Mity Chin: Kraina Smoka

7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Land Of The Dragon: Chinese Myth
historia
Salicar

Niepowtarzalny zapis wierzeń i wyobrażeń człowieka w różnych kulturach i częściach świata. Od zarania dziejów człowiek próbował wytłumaczyć sobie narodziny, śmierć, stworzenie i inne tajemnice życia. Każdy tom serii MITY I LUDZKOŚĆ wypełniają podania i legendy ujęte w piękną, przejrzystą formę plastyczną. Mitologie Egipcjan, Greków i Rzymian, Celtów, Germanów, Słowian, Indian Ameryki...

Od zarania dziejów człowiek próbował wytłumaczyć sobie narodziny, śmierć, stworzenie i inne tajemnice życia. Każdy tom serii MITY I LUDZKOŚĆ wypełniają podania i legendy ujęte w piękną, przejrzystą formę plastyczną. Mitologie Egipcjan, Greków i Rzymian, Celtów, Germanów, Słowian, Indian Ameryki Północnej, Eskimosów, Majów i Azteków, plemion afrykańskich, ludów Indii, Dalekiego Wschodu i wysp Polinezji składają się na barwny zapis wyobraźni ludzkości i jej wpływu na dzieje świata. Pasjonujące opowieści o rytuałach, bogach, herosach, zaświatach i magicznych przedmiotach wzbogacają rewelacyjne ilustracje świętych miejsc i symboli, dzieł sztuki i postaci mitologicznych.
Mity Chin
Przez 4 000 lat władzę w Chinach sprawował cesarz, wyznaczony przez bogów Syn Niebios. To właśnie cesarze stali się największymi chińskimi legendarnymi bohaterami. Nawet rozrastająca się bez końca hierarchia bogów wzorowana była na dworze ziemskich władców i administracji państwowej. Tom Kraina Smoka przedstawia barwną mitologię chin, gdzie przebogaty świat legend zlewa się z rzeczywistością. Wielka bogini Nu Wa, która stworzyła ludzi, pogromca powodzi, który pierwszy wstąpił na Tron Smoka, i mityczni królowie zajmują miejsce obok historycznych władców następujących po sobie przez tysiąclecia dziejów jednej z najstarszych cywilizacji, aż do ostatniego cesarza zmuszonego do abdykacji w 1912 roku.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2000

źródło okładki: Zdjęcie Autorskie

motylnik | 2019-06-29

Książka ta stanowi bardzo interesujący zbiór najpopularniejszych mitów chińskich, które są ładnie okraszone tłem historycznym, wytłumaczeniem tego, jak Chińczycy postrzegają swoje wierzenia oraz co się z tymi kultami dzieje w czasach dzisiejszych. Ciekawemu tekstowi napisanemu przystępnym językiem towarzyszą piękne, kolorowe fotografie i ilustracje, tym bardziej przyjemne dla oka ze względu na wymiary książki. Z "Mity Chin. Kraina Smoka" jest tylko jeden, aczkolwiek moim zdaniem całkiem spory problem - niekonsekwentność w transkrypcji języka chińskiego. Nie dość, że w książce nie pojawił się ani jeden chiński znak, co moim zdaniem jest niewyobrażalne, kiedy pisze się o czymś związanym z tym krajem, to na dodatek (nie wiem, czy to wina autorów czy tłumaczy) w książce zostało zastosowane kilka transkrypcji naraz, przy czym żadna nie została przybliżona czytelnikowi, nie podano ich nazw, nie omówiono nawet zasad ich odczytywania, przez co ciężko jest nie tylko przeczytać daną nazwę...