Szafa

Wydawnictwo Literackie
literatura polska
literatura piękna
literatura polska

Zbiór trzech krótkich opowiadań. Przejemnie się czyta.

Olga Tokarczuk ma umiejętność patrzenia na świat, na proste rzeczy w wyjątkowy sposób. Jest jak rentgen, który prześwietla rzeczywistość i pokazuje nam niewidzialną stronę.

Cudowna książka, wracam do opowiadań od czasu do czasu i będę nadal wracać :)

Znalazły się tutaj trzy opowiadania. Pierwsze i ostatnie były króciutkie. Zbiór "Szafa" wystarczył mi do zapoznania się z charakterystyką twórczości Olgi Tokarczuk. Nie nabrałem ochoty na kolejne spotkanie z którąkolwiek powieścią autorki.

Narratorka dużo myślała, myślała, myślała... i rozmyślała, kontemplowała różne momenty codzienności, podobnie jej bohaterowie, więc...

Na półkach: , , , ,

Rewelacja. Nie sądziłam, że opowiadania mnie tak
wciągną, ale tekst płynie. Polecam!

„Śniła się nam absolutna cisza i że wszystko było w niej zawieszone jak dekoracje na wystawach sklepów, i że byliśmy w tej ciszy szczęśliwi, ponieważ byliśmy wszędzie nieobecni.”

„Szafa” to cieniutki zbiorek zawierający 3 opowiadania Olgi Tokarczuk: tytułową „Szafę” z 1987 r., „Numery” z 1989 r. i „Deuxs ex” (nie doszukałam się daty powstania). Całość ukazała się w 1997 r....

Pierwsze moje podejście do Pani Tokarczuk i bardzo miłe spędzony czas z książką.
Ciężko opisać i ocenić jej styl, ponieważ czytając miałam wrażenie, że autorka w każdym zdaniu ujmuje burzliwe myśli, ulotne chwile, emocje, a przede wszystkim zmusza do refleksji, chociaż nie w sposób oczywisty. Czaruje barwnymi opisami i bawi się słowem.
Wszystkie opowiadania były inne, na...

Najbardziej poruszyło mnie opowiadanie "Szafa". Krótkie lecz pełne treści. Z pozoru wydaje się, że to ludzie są dziwni bo chcą zamieszkać, zamknąć się w szafie, ale co jeśli to świat jest na tyle dziwny, że lepiej siedzieć w szafie niż wyjść na zewnątrz? Biorąc pod uwagę co się teraz dzieje to wcale nie taki głupi pomysł.

Cieniuteńka, 3 opowiadania. Względność. Dla każdego coś innego jedt ważne, każdy odnosi swoje ja do innych rzeczy. Każdy potrzebuje innego porządku. Względność.

Moje pierwsze zetknięcie się z Panią Tokarczuk. Celowo wybrałem ten zbiór opowiadań, bo jest to chyba najkrótsza książka tej autorki. Chciałem się zapoznać z jej stylem. Pierwsze opowiadanie, tytułowa "Szafa" jest króciutkie, zaledwie kilka stron, ale dość tajemnicze i intrygujące. Bez wątpienia najlepszym opowiadaniem w tej książce są "Numery" prezentujące nam dzień z...

Dyskusje

2 101