Love Story. Opowieść Olivera

Wydawnictwo: Albatros
Love Story. Oliver's Story
Love Story, Opowieść Olivera,
Beata-Chiara

Oliver Barret IV jest studentem prawa na Harvardzie. Jenny Cavilleri uczy się w konserwatorium muzycznym w Radcliffe College. On ma bogatych rodziców, którzy chcą, by poślubił dziewczynę o tym samym statusie społecznym. Ona pochodzi z ubogiej rodziny robotniczej. On lubi sport, ona kocha muzykę. Dzieli ich wszystko, a łączy miłość, dla której nie ma barier. Ale szczęście nie moze trwać wiecznie...

"Opowieść Oliwera" to kontynuacja "Love story", która odpowiada na ponadczasowe pytanie: czy los może dać drugą szansę?

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz 2016

źródło okładki: zdjęcie autorskie

aredhela | 2018-02-22
Na półkach: Czytane w 2018, Przeczytane
Przeczytana: 22 lutego 2018

Nigdy nie widziałam filmu LOVE STORY i chyba dobrze, bo nie miałam żadnych oczekiwań wobec tej książki. Ale, jak chyba dużo ludzi słyszałam, że to klasyczna, ponadczasowa, piękna opowieść o miłości. Po przeczytaniu stwierdziłam, że nie wiem, o co tyle szumu...

Tom składa się z dwóch opowieści.

Pierwsza to historia banalnej miłości, opowiedziana pospiesznie, krótkimi rozdziałami, bez długich dialogów. Mimo tego, że jest to opowieść tragiczna, to jednak jest całkowicie pozbawiona elementu zaskoczenia, ponieważ już w pierwszym zdaniu dowiadujemy się, jaki los spotka Jenny. Całość przedstawiona jest z perspektywy Olivera, więc nie znamy tak naprawdę odczuć drugiej osoby. Powieść czyta się jednak bardzo szybko, za sprawą intrygującego, błyskotliwego, ironicznego języka, jakim posługuje się główny bohater. Ironia generalnie króluje w tej powieści, co niezmiernie mi się podobało. Tragizmu jednak nie zdołałam poczuć, no, chyba że czytając ostatnie zdanie.

Druga powieść jest dłuższa,...

Klaudia Sowa | 2016-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Moje nie pierwsze spotkanie z panem Segalem.

Oliver Barret IV, ma wszystko dom, rodzinę i pieniądze. Oraz także kompleks nazwiska i wymagania swojego ojca. Ojca, z którym Oliver nie może się porozumieć. A ich rozmowy dotyczą "tylko przyszłości" Olivera.
Kiedy więc spotyka Jenny Cavilleri, w bibliotece Radcliffe, Oliver czuje, że coś się w jego życiu zmienia. I tak jest istotnie - Jenny ma ogromny wpływ na bohatera.

Oliver zawozi Jenny do domu, aby przedstawić ją rodzicom. Niestety rodzice Olivera mają duże wymagania, a Jenny jest biedna jak mysz kościelna. Bohater zakochany w Jenny robi rodzicom na przekór - żeni się z Jenny, mając poparcie jej ojca Phila.Tym samym wyrzeka się rodziców i ich majątku.

Oliver jest szczęśliwy z Jenny, oboje pragną mieć dzieci. Niestety okazuje się, że Jenny jest chora na białaczkę, a to uniemożliwia jej zajście w ciążę. Nastaje trudny okres w życiu bohaterów - nie wiedzą jak zachowywać się w tej sytuacji.

W końcu Jenny umiera. Oliver zostaje...

Anna | 2016-02-20

Myślę, że jest to klasyka wśród historii miłosnych. Owszem, można się z tą lekko sentymentalną historią nie zapoznawać ale... To naprawdę bardzo przyjemne czytadełko.

Katarina | 2016-02-16

Love Story jest wspaniałe od pierwszego zdania, od którego już wiemy, że historia nie kończy się szczęśliwie. Autor sam siebie zaspoilerował, ale poprzez to czytelnik chce dowiedzieć się jak doszło do takiego zakończenia. A kiedy opowieść się kończy, przychodzi czas na zastanowienie się czy było warto? Czy było warto czytać, skoro zakończenie jest znane od początku? Czy było warto patrzeć jak Oliver zakochuje się w Jenny, a potem ją traci? Czy on sam uważa, że było warto? Jeśli o mnie chodzi, to każe pytanie uzyskuje pozytywną odpowiedź.

Polecam Love Story z całego serca. Jest to książka "na raz"; niecałe sto stron. Ale za to jakich.

Marikaa | 2016-01-31
Na półkach: #2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 stycznia 2016

Nie zachwyciła mnie i naprawdę nie rozumiem skąd takie wysokie oceny. Rozumiem Hopeless, ale to? Nie zrozumcie mnie źle. Ona nie była tragiczna, ale nie była też dobra. Szczerze mówiąc nawet nie mogę napisać, że była przeciętna. No bo porównując np do choćby nawet Gwiazd naszych wina to tutaj śmierć była opisana zupełnie hmm po macoszemu? Wydawało mi się jakby wszystko było pisane bez emocji. Gdyby nie druga część dałabym tylko dwie gwiazdki. No bo komu może się podobać taki schemat książki: strona 20-spotykają się, strona 22-zaprasza ją na kawę mimo, że mówił że jej nie zaprosi, strona 27-uprawiają miłość, strona 33- prosi ją o rękę. Zdaję sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach może i jest to możliwe, ale nie lubię takiego spłaszczenia fabuły.
No ale cóż, sami musicie zdecydować czy się zgadzacie z moim zdaniem czy nie :)

AGATA | 2017-04-29
Przeczytana: 02 stycznia 1998

Bardzo dobra. Trzeba przeczytać po Love Story. Zresztą autor uzależnia.

zozolina | 2016-05-16
Przeczytana: maj 2016

Miła książka na odprężenie. Niby romans, a tyle się dzieje. Podobała mi się opowieść Olivera. Autor niesamowicie przedstawił przemianę bohatera, przez co wydaje się on naprawdę realny.
"Miłość znaczy, że nigdy nie musisz mówić przepraszam" -teraz to nabiera znaczenia.

rudek3 | 2017-01-10
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Piękna opowieść. Nie chcę nikomu spojlerować i psuć radości z czytania tej książki ale jest tak piękna i wzruszająca że każdy powinien ją przeczytać. Spodziewałam się typowej historii miłosnej lecz autor mnie zaskoczył i nie mogłam domyślić się ani jednego rozdziału. Historia Olivera poruszyła moje serce, nie wielu jest w dzisiejszych czasach takich mężczyzn jak on. <3

aska903 | 2017-05-05
Przeczytana: 05 maja 2017

Już dawno nie męczyłam się czytając książkę. Pierwsza część była dla mnie męczarnią chociaż druga też dużo nie lepsza. Kiedy czytałam miałam wrażanie że oprócz narzekania Oliviera na swojego ojca i zrobienia mu na złość zakochał się w biednej dziewczynie. Okazuje się potem (chyba na szczęście), że naprawdę ją kochał i bardzo przeżył jej śmierć. Jednak tak naprawdę nigdy się nie pozbierał po tym. Kiedy już mu się wydaje, że zakochał się prawie w Marcie jego system wartości w stosunku do pracowników teoretycznie przeważa szalę i postanawia odejść. Na koniec jedyne co to okazuje się, że potrafi spojrzeć na swojego ojca w inny sposób i dogadać się z nim. Może to też trochę o to chodziło tutaj, że wraz z wiekiem postrzegamy niektóre rzeczy inaczej nawet nasze kontakty z rodzicami. Osobiście drugi raz na pewno nie usiądę do tej książki.

Urszula Przeździecka | 2018-10-21
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Bardzo popularna fabuła. Ona umiera on zostaje sam. Rozpacz, pustka, zapracowywanie się i na końcu mowa miłość.