli ktoś potrzebuje naprawdę silnych wrażeń, to tych tu nie brakuje. Jednak jeżeli dla kogoś literatura ma być wytchnieniem od dnia codziennego i poszukuje eskapizmu - niech od "Dziewczyny z sąsiedztwa" trzyma się z daleka.

Mam zarzut co do kwestii formalnej, ponieważ powieść...

Kilka lat temu miałam okazję poznać tę historię dzięki dwóm filmom (Dziewczyna z sąsiedztwa oraz Amerykańska zbrodnia),a po nich z artykułami w internecie. I mimo tego, że wiedziałam czego się mogę spodziewać po książce, to i tak wywarła na mnie ogromne wrażenie. Obejrzenie tej historii a przeczytanie jej to zupełnie dwie różne bajki.

Jest to mocna historia, na pewno nie dla ludzi o słabych nerwach. Ja po obejrzeniu masy filmów w tak brutalnej tematyce, sama miałam ochotę kilka razy już porzucić czytanie tej książki. Z rozdziału na roz robi się coraz gorzej.

Książka napisana z punktu widzenia chłopca, który w pewnym momencie staje na rozdrożu, niewiedząc czy iść za tym co podpowiada mu serce czy rozum.

Świetnie napisana i skonstruowana. Mimo ciężkich i brutalnych momentów nie sposób jej odłożyć. Świetnym zabiegiem są też wstawki, w którym chłopiec już jako dorosły mężczyzna opowiada jak ta cała historia odbiła się na jego dorosłym życiu.

Na pewni jest to książka dla osób o mocnych nerwach. W przeciwnym razie nie będziecie w stanie jej skończyć.

Jest to mocna historia, na pewno nie...