Histoire de la sexualité
filozofia i etyka
Snoopy

Inne wydania

Historia seksualności to dzieło z ostatniej fazy twórczości Michela Foucaulta. Na książkę składają się trzy prace opublikowane w latach 1976–1984: Wola wiedzy, Użytek z przyjemności oraz Troska o siebie. Pierwsza część kontynuuje charakterystyczną dla Foucaulta analizę biowładzy: francuski filozof bada tu sposób, w jaki religia, nauka, polityka i ekonomia uczyniły z seksualności narzędzie kontroli. Dwa kolejne tytuły przynoszą istotną zmianę w myśli autora Słów i rzeczy. Zwracając się ku starożytnej etyce, a także filozofii zen i kulturze japońskiej, Foucault tworzy koncepcję estetyki egzystencji. Zachęca do uczynienia z naszego życia dzieła sztuki i dowodzi, że nowoczesność wciąż pozostaje niedokończonym projektem. Podobnie zresztą, jak nieukończona Historia seksualności, ukazująca nam inne oblicze Foucaulta: myśliciela, który do końca życia nie pozwolił zamknąć się w gotowych formułach – nawet tych, które on sam wypracował.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

wicher_Lab | 2012-03-14

Doskonały morfing epistemologiczny. Autor metodą genealogiczną dochodzi do miejsca granicznego seksualności starożytnych Greków i chrześcijańskim jej traktowaniem. Przy okazji mamy porównanie etyki greckiej z moralnością chrześcijańską, a co za tym idzie konfrontację człowieka greckiego z chrześcijaninem, a także całą kulturą zbudowaną na tej religii.

(Smutne jest cofanie się w czasie do człowieka wielkiego i prawdziwie wolnego w swoim mocno ograniczonym raju zasad).

Warta podkreślenia jest płynność z jaką Foucault przechodzi pomiędzy jedną konstrukcją (szkieletem) myślową, wręcz mentalnością, a drugą. W zasadzie nie sposób uchwycić momentu zerwania, dlatego nazwałem to "morfingiem". Rozpiętość historyczna dzieła, to IV w p.n.e. - pierwsze wieki po Chrystusie, ale tego czasu nie widać, nie jest to tradycyjna historia oparta na faktach i zaświadczeniach o ewolucji zasad. Czytelnik wprowadzony zostaje w antyczne "episteme", w starożytną głowę i w ten sposób pozbywa się dystansu...

Roksana | 2012-03-19
Przeczytana: 15 kwietnia 2012

Jednym słowem lipa i nuda.

dorotka | 2013-05-22

nieczytelna, jakkolwiek bardzo się starałam. sorry, michel.

Vetollie | 2016-10-23
Przeczytana: 15 listopada 2016