The History of Sexuality: Volume I: An Introduction

Okładka książki The History of Sexuality: Volume I: An Introduction Michel Foucault
Okładka książki The History of Sexuality: Volume I: An Introduction
1978-01-01
Robert Hurley

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Paplanina. Hipertroficzna nadinterpretacja seksualności godna starego libertyna. Sto stron więcej i by udowodnił, że mycie rąk i zbieranie orzechów należy do sfery ludzkiej seksualności (albo i niezbieranie - jako praktyka wstrzemięźliwości).

Ale, ale. Jeszcze należy odnieść się do tytułu, bo "Historia seksualności" historią seksualności nie jest. Jest to najwyżej "Seksualność w antyku", bo właściwie poza ten czas nie wybiega. Ja rozumiem, że umarł i nie skończył, ale można było na tytuł dać stan faktyczny (albo dodać choćby "Część I, kolejnych nie ma" w podtytule) a nie ordynarnie oszukiwać uczciwych ludzi.

Idąc dalej, jest to najwyżej "Seksualność mężczyzn w antyku", bo perspektywa jest tu w 100% męska. Zdaję sobie sprawę, że ubogość materiału źródłowego w temacie seksualności kobiet w starożytnej Grecji graniczy z niebytem, ale wspomnieć o Safonie można było.

Notabene, ja gdybym chciał opisać ewolucję seksualności, która doprowadziła do wykształcenia seksualności współczesnego człowieka z kręgu kultury Europy zachodniej zacząłbym jednak od czasów starotestamentalnych. No, ale może miał w planach wrócić do tego w kolejnych tomach, kto go tam wie.

Koniec końców - może i dobrze, że nie skończył. Bo czy faktycznie potrzeba nam słuchać wykładów o seksualności od człowieka, który w 1977 podpisał się pod petycją w obronie oskarżonych o seks z nieletnimi, umarł na AIDS a zupełnie niedawno zarzucono mu dokonywania nikczemnych czynów w Tunezji w latach sześćdziesiątych?

(w kontekście tych ostatnich każde wspomnienie o seksualności dzieci w jego pismach wygląda podejrzanie)

To książka o władzy, która wykorzystuje seksualność, żeby regulować zachowanie ludzi. Regulować jednak nie przez zakazy, a przez ciągłe gadanie o seksie, rewolucje seksualne, ascezę seksualną, psychoanalizę itd. Im więcej się gada o seksie czy w konfesjonale czy na kozetce, czy na social media, tym więcej okazji władza ma, żeby nami rządzić. I nie ma znaczenia czy to gadanie traktuje o zakazach czy wręcz przeciwnie o rewolucji seksualnej. Od władzy nie ma ucieczki, chyba, że w inną władzę, władzę, która nie wierzy w rewolucje seksualne, czy zakazy (z punktu widzenia władzy to to samo),a w transparentność? Czy to w ogóle możliwe? Na czym właściwie polega emancypacja tej książki? Bez tej książki nie byłoby Gender Trouble Judith Butler i to samo pytanie na czym polega emancypacja tej książki? Wybitna książka z zakresu humanistyki, jedna z najważniejszych w drugiej połowie XX wieku.

nieczytelna, jakkolwiek bardzo się starałam. sorry, michel.

nieczytelna, jakkolwiek bardzo się starałam. sorry, michel.

Doskonały morfing epistemologiczny. Autor metodą genealogiczną dochodzi do miejsca granicznego seksualności starożytnych Greków i chrześcijańskim jej traktowaniem. Przy okazji mamy porównanie etyki greckiej z moralnością chrześcijańską, a co za tym idzie konfrontację człowieka greckiego z chrześcijaninem, a także całą kulturą zbudowaną na tej religii.
(Smutne jest cofanie się w czasie do człowieka wielkiego i prawdziwie wolnego w swoim mocno ograniczonym raju zasad).

Warta podkreślenia jest płynność z jaką Foucault przechodzi pomiędzy jedną konstrukcją (szkieletem) myślową, wręcz mentalnością, a drugą. W zasadzie nie sposób uchwycić momentu zerwania, dlatego nazwałem to "morfingiem". Rozpiętość historyczna dzieła, to IV w p.n.e. - pierwsze wieki po Chrystusie, ale tego czasu nie widać, nie jest to tradycyjna historia oparta na faktach i zaświadczeniach o ewolucji zasad. Czytelnik wprowadzony zostaje w antyczne "episteme", w starożytną głowę i w ten sposób pozbywa się dystansu ponad 2000 lat. Ponad 600 stron służy wywołaniu tej iluzji i naprawdę warta jest poświęconego czasu.

(Smutne jest cofanie...

Jednym słowem lipa i nuda.

Jednym słowem lipa i nuda.

Bojkot .

Pedofil.