Nadzorować i karać. Narodziny więzienia

Okładka książki Nadzorować i karać. Narodziny więzienia
Michel Foucault Wydawnictwo: Aletheia nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Surveiller et punir. Naissance de la prison
Aletheia
2020-06-30
1993-01-01
Tadeusz Komendant
historia fakty więzienia

więcej Więcej

Książka bardzo ciekawa, bardzo wiele interesujących spostrzeżeń na temat więziennictwa i jego historii. Warto przebrnąć mimo dość ciężkiego i trudnego języka autora. Wiele słów musiałam sprawdzać, ale cóż, po to są książki, żeby poszerzać swoją wiedzę.

Strasznie ciężko się to czyta. Nie odmawiam mu dogłębnej analizy faktów i bystrego umysły, ale na pewno nie ma lekkiego pióra i umiejętności przekazywania swoich myśli. Męczarnie.

Jest to wnikliwa analiza dotycząca transformacji jaką przebył system penitencjarny od początku swojego formowania się aż po aktualną liberalizację w więzieniach, które dosyć często potrafią przypominać wygodne pensjonaty. Wątki zawarte w książce autorstwa Michaela Foucault to istotne kompendium wiedzy na temat więziennictwa oraz kształtowania się zbiorów zasad opartych na...

Pozycja dość ciężka w odbiorze napisana w sposób hermetyczny, niezbyt przyjazny mniej obytemu z językiem prawniczym czytelnikowi. Kilka dość ciekawych spostrzeżeń na temat systemu karceralnego, dyscypliny i władzy.

Nadzorować i karać to wybiórczy historyczny opis relacji władzy i człowieka, a także uchwycenie tej relacji w perspektywie filozoficznej. Charakterystyczny punkt widzenia Foucaulta, sztandarowy dla myślicieli postmodernistycznych – negacja oświeceniowego dyktatu rozumu, postępu cywilizacyjnego, w tym naukowego, które ostatecznie dehumanizuje i uprzedmiatawia jednostkę.

Na półkach: , , , , , ,

Zasadniczym tematem tej książki są związki wiedzy z władzą, które Autor śledzi na przykładzie XVIII- i XIX-wiecznych zmian we francuskim systemie penitencjarnym i całej związanej z nim otoczki. Foucault pokazuje, jak okrutne kaźnie ancien régime'u przeszły w nowoczesny system więziennictwa, przygląda się niebezpieczeństwu "omotania całego społeczeństwa systemem...

Muszę przyznać, że nerwy mam mocne. Nie zraziły mnie opisywane kaźnie. Książka M. Foucaulta to przede wszystkim zbiór historycznych odniesień o więzieniu. Ilość fragmentów (w zdjęciach do przepisania) jest znaczna - to oznacza, że dużo treści poruszyło moje serce i mózg oraz duszę do przemyśleń (zostawionych na później). Nie będę "spojlerować" więc na tym zakończę tą...

Nie dałem rady dokończyć, zatrzymałem się na stronie 204.

Jest to najgorsza książka jaką kiedykolwiek zacząłem czytać. Autor napisał ją bez pomysłu dygresje mieszają się tutaj z wątkiem głównym, który jest dziwaczny.

Odradzam wszystkim!

Lektura obowiązkowa dla każdego prawnika i doskonała przygoda intelektualna.

Ciekawa książka- ale trudno się ją czyta

• Filozofia
  • Chcę w prezencie