Wyprawa Fryderyka Augusta I do Inflant 1700–1701 w świetle wojny domowej na Litwie

Seria: Bitwy/Taktyka
Wydawnictwo: INFORTeditions
historia
Sturnus

Prezentowana książka to pierwsza próba przedstawienia wydarzeń z lat 1698-1701, które rozegrały się na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego, a przede wszystkim na północ od nich, w ramach rozpoczynających się saską inicjatywą, zmagań Ligi Północnej z Karolem XII. Praca ta zarysowuje problem przygotowań Fryderyka Augusta I do wojny i okoliczności pojawienia się wojsk elektorskich na Litwie. Trwający dwa lata konflikt w Liwonii osadzony jest głęboko w kontekście niepokojów i wojny domowej pomiędzy Sapiehami a pomniejszymi rodami magnackimi. Podkreślony zostaje problem złożoności podjętego przez elektora przedsięwzięcia i jego bezpośredni wpływ na ziemie Rzeczypospolitej jeszcze przed wtargnięciem Szwedów na Żmudź. Autor, publikując tę książkę, daje wyraz swej życiowej pasji, którą jest właśnie historia, a także ma nadzieję na przyszłe kompleksowe badania specjalistów z zakresu dziejów nowożytnych w kontekście tej zapomnianej kampanii wojennej...

źródło opisu: http://infort-sklep.pl/nowosci.html

źródło okładki: google

Dardan | 2016-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2016

Przeczytałem dość obszernymi fragmentami i już po nich mogę stwierdzić, że książka warta jest polecenia :)
Wyczerpujące opisy, bardzo dużo cytatów, przypisów dla ciekawskich, chcących niejako powiedzieć "sprawdzam".
Pozycja godna polecenia dla osób zaciekawionych okresem rządów Wettynów, pomagająca spojrzeć na pierwszy rok Wielkiej Wojny Północnej z szerszej perspektywy.