Cięcie

Tłumaczenie: Miłosz Urban
Wydawnictwo: Akurat
Final cut
Koszmar

Clara Vidalis, patopsycholożka, profilerka i przede wszystkim świetna detektyw, otrzymuje kopertę z płytą CD. Na płycie znajduje się krótki, ale przerażający filmik – zamaskowany mężczyzna podcina gardło młodej, ładnej dziewczynie... Jasny, precyzyjny język powieści sprawia, że czytelnik dostaje gęsiej skórki. Beznamiętne opisy tortur przemawiają daleko bardziej do wyobraźni dosłownością niż...

Jasny, precyzyjny język powieści sprawia, że czytelnik dostaje gęsiej skórki. Beznamiętne opisy tortur przemawiają daleko bardziej do wyobraźni dosłownością niż nadmiar przymiotników, a powody, dla których morderca podejmuje się realizacji chorego planu, niczym lustro odbijają słabości naszych czasów.

źródło opisu: Wydawnictwo Akurat

źródło okładki: Wydawnictwo Akurat

Opinie czytelników (1978)
Joanna | 2014-07-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Wstrząsający realnością debiut literacki niemieckiego pisarza Etzolda Veita " Cięcie" to oblicze dzisiejszego społeczeństwa dla którego media, programy typu reality show a przede wszystkim komunikowanie się poprzez Internet stanowią istotną część w życiu człowieka, do tego stopnia, że nawet wyjeżdżając na letni urlop wypoczynkowy poszukujemy miejsc z dostępem do TV i Internetu.
Izolacja społeczna i wygoda spowodowała, że komunikujemy się coraz częściej za pomocą komunikatorów czy portali społecznościowych czując się tylko pozornie bezpiecznie i anonimowo, zapominając o pozostawianych informacjach i danych osobowych, które mogą szybko zostać zidentyfikowane i wykorzystane przez inną osobę tworzącą w nieuczciwy sposób nową tożsamość.
Ukazując poczynania nieuchwytnego dla policji Bezimiennego , jego brutalne z niebywałym okrucieństwem dokonywane morderstwa ofiar wyszukiwanych na portalach społecznościowych - autor udziela czytelnikowi przestrogi przed zbytnią otwartością...

Aneta Wiola | 2018-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2018

„Zemsta to bardzo czysta sprawa. Ktoś uderza, ktoś mu oddaje. Tak samo mocno, a często znacznie mocniej.”

„Cięcie” - kiedy jakiś czas temu, zwróciłam uwagę na tę książkę to tylko za sprawą wysokich ocen na tym serwisie. Nigdy nie słyszałam o tym autorze, również nigdy wcześniej nie słyszałam o jego debiucie. Zero jakiejkolwiek promocji, sprawiło, że ta książka była dla mnie anonimowa. I nagle pojawiają się same pochlebne opinie i wysokie oceny. Czytam fabułę, myślę: czemu nie? Kupuję tę książkę i zapominam o niej na rok czasu.

Główna bohaterka to niemiecka policjantka. Clara (bo takie nosi imię owa persona) ma mroczną przeszłość. Już na wstępie dowiadujemy się o tragicznej śmierci jej siostrzyczki; jak się łatwo domyślić Clara ma wyrzuty sumienia. Bije się z myślami, że nie przyjechała po Claudię tego feralnego dnia, bije się z myślami, że sprawca pozostał nieujęty, a już najbardziej zadręcza się tym, że sama go nie wyprawiła na tamten świat.
Musiałam o tym wspomnieć, bo to...

Stworek_vel_Oka | 2014-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Parafrazując Hitchcock'a: książka powinna zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć.
Debiut Veit'a Etzolda przez 543 strony, ba! już nawet od okładki, zaburza względny spokój i serwuje doznania, które narastają z każdą minutą, z każdą budzącą się w "rybie" emocją. Dlaczego "rybie"? Bo "robak powinien smakować rybie, nie wędkarzowi". A ten "robak", jest WYŚMIENITY!!

Wydawało mi się, że widzę świat dookoła, że dostrzegam zło, bezmiar internetu i jego pułapki. Żyłam sobie jak pączek w maśle, a tu nagle przyszło ostre "cięcie", które niosło za sobą przerażenie, strach, niesmak, brutalność i chaos.
Drżącą ręką przerzucałam kolejne strony, bo tak jak Clara Vidalis, często nie wiedziałam, czy chcę wiedzieć co przyniosą kolejne literki...

"Normalny człowiek - i to się odnosi do policyjnych profilerów, nigdy nie zdoła myśleć dokładnie tak, jak seryjny morderca, bo gdyby potrafił, sam by nim został. Może jednak wykorzystać jego zakrwawione buty, żeby...

marcin | 2018-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

"Cięcie " to debiut tego niemieckiego pisarza i to w zasadzie powinno być traktowane jak usprawiedliwienie. Pomysł na napisanie owej powieści Veit miał może całkiem i niezły, z tym że wyszło mu niestety całkiem średnio. Dużo zapożyczeń z innych powieści, jakby autor zebrał do kupy to co już wcześniej napisali inni i próbował zmajstrować z tego coś nowego i świeżego. A tak , schemat goni schemat, w powieści nie ma nic co przykuwałoby uwagę , a samo epatowanie makabrą to moim zdaniem trochę za mało jeśli się ztego robi motyw przewodni książki. Zresztą Veit tutaj też trochę popadł w rutynę bo każda kolejna odkrywana masakra jest podobna do poprzedniej. Główni bohaterowie, w zasadzie sami policjanci, nudni , przewidywalni i irytujący.W czasie czytania odniosłem wrażenie, jakby w dużym niemieckim komisariacie pracowało może z 10 osób, wliczając w to ciecia i sprzataczkę. Jedyna jasna postać to główny schwarz charakter, chłop z gatunku ja tiebie dam swołocz jedna. Chłopina robił co...

ChicaDeAyer | 2016-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Spodziewałam się po tej książce znacznie więcej – zbierała doskonałe noty nie tylko na tym portalu, przez długi czas atakowała mnie niemal z każdej półki w jakiejkolwiek księgarni. Tym większy był mój zawód – a tak usilnie szukałam tego faktora, który zachwycił większość, niestety, bezowocnie.

Początkowe zaciekawienie fabułą zaczęło ustępować rosnącemu zirytowaniu – tak w wielkim skrócie mogę opisać swój stosunek do tej książki oraz streścić sam proces oddawania się lekturze. Jestem zła na autora - naprawdę uważam, że z tych elementów składowych dało się wyciągnąć nieco więcej, lecz zamiast tego wybrano drogę na skróty i maksymalnie uproszczono większość sekwencji. Skutkiem tego jest totalne spłycenie niemal każdego konstrukcyjnego członu książki (począwszy od rysu charakterologicznego większości postaci, na toku rozumowania skończywszy), absurdalne rozwiązania fabularne oraz rozmijanie się z logiką. Z każdą kolejną stroną ta pozycja pogrążą się w przeciętności – a nie musiało...

mclena | 2016-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

"Tam gdzie inni sa tylko cieniami, ja jestem gęstym mrokiem.
Gdzie inni są tylko mordercami, ja ucieleśniam śmierć.
Jestem ponurym kosiarzem.
Jestem agonią i śmiercią.
Jestem Bezimienny."

Co to była za książka!!!
Nie mogę sie otrząsnąć. Dopiero skończyłam ją czytać i aż bałam się zejść na parter nie zapalając wszędzie światła aby mieć pewność że jestem bezpieczna.
Historia może nie jest aż tak oryginalna jak można by się spodziewać i możliwe, że dla wielu nie będzie ona tak przerażająca jak dla mnie - w sumie nawet ja sama nie uważam jej za aż tak wiejącą grozą jakby można sie było spodziewać. Co jednak zwaliło mnie z nóg to to, jak wiele faktów z życia autor zaczerpnął i to naprawde strasznych faktów, które wolałabym aby pozostały fikcją literacką.
Pierwsze co mnie uderzyło to styl autora, który niczego nie ubarwia, lecz opisuje rzeczy tak jak wyglądają i tym czym są, nie bawi się synonimami czy też łatwiej przyswajalnymi przez społeczeństwo określeniami i to już tak mocno...

kryminalnakuchnia | 2016-12-05

Kolejny autor zza zachodniej granicy, który zahipnotyzował mnie nie tylko swoim stylem pisania, ale przede wszystkim mrożącą krew w żyłach fabułą.

I choć to ponoć debiut niemieckiego pisarza, to przyznać muszę szczerze, że "Cięcie" to stuprocentowa jazda bez trzymanki. Idealna pozycja dla fanów mocnych wrażeń.

Akcja książki toczy się dwutorowo, co dodatkowo podsyca domysły czytelnika.
Z jednej strony możemy śledzić poczynania psychopatycznego " Bezimiennego" seryjnego mordercy, z drugiej zaś komisarz Clarę Vidalis, profilerkę wydziału psychopatologii komendy policji w Berlinie.

I choć poczynania "Bezimiennego", mimo iż niejednokrotnie mnie przerażały i przyprawiały o ciarki na całym ciele, bardzo mnie wciągnęły, tak niestety wątek z Panią komisarz był już nieco nudnawy.

Niemniej książka świetna.Gorąco polecam.

Panie Etzold, będę wyczekiwać z utęsknieniem Pana kolejnych książek!

Łokieć_Pana_D | 2016-12-01

Po łebkach fabuła. Szybko. Bez wyczucia. Polowanie i zarzynanie. Owieczki, o przepraszam, ofiary, same pędzą na rzeź. Jak na rozkaz. Rozpisują o sobie w necie, a potem ciche "beee". I już po owieczce. Nowy zastęp zasiada do fejsa. Młodzi. Otwarci. Proponuję opisać mieszkanie i drogę do szkoły. Pamiętać o fotkach. Gdzie się wyjeżdża. I kiedy. Kiedy zostać owcą. "Beee". A on, najgenialniejszy z genialnych, wszystko poskłada, przewidzi. Akurat.
Makabryczne sceny rzeźnicze, całkiem nieźle napisane. Mają chyba przesłonić nędzę fabuły, która komiks mi przypomina. Prościzny i banały. I jeszcze słaba końcówka. Zaglądajmy głębiej w człowieka, nawet w thrillerze. Tnijmy owce, skoro się pchają, ale uczyńmy je w książce jakieś. Bo ja ani żalu, ani strachu nie czułem czytając. Jak w rzeźni.

Stokrotka | 2018-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Clara Vidalis to nadkomisarz Krajowej Policji Kryminalnej w Berlinie. Specjalizuje się w łapaniu morderców i psychopatów. Właśnie zamierza pojechać na zasłużony urlop, gdy pojawia się „Bezimienny” – najbardziej niebezpieczny i pokręcony świr, o jakim słyszała.
„Cięcie” to thriller, który pomysłowością z zakresu brutalności i okrucieństwa dorównuje serii Chrisa Cartera. Nowością – w moim odczuciu - jest główna bohaterka, policjantka, z którą wszyscy się liczą, podziwiają, kibicują. W innych tego typu powieściach kobiety muszą walczyć o miejsce w grupie, o szacunek Męczą się z głupimi komentarzami swoich kolegów z pracy. W „Cięciu” to w ogóle nie występuje. Clara jest tu hołubiona.
Historia kryminalna przedstawiona w książce jest niezwykle ciekawa, absorbująca, wstrząsająca. Niestety, język nie do końca mi odpowiadał. Może to wina tłumaczenia, a może samego autora? Nie wiem. W każdym razie brakowało mi klimatu grozy, napięcia budowanego słowami. Na innych płaszczyznach powieść nie...

"Masz na Facebooku 438 przyjaciół.
I jednego wroga.
Przyjaciele są wirtualni,
wróg jest prawdziwy."

Myślę, że w tych słowach kryje się więcej prawdy, niż większość użytkowników Facebooka chciałaby przyznać. Ja w takich momentach zawsze cieszę się, że nie mam konta na fejsie :) Ludzie sami odzierają się z prywatności, nie zdając sobie sprawy jak niewiele trzeba, żeby wykorzystać wszystkie te informacje przeciwko nim.

"Cięcie" zebrało już sporo pozytywnych opinii. Przyszedł czas żebym mogła sama się przekonać ile w nich prawdy. Po zamknięciu ostatniej strony przyznaję, że trudno się z większością nie zgodzić.

Książka oczywiście nie jest pozbawiona wad, główne moje zarzuty to: akcja prowadzona jest momentami wręcz wzorowo i od linijki, autor również skorzystał z dość popularnego w gatunku sposobu rozwiązania całej intrygi. Mimo to "Cięcie" to całkiem niezły thriller, którego zalety tkwią w szczegółach. Bardzo dobrze mi się czytało tę książkę i chętnie przeczytałabym kolejną,...

zobacz kolejne z 1968