Co się działo na uczelni

Wydawnictwo: Novae Res
uczelnia
literatura piękna
Iga

Bezwzględna walka o władzę, układy, spiski, romanse i intrygi – nie, to nie opis kolejnej epickiej sagi, a uczelnianej rzeczywistości, tej ukrytej w kuluarach, prywatnych mieszkaniach i gabinetach. Rozpoczyna się gra o stanowisko dziekana. Kandydatów jest kilku, a ich wierne dwory prześcigają się w pomysłach na zapewnienie swoim faworytom zwycięstwa, bo od tego zależy także kariera ich...

Rozpoczyna się gra o stanowisko dziekana. Kandydatów jest kilku, a ich wierne dwory prześcigają się w pomysłach na zapewnienie swoim faworytom zwycięstwa, bo od tego zależy także kariera ich członków. A to nie wszystkie osoby dramatu. Na scenie znajdują się też wciągnięci w rozgrywki doktoranci i studenci, a także pracownicy naukowi o pozornie szlachetniejszych ambicjach. Wszyscy pokazani w krzywym zwierciadle i celnie sportretowani. Jak zakończy się wyścig po władzę? Jaką rolę odegra w nim damska torebka? Kim naprawdę jest szatniarka Wikcia? Jak zakończy się profesorska przygoda w sanatorium? Czy młody doktorant wpadnie w sidła sprytnej studentki?

Odpowiedzi na te pytania mogą okazać się bardziej zawikłane, niż sądzicie.

źródło opisu: http://zaczytani.pl/ksiazka/co_sie_dzialo_na_uczelni,druk

źródło okładki: http://zaczytani.pl/ksiazka/co_sie_dzialo_na_uczelni,druk

joaśka | 2018-09-03
Przeczytana: 03 września 2018

Przykro to napisać, ale ilekroć przemknie mi głupia myśl, aby chwycić za pióro, to ta książka będzie służyć jako straszak. Po prostu, jeśli nie potrafisz to nie pchaj się na afisz. Coś, co pewnie w zamyśle miało być błyskotliwą satyrą na polską naukę, okazało się być literackim drewnem obfitującym w mało śmieszne dialogi, toporne opisy i miałkie postacie.
Szkoda, bo w pełni podzielam opinię Czytelnika @Almosa, że wciąż brak na polskim rynku (chyba, ze o czymś nie wiem) trafnej, inteligentnej i humorystycznej diagnozy życia uczelnianego.
Z daleka.

bietka | 2018-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2018

Ploty,plotki i ploteczki, może ktoś to lubi- ja nie!

almos | 2016-08-29
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Książka opisuje specyficzny światek polskich uczelni państwowych, jeden z niewielu reliktów, PRLu w wolnej Polsce, charakteryzujący się wszechwładzą profesorów i feudalnymi stosunkami pracy. Niestety, rzecz jest wyjątkowo nieudolnie napisana prezentując poziom wypocin gimnazjalisty: fabuła razi naiwnością a dialogi szeleszczą papierem. Dobra okazja została zmarnowana. Nie polecam

Po książkę sięgnąłem zachęcony tytułem, bo polskie uczelnie państwowe (z niewieloma wyjątkami) to jeden z niewielu reliktów PRLu w III RP i trzymają się, jak na razie, dobrze. Mało w nich rzetelnej nauki i dydaktyki na poziomie, w nadmiarze zaś są bizantyjskie intrygi czy feudalne stosunki pracy. Panoszą się w nich panowie profesorowie traktujący swoje katedry jak prywatne folwarki a swoich pracowników jak chłopów pańszczyźnianych. Mamy tam podjazdowe walki, personalne animozje, brudne intrygi. Czasami pewne afery wychodzą na wierzch, ale szybko są zamiatane pod dywan: środowisko jest solidarne i nie...