Kabaret metafizyczny

Seria: ...archipelagi...
Wydawnictwo: W.A.B.
83-87021-84-9

Inne wydania

Paryż końca XX wieku. Klimat dekadencji lub, mówiąc językiem bardziej współczesnym, postmodernizmu. Atrakcją kabaretu staje się kobieta, której atutem na scenie są dziewictwo i fizyczna anomalia. Beba Mazeppo przyciąga zarówno poetę, jak i rewolucyjnego (czytaj: postmodernistycznego) artystę malarza. Atmosfera jak przed końcem świata. Ratunek przynosi miłość czy, jak kto woli, banał normalności.

książek: 1991

Zaskakująca i odważna książka. Szkoda tylko, że poza niektórymi momentami 'Kabaret metafizyczny' jakoś nie powala na kolana...

Liliana | 2012-01-05

Oceniam książkę jako słabą, a nie najgorszą na świecie, tylko dlatego, że jest krótka i poniekąd ma fabułę. Niestety, jest też obrzydliwa i wydaje mi się, że trzeba mieć nie po kolei w głowie, żeby lubić takie historie. Nie polecam przy lekturze jedzenia, istnieje spore prawdopodobieństwo, że zostanie ono zwrócone. Być może nie rozumiem fenomenu pisarstwa kobiecego, ale to chyba dlatego, że jestem po prostu cywilizowana.

MadameShepard | 2014-03-19

Dno i już nawet nikt nie puka od spodu. Sama sobie zadaję pytanie: po co czytam, skoro twórczość Pani Gretkowskiej przyprawia mnie o dur brzuszny?
Chyba tylko po to, by mieć coś do powiedzenia, gdy usłyszę, że ktoś to pochwali.

Magda | 2011-05-11
Przeczytana: 2010 rok
Paulina | 2014-02-13

Czysta prowokacja! Można ją potraktować jako metaforyczne ujęcie współczesnego poszukiwania miłości - nieudolne, często tragiczne w skutkach... Niestety wszelkie próby głębszej interpretacji są błędne. Książka ukazała się w '94, a co za tym idzie, skorzystano z braku cenzury... Ma ona - o zgrozo! - tylko dwa cele: prowokacja, a także zaspokajanie ludzi o dość specyficznym poczuciu humoru. Szkoda, bo pusta forma niesie za sobą przesłanie... Czasami pojawia się w literaturze swoisty paradoks i powstanie książka mająca głębszy przekaz, którego autor nie dostrzegł. Gdyby było inaczej, to z pewnością w porę by się go pozbył.

Alicja Górska | 2015-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Naszpikowana nawiązaniami, oryginalna, o intrygującym języku i konstrukcji.
Może obrzydzić, chociaż to obrzydzenie jest chyba raczej produktem "cywilizowania".

Benjamin | 2014-01-11
Przeczytana: listopad 2013

Widzę, że wielu czytelników się oburza i nie łapie kabaretu (w znaczeniu: żartu! ;)). Książka bardzo dobra, jeśli się jej nie czyta powierzchownie. Najsłuszniejszym wnioskiem jest dla mnie fakt, że to za normalność się płaci i to wysoką cenę.

Jelonek | 2012-11-29

"Kabaret metafizyczny" to moim zdaniem książka o niczym. Ale czyta się fantastycznie.

Romsi | 2012-05-25

jestem skrajnie zawiedziona. Jałowa historia, nic zaskakującego czy nadzwyczajnego, zupełna nuda!

Ola | 2013-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2013