Wolność niejedno ma imię

Okładka książki Wolność niejedno ma imię
Grzegorz Szymborski Wydawnictwo: Psychoskok powieść historyczna

Plus niewątpliwie należy się autorowi za opisywany okres - tuż przed Konfederacją Barską (jest bardzo mało autorów, którzy się za to biorą) oraz za bardzo młody wiek twórcy (rocznik '95). Minusem jest brak wyraźnych odstępów w przypadku przeniesienia akcji, przez co czytając wszystko się nam zlewa. Również darowanie 2x życia bojarowi przez głównego bohatera jest zbyt infantylne aby mogło być w realnym życiu prawdziwe. Jeśli chodzi o opisy krajobrazów, społeczności, wsi/miast - bardzo skąpo

Powieść jest historią młodego patrioty i żołnierza Pawła Taszczyńskiego, którego losy przeplatają się z wydarzeniami politycznymi tamtych czasów. W sensacyjne intrygi obcych mocarstw jest wplątany on i inne osoby. Pomimo tego że Paweł i podobni jemu patrioci – reformatorzy Rzeczpospolitej ponoszą klęskę w ostatecznym rozrachunku, co wiemy z historii późniejszych rozbiorów, to jednak zaznaczają polskiego ducha, który przetrwał przez czasy nieistnienia państwa polskiego. Niejako głównym przeciwnikiem dla naszego bohatera i innych patriotów jest ambasador Rosji – Repnin (postać historyczna), który prowadzi swoją bezwzględną i podstępną politykę w celu zniewolenia Polski i Polaków. Tak można pokrótce przedstawić treść tej powieści.