15 blizn

Okładka książki 15 blizn Ramsey Campbell, Mort Castle, Robert Cichowlas, Stefan Darda, Joe Hill, Dawid Kain, Jack Ketchum, Kazimierz Kyrcz jr, Edward Lee, Graham Masterton, Paweł Paliński, Jacek M. Rostocki, Łukasz Śmigiel, F. Paul Wilson, Aleksandra Zielińska
Okładka książki 15 blizn
Ramsey CampbellMort Castle Wydawnictwo: Replika horror
horror
Replika
2011-09-26
2011-09-26
978-83-76741-36-9
opowiadania masterton ketchum hill king

Okładka książki Kamerdyner Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski
Kamerdyner Marek Klat, Paweł P...
Okładka książki Eksplozje Igor Brejdygant, A.J. Gabryel, Tomasz Jastrun, Jacek Melchior, Daniel Odija, Paweł Paliński, Ahsan Ridha Hassan, Alek Rogoziński, Janusz Leon Wiśniewski
Eksplozje Igor Brejdygant, A....
Okładka książki Nowa Fantastyka 395 (8/2015) Jake Kerr, Ken Liu, Marcin Luściński, Paweł Paliński, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Robert Shearman, Marcin Staszak, Michael Swanwick
Nowa Fantastyk... Jake Kerr, Ken Liu,...
Okładka książki Szortal na wynos - wydanie specjalne - Zima 2014 Wołodymyr Arieniew, Bartłomiej Balcerzak, Krzysztof Baranowski, Sylwia Błach, Aleksandra Brożek, Michał Cetnarowski, Rafał Cywicki, Tomasz Czarny, Krzysztof T. Dąbrowski, Rafał Dębski, Marek Dryjer, Tomasz Duszyński, Bartłomiej Dzik, Piotr Gociek, Anna Gołębiowska, Mark Gorton, Agnieszka Hałas, Jacek Inglot, Grzegorz Janusz, Konrad Jaskólski, Darynda Jones, Dawid Kain, Anna Klejzerowicz, Aleksander Kowarz, Małgorzata Lewandowska, Joanna Maciejewska, Krzysztof Maciejewski, Jan Maszczyszyn, Karol Mitka, Paweł Paliński, Romuald Pawlak, Jacek M. Rostocki, Robert Rusik, Marcin Rusnak, Rafał Sala, Andrzej W. Sawicki, Tomasz Semik, Duncan Shields, Tomasz Siwiec, Kamil Śmiałkowski, Konrad Staszewski, Redakcja Szortal.com, Istvan Vizvary, Caesar Voghan, Marcin Wełnicki, Marek Żelkowski, Andrzej Zimniak, Wiktor Żwikiewicz, autor nieznany
Szortal na wyn... Wołodymyr Arieniew,...

Okładka książki Twarze szatana Robert Cichowlas, Kazimierz Kyrcz jr
Twarze szatana Robert Cichowlas, K...
Okładka książki Siedlisko Robert Cichowlas, Kazimierz Kyrcz jr
Siedlisko Robert Cichowlas, K...
Okładka książki 11 cięć Mort Castle, Robert Cichowlas, John Everson, Jakub Małecki, Graham Masterton, Scott Nicholson, Łukasz Orbitowski, Paweł Paliński, Jacek M. Rostocki, Guy N. Smith, F. Paul Wilson
11 cięć Mort Castle, Robert...

Trwoga dawkowana

2020 52 51

Po ten zbiór opowiadań sięgnęłam główne ze względu na nazwisko Ketchum, w końcu jak dla mnie jest on jednym z ikon literatury grozy i akurat opowiadanie jego autorstwa podobało mi się najbardziej. Inne opowiadania też były całkiem niezłe jednak bez jakiegoś polotu, jedne było dobre inne trochę gorsze ale to właśnie ,,Opowieść z owczej łąki" uratowało tą antologię. Taki zbiór do przeczytania albo na raz albo po jednym opowiadaniu raz na jakiś czas, ale większość z nich najpewniej zniknie gdzieś w eterze wielu innych przeczytanych przeze mnie opowiadań.

Ebbok.Czasem mocna ,czasem nie.Jak to bywa z antologia

Ebbok.Czasem mocna ,czasem nie.Jak to bywa z antologia

Bardzo zawiodłam się na tym zbiorze . Nie ukrywam , że przemeczylam się, żeby go skończyć. Niestety nie mogłam się do końca wkręcić. Nie licząc kilku dobrych historii, reszta była bardzo słaba. Do przeczytania na raz .

1. POKÓJ Z WIDOKIEM NA KONIEC - 6/10 - zaskakująca końcówka.
2. TUŻ ZA TOBĄ - 6/10 - Mało horroru. Zmusza do refleksji.
3. CZYM JEST JASNOOKIE DZIECKO - 8/10 - Pomysłowe, wciągające, dobrze się czytało. Nie tyle brutalne samo opowiadanie, co brutalne myśli bohatera.
4. OPOWIEŚĆ Z OŚLEJ ŁĄCZKI - 8/10 - Ketchum jak zawsze wysoki poziom.
5. ZASIEDLENIE - 5/10 - fabuła zakręcona, czytało się szybko.
6. KORZEŃ WSZELKIEGO ZŁA - 5/10 - krótkie z prostym przesłaniem. Wszyscy jesteśmy równi, musimy sobie pomagać.
7. SPÓJRZ NA TO Z DRUGIEJ STRONY - 6/10 - czytałem już to opowiadanie Dardy bodajże w jego zbiorze opowiadań. Dobre jak i za pierwszym razem.
8. MATKA - 8/10 - długo myślałem nad oceną, gdyż pomimo iż tekst czytałem dwa razy nie do końca wszystko zrozumiałem. Pokręcone, ale zostaje w pamięci.
9. AMATOR - 6/10 - pozornie duże problemy bohaterów są niczym w porównaniu z tym co czeka ich na końcu ;)
10. TERAPEUTA - 7/10 - kolejny tekst na rozkmine. "Rozwiązuje problemy" - ten cytat pozostał mi w głowie :)
11. OSTATNIE KUSZENIE EWY BETULEW - 8/10 - nie wszystko jest tym czym wydaje się w rzeczywistości.
12. MENAGE A TROIS - 8/10 - Ciekawy przykład nawiedzenia, przeniknięcia w czyjeś ciało.
13. KONIEC MIASTA - 5/10 - kontynuacja "Wybór Lucy" z 11 cięć. Średnie, kontynuacja na siłę. Bohaterowie wogóle nie przypominali siebie z części poprzedniej.
14. TWITTEROWANIE W CYRKU UMARŁYCH - 6/10 - napisane w formie dodawanych twittów. Coś innego, pomysł na raz.
15. MŚCICIEL KRWI - 6/10 - tak jakby Sherlock Holmes tylko bardziej krwawo :)

Licząc 11 cięć i 13 ran, najbardziej wyrównana część. Nie było słabych opowiadań, raczej wszystkie w okolicach 7. Dużo opowiadań zawikłanych, zmuszających nas do dokładnej analizy. Polecam!!!

1. POKÓJ Z WIDOKIEM NA KONIEC - 6/10 - zaskakująca końcówka.
2. TUŻ ZA TOBĄ - 6/10 - Mało horroru. Zmusza do refleksji.
4. OPOWIEŚĆ Z OŚLEJ ŁĄCZKI - 8/10 - Ketchum jak zawsze wysoki poziom.
5. ZASIEDLENIE - 5/10 - fabuła...

Jeżeli ktoś z Was regularnie zagląda na mojego bloga, to na pewno zwrócił uwagę na fakt, że bardzo lubię sięgać po książki Jacka Ketchuma, Joego Hilla i Edwarda Lee. I to właśnie z powodu tych trzech autorów sięgnąłem po antologię „15 blizn”. Czy było warto? Niestety nie do końca.

Książka składa się z piętnastu opowiadań autorstwa siedmiu polskich i ośmiu zagranicznych pisarzy, których twórczość możemy zaliczyć do szeroko pojętej literatury grozy. Jak wspomniałem na początku, powodem dla którego sięgnąłem po tę lekturę było to, że wśród nich znalazły się trzy nazwiska, które niezwykle cenię. Z tej trójki najlepiej wypadł Jack Ketchum z nowelą „Opowieść z owczej łąki”, w której to bardzo humorystyczny sposób przedstawił historię niespełnionego pisarza, któremu zaczyna się wszystko walić. Edward Lee w swojej przepełnionej seksem minipowieści „Matka”, jak zwykle pojechał ostro po bandzie, jednak nie na tyle, żeby rzucić mnie na kolana. Natomiast Joe Hill w utworze „Twitterowaniu z Cyrku Umarłych” zaserwował czytelnikowi bardzo nietypową konstrukcję opowiadania, ponieważ jest ono napisane w formie twitterowskich wpisów. Przyznam, że nie do końca mnie ona przekonała i gdyby było ono napisane w „normalnej” wersji, to oceniłbym ją wyżej, bo sama zawarta w niej historia, była naprawdę dobra.

Więcej na moim blogu: http://oczytany.eu/15-blizn-ketchum-jack-hill-joe-edward-lee-i-inni/

Bez zbędnego rozpisywania się - ,, 15 BLIZN'' to rewelacyjna antologia :P POLECAM.

Zbiory o ranach i cięciach nie zrobiły na mnie do tej pory zbyt dużego wrażenia. "15 blizn" jest lepsze. Podobał się Masterton, Ketchum, Lee, Darda, ale największą przyjemność sprawiła mi obecność opowiadania Wilsona, którego "Twierdza" zapoczątkowała moje uwielbienie dla gatunku grozy.

Na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że tom czytałam w trakcie urlopowego wyjazdu, kiedy to, wiadomo, wszystko się z założenia jakoś bardziej podoba.

Bardzo dobra antologia! 15 wciągających opowiadań polskich i zagranicznych autorów.

Jako że po większości spodziewałam się, w jakim tonie będzie dane opowiadanie ( ulubiony Edward Lee nie zawiódł mnie, choć akurat opowiadanie "Matka" miałam okazję przeczytać w limitowanej edycji "Sukkuba", miło było do niego powrócić i sobie odświeżyć... sex, niebezpieczna substancja, sex xD; Jack Ketchum - jego "Opowieść z owczej łąki" wciągnęła mnie bez reszty :o nie brak tu humoru, akcji, seksu i trupa xD; nie zawiódł również Graham Masterton - Masti, tak... Świetne opowiadanie "Korzeń wszelkiego zła", czyli demony, opętania i egzorcyzmy :D ; F. Paul Wilson ze swoim "Menage A Trois", kobiecie zmagającej się z deformacją nóg...),tak zaskoczyła mnie i urzekła opowieść "Ostatnie kuszenie Ewy Betulew" - Aleksandry Zielińskiej. Pierwsze skojarzenie - "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakova. Przeniosłam się w mroczny świat na granicy jawy i snu. Niesamowity klimat i wspaniały język! Noc, kościoły przekształcone w sądy, wyczuwalna szatańska moc, kłamstwo i prawda... Według mnie najlepsze opowiadanie w tej antologii.

Najmniej przypadł mi do gustu "Pokój z widokiem na koniec" Dawida Kaina i "Koniec Miasta" Rostockiego. Nie pytajcie, dlaczego... Każdy ma inne gusta ;)

Podsumowując całość nie przestraszyłam się bardzo, ale książka zostawiła na moim ciele parę delikatnych blizn, na które przyzwoliłam. Jedne opowiadania czytało się lepiej, inne gorzej, ale i tak zbiór wart jest polecenia. Warto sięgnąć po tę pozycję.

Kiedy chciałam wystawić ocenę zobaczyłam, że już tą książkę oceniałam. Okazało się, że czytałam ją ze 2 lata wcześniej, co ciekawe, nie pamiętałam żadnego z opowiadań... Czyta się szybko, ale nie ma w antologii ani jednej historii, która utkwiłaby w pamięci.

• Horror
  • Graham Masterton