literatura polska
Ag2S

Porywająca, niepokojąca wyobraźnia Olgi Tokarczuk. Opowiadania, w których wyobraźnia sąsiaduje z mitami, a przedmioty znaczą więcej, niż można się spodziewać. Bohaterowie tych historii starają się oswoić otaczającą ich rzeczywistość. Ta jednak ciągle im się wymyka. Wydaje im się złudna, nieprzejrzysta, czasem też nieprawdziwa... "W trzech opowiadaniach z tego tomiku na kilkudziesięciu...

"W trzech opowiadaniach z tego tomiku na kilkudziesięciu stronicach otrzymujemy jak w pigułce skoncentrowane najważniejsze tropy twórczości Tokarczuk: kłopoty z tożsamością i kłopoty z istnieniem. Wszystkie opowiadania są wysokiej próby". - Mariusz Cieślik, "Polityka"
"Utwory pomieszczone w tej szczupłej książce noszą wszelkie znamiona twórczości Tokarczuk: filozoficzność, metaforyczność, paraboliczność, tyle że w stopniu doskonałym, niejako wzorcowym". - Maria Jentys, "Sycyna"
"Powabne w opowiadaniach z tomu Szafa jest nie to, że autorka kreuje surrealistyczne światy z fantastycznymi bohaterami, ale bardziej to, że delikatnie prowadzi czytelnika za rękę i pozwala mu przebiegać z jednego poziomu rzeczywistości na drugi niemal niezauważenie. A ponieważ każdy poziom łączy się z zupełnie innym punktem widzenia, rzekoma normalność staje się absurdalna, a pozorny absurd naraz wydaje się całkowicie normalny". - "Titel"

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Luiza | 2015-10-13
Przeczytana: 12 października 2015

Czysta rewelacja!
Tylko żal i rozpacz, że tak krótka.
Nierzeczywiste, nie nasze, pełne ukrytej magii. W szafie, w pokojach, w komputerze.
Wsiąknęłam na dobre i nadal nie mogę jakoś zaczepić się na powierzchni rzeczywistości. Gdzieś myślami jestem TAM. W szafie, w pokojach, w komputerze...
Jestem pod wrażeniem, co Oldze Tokarczuk udało się stworzyć na zaledwie 63 stronach. Dla mnie to takie małe połączenie stylu Huellego i Fitzgeralda, a jednak z domieszką swoistej oryginalności. Gdybym nie wiedziała, że autorką jest Polka, w życiu bym nie uwierzyła.
Ukłony, wielkie WOW! i zdecydowanie chcę więcej.

"Szafa" jest zbiorem trzech opowiadań Olgi Tokarczuk, z których pierwsze i ostatnie opowiadanie są najkrótsze, a najdłuższym jest opowiadanie drugie.

W pierwszym, tytułowym opowiadaniu, główną rolę odgrywa szafa, która dla dwójki ludzi staje się azylem w ich własnym mieszkaniu, chroniącym przed światem zewnętrznym, w której wnętrzu nie muszą martwić się o przyziemne rzeczy.
W tym opowiadaniu spotkałam się m.in. z modlitwą "Aniele Boży, Stróżu mój" w jakże ładnym ujęciu interpretacyjnym.

W drugim opowiadaniu przeczytać możemy relację z dnia pokojówki hotelowej, aczkolwiek to jedynie pozornie opisy zwyczajnej pracy pokojówki, gdyż jej głębokie przemyślenia wprawiają w zadumę nad życiem i egzystencją. Autorka pięknie operuje tu językiem, przenośnią. Jej opisy raz dodają przekazywanym treściom dynamizmu, raz spokoju ale całość wciąż ma melancholijny wydźwięk. Nagle czytelnik zauważa niebywale wymowne opisy; widząc pokojówkę obserwującą otoczenie ma wrażenie, że sam znajduje sie w...

korcia | 2013-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2013

Niewiele jest osób, które potrafią tak pięknie, jak Olga Tokarczuk, pisać o zwykłym świecie, szarej rzeczywistości. Umie ona dostrzec w szarości codziennego życia pewną niezwykłość, dojrzeć w zwykłym człowieku coś ciekawego. Takie też są te opowiadania, piękne i pełne mądrości. Dla mnie jest to literatura pełna magii i z wielką przyjemnością chciałabym Wam ją polecić. Zdaję sobie sprawę, że nie każdego ona zachwyci, bo nie jest to łatwa lektura, trzeba się w niej rozsmakować, poczuć klimat, pomyśleć... Ale grzechem by było nie spróbować.

Więcej na:
Zapraszam!

KaMiŚ | 2018-10-11
Na półkach: 2018, Przeczytane

"Szafa" jest moją pierwszą przeczytaną książką autorstwa Olgi Tokarczuk i muszę oddać jej sprawiedliwość. Wszystkie opowiadania miały w sobie coś magicznego, skrywały tajemnice, którą pragnęłam odkryć. Książka zmusiła mnie do myślenia, do odkrywania, do poszukiwania ukrytych znaczeń. Dla mnie była zupełnie inna niż wszystko co do tej pory przeczytałam i może także przez to posiadała niezaprzeczalny urok.

Mimo to nie jest do zdecydowanie pozycja dla każdego. Na co dzień książki są dla mnie raczej okazją do odpoczynku, do oderwania się od świata, zatracenia się w historii innych ludzi, do bycia kimś innym w innym miejscu i czasie. "Szafa" zmusiła mnie do ciągłego skupienia i przez to w pewien sposób "okradła" z relaksu. Czytanie to czynność dzięki której czuję się wypoczęta, szczęśliwa i odstresowana. Przygodę z "Szafą" skończyłam oczarowana, ale jednak zmęczona.

Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki, 2013
Przeczytana: 08 października 2013

Piękna chwila wytchnienia od pośpiechu, przemocy, strachu - pozwala się zatrzymać, zastanowić, skłania do refleksji. Studium ludzkich charakterów, potrzeb, przywar i niedoskonałości. Czyta się błyskawicznie, ale potem jeszcze długo się o tych opowiadaniach myśli - i to jest chyba najcenniejsze...

Mariola | 2014-01-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

Kolejna książka, która mnie utwierdziła, że autorka ma ogromny talent! Uwielbiam styl p. Tokarczuk.
Książka jest zbiorem trzech króciutkich opowiadań, które są wciągając i piękne. Tak, po prostu są piękne.

Marcin | 2015-07-22
Przeczytana: 21 lipca 2015

Tokarczuk w bardzo krótkim wydaniu. Właściwie taka próbka jej pisarskich możliwości, bo nazywanie tego "zbiorem opowiadań" byłoby nadużyciem. Trzy utwory będące dobrą wprawką do zapoznania się z twórczością tej pisarki. "Szafa", "Numery" i "Deus Ex". Jeden tekst mający trzydzieści stron i dwa kolejne po pięć stron. Wszystkie coś łączy, a jest to styl Tokarczuk i tematy przez nią poruszane (które można odnaleźć w jej pozostałych książkach). To proza nastrojowa, klimatyczna, z zacięciem poetyckim, podszyta egzystencjalizmem i metafizyką. Zwykła rzeczywistość w niezwykłym wymiarze, dostrzeganie czegoś nadzwyczajnego w codzienności i banalności, tzw. "rzeczy martwe" będące może w gruncie rzeczy bardziej żywe od naszych niestałych ciał, ulegających przecież nieustannej entropii... Strach przed rozkładem, pragnienie stałości. O tym, wydaje mi się, jest "Szafa" i "Numery". Może to właśnie rzeczy posiadają nas, a nie my je? (ale nie w takim sensie jak w "Fight Clubie"...

Ineluki | 2011-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2011

Bardzo trudno jest napisać coś o książeczce, która zawiera trzy opowiadania i ma zaledwie 63 strony. Jednakże bardzo chciałabym się nią z Wami podzielić, ponieważ jest to jeden z najpiękniejszych według mnie fragmentów naszej rodzimej literatury. Fragment niezwykle fascynujący, ciepły, przesiąknięty jakąś niezwykłą magią, a jednocześnie niepokojący i żywo pobudzający wyobraźnię; fragment, którego nie wystarczy przeczytać raz. Do mnie on zawsze wraca, prędzej czy później, każe się znów i znów czytać, przesiąkać do swojej rzeczywistości, zamknąć się w nim choć na chwilę, woła mnie tak, jak tytułowa Szafa przyzywa bohaterkę opowiadania. Zmusza do tego, by choć na krótką chwilę przysiąść, tak jak pokojówka na krawędzi łóżka w pokoju hotelu "Capital" w "Numerach", by wsłuchać się w śpiewne wyliczanki, podobne do tych, które padają z ust żony D., buddystki, w opowiadaniu "Deus ex" - wirujące wyliczanki słów, dźwięków, obrazów, różnorakich myśli.

Nie sposób ukryć, że nie jest to proza...

książek: 1956
goskrzys | 2017-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Trzeba mieć naprawdę spory talent, żeby w króciutkich opowiadaniach stworzyć taki specyficzny klimat i w na pozór prostych scenach - zamknąć kwestie najistotniejsze. Życie, śmierć, przemijanie, strach przed starością, przed nicością - wszystko tu jest, chociaż cały zbiór liczy sobie kilkadziesiąt zaledwie stron. Do tego w malutkim formacie.

Można tylko żałować, że właśnie tak tego mało. Bo chciałoby się zanurzyć, jak w tytułowej szafie, w jeszcze więcej takich opowieści...

Agata | 2011-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2011

Jeśli chcesz sprawdzić, czy jesteś dobrym pisarzem, spróbuj zapisać 6 stron w taki sposób, by czytelnikowi ciarki przeszły po plecach i znalazł się w wielu przestrzeniach jednocześnie. Geniusz.