Najnowsze artykuły
- ArtykułyNie uwierzysz, kto to napisał. Nietypowe książki znanych pisarzyBartek Czartoryski10
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz43
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać364
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Tony Allan
6,8/10średnia ocena książek autora
27 przeczytało książki autora
92 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Proroctwa i przepowiednie. 4000 lat przewidywania przyszłości. Najsłynniejsi wizjonerzy i prorocy.
Tony Allan
6,0 z 1 ocen
1 czytelnik 0 opinii
2004
Mity Grecji i Rzymu. Tytani i bogowie
Tony Allan, Sara Maitland
8,0 z 3 ocen
8 czytelników 0 opinii
2000
Najnowsze opinie o książkach autora
Rzym: życie, legendy, sztuka Tony Allan
6,5
Nie wiem czemu średnia ocena jest niższa. Chyba nikt po albumie, który ma 140 stron i jest albumem, więc zawiera dużo ilustracji, nie spodziewał się historii Rzymu w pełni...
Jest to bardzo ładnie wydany album, z ładnymi obrazami, grafikami, mapami, na papierze kredowym. A treść - podstawowe informacje podane w przystępny sposób. Warto obejrzeć, a i można się zaskoczyć, że wśród tak małego miejsca na treść, znaleźć można ciekawostki.
Wikingowie. Życie, Legendy i Sztuka Tony Allan
6,5
Książka jest w porządku, natomiast zawiera dużo więcej ilustracji, niż samego tekstu. Taki trochę album z serii tych, które kupuje się na prezent, ale których nikt nie czyta. Ogólnie rzecz biorąc jest poprawna, natomiast nie do końca wiadomo, dla kogo jest pisana - dla kogoś, kto się zna na wikingach czy mitologii nie jest niczym odkrywczym, a z kolei laika zasypuje olbrzymią ilością nie do końca sensownie ze sobą połączonych informacji, powodujących, że niezaznajomiony z tematem czytelnik może się zgubić. Poza tym zawiera (przynajmniej w kwestii mitologicznej) sporo drobnych błędów lub jak wolę sądzić — zbyt dużych skrótów myślowych np.: "Loki przybrał postać sokoła, aby odebrać Jabłko Młodości olbrzymowi, który mu je ukradł" -no nie, olbrzym nie ukradł Lokiemu jabłek Młodości. To Loki ukradł je Idun, następnie przekazał je olbrzymowi (ponieważ olbrzym wymusił na nim obietnicę ich przyniesienia),a potem chciał je odzyskać.
Po dokładniejszym zagłębieniu się w temat świata skandynawskiego epoki wikingów jestem niestety w stanie wykryć dodatkowe błędy znajdujące się w tytule. Chociażby zawarte na stronach 68 i 117 informacje jakoby wikingowie zawdzięczali swój wzrost i siłę diecie opartej głównie na mięsie i mleku. Tymczasem podstawę ich diety stanowiły zboża, a konkretnie owies i jęczmień. Oprócz tego dietę urozmaicali warzywami, mięso było zarezerwowane jedynie dla elit, ponieważ krowy i owce były zwyczajnie zbyt cenne, by żywić się nimi na co dzień. Również dziczyzna w przypadku ludzi nie posiadających własnych ziem traktowana była bardziej jako przedmiot handlu, niż pokarm (mleko też było przerabiane najczęściej na bardziej długoterminowe sery, niż pite w czystej postaci).