Heretyczka

Okładka książki Heretyczka
Ayaan Hirsi Ali Wydawnictwo: Świat Książki reportaż
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Heretic: Why Islam Needs a Reformation Now
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2016-02-17
Data 1. wyd. pol.:
2016-02-17
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380313408
Tłumacz:
Jacek Żuławnik
Tagi:
Jacek Żuławnik religia islam terroryzm wojna
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
147 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
585
571

Na półkach: , , ,

Szczerość i doświadczenie życiowe wzrastania przez autorkę książki w islamie, to najmocniejsze strony "Heretyczki". Ayaan Hirsi Ali, to Somalijka z ortodoksyjnej rodziny muzułmańskiej. Uciekła do Europe po tym, jak ojciec zadecydował o jej ślubie z nieznanym człowiekiem. Wykształciła się i uformowała na apostatkę, wojowniczkę o godność, głównie kobiet, w świecie patriarchalnego islamu. Prowadzi na całym świecie odczyty, regularne wykłady, jest aktywna we współpracy z dysydentami i reformatorami islamu. Tyle formalności.

Książka jest bardzo osobistym wyznaniem, wręcz krzykiem, o opamiętanie się przywódców religijnych świata muzułmańskiego. Przez pryzmat własnego życia, doświadczeń wielu innych osób, stara się w "Heretyczce" syntetycznie opisać głęboko niehumanitarne mechanizmy świata islamu. Krytykuje liberałów zachodnich, którzy poprzez wyznawany relatywizm kulturowy, rozmywają istotę problemu. Nie godzi się na stwierdzenia, że przemoc i zamachy miałyby oznaczać, że sprawcy sprzeniewierzyli się zasadom islamu - 'religii pokoju'. Hirsi Ali podaje zarówno przykłady z Koranu, jak i cytaty z imamów, listy zamachowców, z których wprost wynika, że źródłem zła jest wiara i plemienne fundamenty relacji międzyludzkich pośród mahometan.

Przytoczone porażające opisy zachowań matek dumnych z synów samobójców, dziesięciolatka z ojca, który gdzieś się wysadził, pokazują według autorki, że potrzebna jest głęboka reformacja islamu, na wzór XVI-wiecznej Europy. Koran, hadisy i szariat formujące człowieka w świecie muzułmańskim, to absolutny fundament do natychmiastowej zmiany. Jest w tym pewna szczera i żarliwa naiwność. Jednak i taka metoda jest potrzebna. Nawoływania autorki o postawienie życia i zdrowia człowieka nad zapisami księgi, to taka 'diatrybo-tyrada' skierowana do ludzi zmęczonych upokorzeniami. Hirsi Ali domaga się od wszystkich nie-fundamentalistów głośnego 'NIE' wobec przemocy, publicznych egzekucji, zabójstw w świetle prawa za apostazje, homoseksualizm czy seks pozamałżeński kobiet.

Przebija kilka balonów męskich fobii i niezdrowych fascynacji, które są paliwem do potwornych czynów, przez co ukazuje kompletny absurd szariatu i hadisów. Na przykład, gdy podaje szczegóły związane z czekającymi, na 'bohaterów' po samobójczej śmierci, niebiańskimi kobietami:

" Dziewice te 'nigdy nie będą spały, zachodziły w ciążę, miesiączkowały, pluły, wydmuchiwały nosa ani chorowały' "

Taka nagroda, oferowana przez przywódców religijnych, w połączeniu z wpajaną bezwartościowością doczesnego życia, to klucz do naszej europejskiej oceny irracjonalności wielu zachować muzułmańskich. Sam Koran, wbrew wielu Zachodnim ekspertom od arabistyki, jest według autorki źródłem podstaw do uzasadniania przemocy. Nie przyjmuje interpretacji relatywizującej i kontekstualnej szczególnie, że mordercy i stosujący przemoc islamiści, powołują się na swoją świętą księgę wprost.

Podsumowujące przesłanie, które Ayaan Hirsi Ali prezentuje w książce, to prosty apel sprowadzający się do słów:

"Muzułmańscy duchowni muszą uznać, że Koran nie jest ostateczną skarbnicą prawdy objawionej. To tylko książka. Muszą powiedzieć wyraźnie, że to, co robimy na tym świecie, jest ważniejsze niż wszystko, co może nas spotkać po śmierci. Muszą jasno określić, że szariat ma ograniczone zastosowanie i jest podrzędny w stosunku do praw obowiązujących w państwach narodowych, w których mieszkają muzułmanie. Muszą położyć kres praktyce nakazywania dobra i zakazywania zła, która prowadzi do konformizmu kosztem inwencji twórczej. Muszą też całkowicie wyrzec się koncepcji dżihadu jako dosłownego wezwania do broni i walki z niemuzułmanami oraz wszystkimi, których duchowni uznają za apostatów bądź heretyków."

"Heretyczka" to ciekawe spojrzenie na ciemne strony islamu. Cel książki szczytny, przekonanie autorki co do postawionych tez - dobrze umocowane w przykładach. Sam projekt, to zapewne długotrwała praca, taka niemal pozytywistyczna. Kończąca książkę lista dysydentów i reformatorów islamu z krótkimi biogramami, dowodzą tego wprost.

Polecam gorąco. To ważny, nieszablonowy i frapujący głos w dyskusji nad islamem.

Szczerość i doświadczenie życiowe wzrastania przez autorkę książki w islamie, to najmocniejsze strony "Heretyczki". Ayaan Hirsi Ali, to Somalijka z ortodoksyjnej rodziny muzułmańskiej. Uciekła do Europe po tym, jak ojciec zadecydował o jej ślubie z nieznanym człowiekiem. Wykształciła się i uformowała na apostatkę, wojowniczkę o godność, głównie kobiet, w świecie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    263
  • Przeczytane
    177
  • Posiadam
    61
  • Teraz czytam
    5
  • 2019
    4
  • Ulubione
    4
  • E-book
    3
  • 2020
    3
  • 2018
    3
  • Literatura faktu
    3

Cytaty

Więcej
Ayaan Hirsi Ali Heretyczka Zobacz więcej
Ayaan Hirsi Ali Heretyczka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także